Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-05, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Tradycja silniejsza od epidemii. W Borkach Wielkich znów można oglądać okazałą stajenkę bożonarodzeniową

Stajenka w Borkach Wielkich [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Stajenka w Borkach Wielkich [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Stajenka w Borkach Wielkich [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Stajenka w Borkach Wielkich [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Stajenka w Borkach Wielkich [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Stajenka w Borkach Wielkich [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
110. rok stajenki bożonarodzeniowej w Borkach Wielkich (gmina Olesno). Szopka w kościele Świętego Franciszka z Asyżu ma ponad 70 metrów kwadratowych i wysokość 14 metrów.
Kompozycja zmienia się każdego roku. Parafianie zbudowali stajenkę, mimo że trwa epidemia. Rozważano znacznie mniejsze inscenizacje, ale ostatecznie mieszkańcy Borek nie zgodzili się.

- Święta Rodzina znalazła schronienie w drewnianej chacie, a do niej zmierzają pastuszkowie i królowie - mówi ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz boreckiej parafii.

- W tle są wysokie góry na tle wschodzącego słońca. W scenografii użyto też ponad trzydzieści choinek, również wysokie trawy, mech, kamienie oraz rozmaite elementy dodatkowe. Poniżej szczytów gór domki, w których palą się światełka, kręci się wiatrak. Przy szopce studnia z kołowrotkiem, pali się także ognisko.

Aby ograniczyć czas budowy, tym razem zrezygnowano z dekoracji bocznej.

- Zrezygnowano, ale tak nie do końca, ponieważ przed stajenką, w otoczeniu choinek, umieszczona została figura świętego Rocha, którą udało się niedawno kupić. Poza tym mamy relikwiarz, gdzie znajduje się kość świętego Rocha. To dar parafii Matki Bożej Częstochowskiej z Legnicy - dodaje proboszcz Pampuch.

Stajenkę bożonarodzeniową w Borkach Wielkich można oglądać do 2 lutego, czyli Święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Grzegorz Pampuch 1
Grzegorz Pampuch 2

Kultura i rozrywka

2021-03-08, godz. 14:08 Wołczyński Ośrodek Kultury czeka na propozycje swojego loga wiosennego. Konkurs dla uczniów szkół podstawowych Trwa konkurs na wiosenne logo Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych. Technika prac jest dowolna… » więcej 2021-03-06, godz. 19:00 Nysa: wystawa fotograficzna Tadeusza Parceja przyciągnęła spragnionych kontaktu ze sztuką [ZDJĘCIA] Wystawę prac opolskiego fotografa Tadeusza Parceja można od dziś (06.03) oglądać w Powiatowym Muzeum w Nysie. Ekspozycja prezentujące czarno-białe fotografie… » więcej 2021-03-06, godz. 12:45 Komiksowo o historii Polski. Muzeum Regionalne w Praszce zaprasza na nową wystawę 'Historia Polski według komiksu' to nowa wystawa czasowa w praszkowskim Muzeum Regionalnym. Dzieje ojczyzny zostały przedstawione w ciekawy sposób - przystępny… » więcej 2021-03-06, godz. 10:00 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie… Celem XI konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci w obrębie… » więcej 2021-03-05, godz. 20:00 Laureaci VII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych nagrodzeni Daty, pseudonimy i biografie Niezłomnych mają w małym palcu. Uczestnicy tegorocznej edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych musieli wykazać… » więcej 2021-03-05, godz. 17:30 Oglądaj eksponaty z Powstań Śląskich w Muzeum Czynu Powstańczego bez wychodzenia z domu Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy III Powstania Śląskiego Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przygotowało specjalna wystawę on-line… » więcej 2021-03-05, godz. 15:30 Piękne czytanie, tym razem online. Za nami konkurs w Głuchołazach Konkurs Pięknego Czytania już po raz siódmy zorganizowała Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach. Tym razem dodatkowym wyzwaniem było przygotowanie… » więcej 2021-03-05, godz. 11:45 Mizia & Mizia po raz kolejny zagra w Studiu M im. SBB Radia Opole Mizia & Mizia to wrocławski zespół, który tworzą ojciec Stefan Mizia grający na harmonijce ustnej oraz dwóch synów - Włodzimierz, wokalista, grający… » więcej 2021-03-05, godz. 09:15 Filharmonia Opolska: przed nami kameralne spotkanie z muzyką dawną w wydaniu on-line Koncerty z udziałem publiczności mogą się odbywać, jednak najbliższe wydarzenie przygotowane przez Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera zrealizowane… » więcej 2021-03-04, godz. 19:30 Opole przygotowało plan obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Opole włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Między marcem a listopadem w stolicy regionu odbędzie się 30 wydarzeń, które… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »