Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-14, 07:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Głogówek: spotkanie autorskie z Jindřichem Štreitem otworzy wystawę sztuki czechosłowackiej

Wejście do siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wejście do siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
"Poza miastem - Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury" - tak zatytułowana jest wystawa prac z prywatnych zbiorów czeskiego fotografa Jindřicha Štreita, która od poniedziałku (14.09) będzie dostępna w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Jak wyjaśnia Kinga Markowska, odpowiedzialna za przygotowanie ekspozycji prac, wystawa ta dotyczy sztuki czechosłowackiej z lat 1974-1989.
- Wtedy sztuka była mocno zakneblowana, była mocno ukierunkowana politycznie i artyści mieli spory problem, żeby mówić to, co tak naprawdę czują - wyjaśnia Kinga Markowska. - "Poza miastem - Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974-1989" to jest dość długa nazwa wystawy, która przyjeżdża do nas prosto z Opola. Gościła wcześniej w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie [ówczesna - przyp. red.] kierownik działu sztuki Asia Filipczyk i też kuratorka tej wystawy, zapoznała nas z Jindřiche Štreitem, cudownym fotografikiem czeskim, który poza tym, że fotografował życie społeczne w dawnej Czechosłowacji, to stworzył takie miejsce właśnie w Sowińcu (maleńkiej morawskiej wsi, w dawnej szkole, w której otrzymał mieszkanie wraz ze swoją żoną), miejsce dla tych artystów, którzy stawiali opór i chcieli się wypowiadać na tematy niewygodne ówczesnej władzy.

W Głogówku będzie można obejrzeć kolekcję sztuki, jaka powstała na bazie organizowanych przez Jindřicha Štreita wystaw zbiorowych oraz indywidualnych w Sowińcu. Wernisaż, który będzie zarazem spotkaniem autorskim z artystą rozpocznie się w poniedziałek (14.09) o godzinie 19:00 w siedzibie Muzeum Regionalnego przy ul. Słowackiego 1 w Głogówku.

Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia, a samą wystawę będzie można podziwiać do listopada.
Kinga Markowska i Aleksander Devosges Cuber opowiadają o wystawie w programie "O kulturze" (10.09) w Radiu Opole 2 KULTURA

Kultura i rozrywka

2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00 Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym… W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach… » więcej 2021-01-19, godz. 15:00 "...ale to już inna historia" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych '...ale to już inna historia' - to nowe przedsięwzięcie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Od poniedziałku 25 stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »