Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-19, 21:00 Autor: Wiktoria Konieczna

Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym jury

Maria Koterbska w Studiu M (fot. Łukasz Kosowski/arch. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)
Maria Koterbska w Studiu M (fot. Łukasz Kosowski/arch. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)
W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach 50.
W swoim repertuarze miała ponad półtora tysiąca utworów, w tym przeboje takie jak: „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, ”Augustowskie noce” czy „Karuzela”. W latach 70. wystąpiła na opolskiej scenie podczas Krajowego Festiwal Polskiej Piosenki. W kolejnych latach wielokrotnie zasiadała w festiwalowym jury, a w 1987 roku zdobyła na nim Honorowe Grand Prix.

Maria Koterbska odwiedziła naszą rozgłośnię podczas III Nocy Kultury w 2012 roku. Ze swoim recitalem wystąpiła w Studiu M Radia Opole, a akompaniował wówczas jej syn – aktor i piosenkarz Roman Frankl. Grała wtedy niewiele koncertów, ale ten w Opolu był dla niej wyjątkowy.

- Jestem zdenerwowana, bo mało teraz występuję, ale jak mogłabym odmówić, skoro otwierają w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki? Nie znajdą lepszego eksponatu ode mnie! - mówiła Koterbska.

- Od początku przyjeżdżałam na festiwal polskiej piosenki w Opolu. Tutaj otrzymałam Grand Prix. Tutaj byłam przewodnicząca jury. Byłam zapraszana jako gość i mogłam śpiewać dla opolskiej publiczności. Przeżywałam w Opolu piękne chwile. Występowałam ze wspaniałymi muzykami, dyrygentami, orkiestrami. Te moje piosenki przetrwały tyle lat! To jest szalenie ważne. Życzę wszystkim początkującym piosenkarzom, żeby dotrwali do takiego momentu jak ja dzisiaj, że mogę się z państwem zobaczyć.

Artystka urodziła się i mieszkała w Bielsku-Białej. Informację o śmierci Marii Koterbskiej przekazał jej syn – Roman Frankl. Miała 96 lat.
Maria Koterbska

Kultura i rozrywka

2021-03-04, godz. 19:30 Opole przygotowało plan obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Opole włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Między marcem a listopadem w stolicy regionu odbędzie się 30 wydarzeń, które… » więcej 2021-03-04, godz. 16:26 Artyści z fundacji DOM nagrodzeni w konkursie plastycznym "Tajemnice mojej wyobraźni" Tajemnice swojej wyobraźni przedstawili za pomocą obrazu, rzeźby czy pracy z tkaniną. Opolski oddział PFRON podsumował konkurs plastyczny skierowany do osób… » więcej 2021-03-04, godz. 13:07 Nysa: przed nami wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja z udziałem autora 'Na każdy dzień' - to tytuł wystawy czasowej, którą od soboty będzie można podziwiać w Muzeum Powiatowym w Nysie. Ekspozycję tworzyć będą prace opolskiego… » więcej 2021-03-03, godz. 21:00 Opole: budynek MBP przy Minorytów obchodzi dziesięciolecie [ZDJĘCIA] Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła z okaji 10-lecia oddania do użytku jej głównej siedziby przy ulicy Minorytów 4 zorganizować plenerową wystawę… » więcej 2021-03-03, godz. 20:00 Poznaj nyską twierdzę i weź udział w konkursie Poznaj nyską twierdzę od podszewki, a później sprawdź swoją wiedzę. Nyski Dom Kultury ogłosił konkurs. Zadaniem mieszkańców Opolszczyzny jest udzielenie… » więcej 2021-03-03, godz. 17:30 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprezentowało aplikację mobilną, która umożliwia wirtualne zwiedzanie Od dziś (03.03) Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i Miejsce Pamięci w Łambinowicach można zwiedzać przy pomocy aplikacji mobilnej na smartfony. Aplikacja… » więcej 2021-03-03, godz. 12:39 Powiat głubczycki przygotowuje jubileuszowy festiwal kultury. Z powodu pandemii impreza została przeniesiona do inte… W Głubczycach rozpoczęły się przygotowania do jubileuszowego 20. Festiwalu Kultury Powiatowej. Ze względu na obostrzenia pandemiczne tegoroczna edycja festiwalu… » więcej 2021-03-02, godz. 16:30 Powstaje film o opolskich i czeskich czarownicach. To również opowieść o współczesnych pomówieniach Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowuje kolejny film dokumentalny traktujący o wspólnej historii Polski i Czech. » więcej 2021-03-02, godz. 15:00 Rusza Tydzień Języka Francuskiego w Opolu Po raz kolejny Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu przygotowała w marcu Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Tym razem wszystkie wydarzenia… » więcej 2021-03-02, godz. 13:00 "Spacerownik - powiat opolski". Kolejna publikacja TSKN prezentująca walory regionu Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki, kościoły, muzea, zabytki, a także przyroda powiatu opolskiego opisane w jednej publikacji. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »