Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-17, 17:30 Autor: Mariusz Majeran

Do Opola dotarły skrzynie z fotografiami na wystawę World Press Photo [ZDJĘCIA]

Konferencja prasowa World Press Photo w internecie i na antenie Radio Opole 2 Kultura [fot. Robert Znamiec]
Konferencja prasowa World Press Photo w internecie i na antenie Radio Opole 2 Kultura [fot. Robert Znamiec]
Wydłużone godziny pracy, wystawa dostępna siedem dni w tygodniu - trwają przygotowania do World Press Photo. Na wirtualnej konferencji prasowej Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu poznaliśmy szczegóły tegorocznej 20 wystawy World Press Photo w stolicy naszego województwa.
- Cieszymy się, że udało się nam dostarczyć wystawę z Amsterdamu do Opola - podkreśla Marika Cukrowski z Fundacji World Press Photo. - Oczywiście musieliśmy tę wystawę przesunąć w czasie. Tutaj rząd nie pozwolił na zrealizowanie wystawy w pierwotnym terminie. Gdy tylko okazało się, ze możemy ją fizycznie zorganizować, przystąpiliśmy do działania.

- Każde zdjęcie, które przejdzie do drugiej rundy jest sprawdzane pod kątem prawdziwości - dodaje kuratorka wystawy. - World Press Photo ma bardzo restrykcyjny taki proces weryfikacji. Zdjęcia, które tutaj dotarły, do tej rundy, są weryfikowane przez dwóch niezależnych ekspertów, którzy badają je właśnie pod kątem prawdziwości. Jednocześnie autorzy są proszeni o dostarczenie nieobrobionych, surowych plików, które porównujemy ze zdjęciami, które zostały nadesłane do konkursu.

- Musimy także ograniczyć liczbę wpuszczanych do galerii osób - dodaje dyrektorka opolskiej galerii dr Joanna Filipczyk. - Zgodnie z procedurami, które obowiązują w tej chwili, w galerii jednocześnie może przebywać dwadzieścia pięć osób.

Wernisaż on-line na profilu facebookowym Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w piątek (19.02) o godzinie 18.00. Natomiast od soboty do 21 marca soboty wystawa będzie dostępna dla zwiedzających.

Radio Opole jest patronem medialnym wystawy World Press Photo w Opolu.

Zapis konferencji poniżej a także rozmowa z Anną Łęgowik z Galerii Sztuki Współczesnej o wystawie.
konferencja World Press Photo cz. 1
konferencja World Press Photo cz. 2
Anna Łęgowik
Marika Cukrowski cz. 1
Marika Cukrowski cz. 2
Joanna Filipczyk

Kultura i rozrywka

2021-12-03, godz. 08:45 Z Kluczborka do Dubaju. 10 zdolnych wokalistek zaśpiewa na Światowym Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym 10 młodych wokalistek z kluczborskiej Fundacji Durecka Art poleci do Dubaju na Światowy Międzynarodowy Festiwal Artystyczny WAPA. » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Piątkowy wieczór z "Piękną i Bestią" w Oleśnie. Wstęp jest wolny, ale trzeba pamiętać o nowych restrykcjach Młodszą i starszą widownię Miejski Dom Kultury w Oleśnie zaprasza na jutrzejsze (03.12) widowisko teatralne, pt. 'Piękna i Bestia'. » więcej 2021-12-02, godz. 16:15 Uczestnicy Atelier Żyj Kolorowo pokażą swoje obrazy Towarzystwo Przyjaciół Opola powołało do życia Atelier Żyj Kolorowo, które zrzesza aktywnych miłośników sztuki. Pokłosiem pierwszej akcji jest wystawa… » więcej 2021-12-02, godz. 12:03 "Jesteśmy Tacy Sami". Muzyczna integracja 'Jesteśmy Tacy Sami' - pod takim hasłem zorganizowano V Ogólnopolski Festiwal Artystyczny. Wśród uczestników wydarzenia na scenie pojawiły się dzieci z… » więcej 2021-12-02, godz. 10:00 Nowa wystawa rzeźb Ignacego Nowodworskiego w Opolu Dr Ignacy Nowodworski, artysta plastyk Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i nauczyciel akademicki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, przygotował nową… » więcej 2021-12-02, godz. 08:41 19. Opolska Jesień Literacka: ostatnie spotkania tylko on-line Powoli dobiega końca 19. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ze względu na sytuację pandemiczną i nowe obostrzenia sanitarne… » więcej 2021-12-01, godz. 11:30 Nie żyje opolski muzyk Piotr Skrzypiec W szpitalu w Opolu zmarł Piotr Skrzypiec. Był pianistą, aranżerem, kompozytorem, pedagogiem i animatorem kultury. Był założycielem i prowadzącym Wokalne… » więcej 2021-12-01, godz. 10:34 Brytyjska pisarka Maggie Brookes odwiedzi muzeum w Łambinowicach Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu w ramach cyklu Łambinowickie Spotkania Muzealne zaprasza na spotkanie z brytyjską pisarką dr Maggie Brookes. » więcej 2021-11-30, godz. 14:30 "Wielcy Polscy Ekonomiści" na Uniwersytecie Opolskim. To wystawa dzięki współpracy uczelni z Narodowym Bankiem Pol… Wystawę o 'Wielkich Polskich Ekonomistach' można od dzisiaj (30.11) oglądać na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2021-11-30, godz. 09:44 Znamy zwycięzców, uroczysta gala już wieczorem w Radiu Opole. Nagrody Mediów Publicznych 2021 przyznane Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka - to laureaci Nagród Mediów Publicznych 2021. - Wręczenie tych nagród to święto kultury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »