Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-14, 07:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Głogówek: spotkanie autorskie z Jindřichem Štreitem otworzy wystawę sztuki czechosłowackiej

Wejście do siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wejście do siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
"Poza miastem - Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury" - tak zatytułowana jest wystawa prac z prywatnych zbiorów czeskiego fotografa Jindřicha Štreita, która od poniedziałku (14.09) będzie dostępna w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Jak wyjaśnia Kinga Markowska, odpowiedzialna za przygotowanie ekspozycji prac, wystawa ta dotyczy sztuki czechosłowackiej z lat 1974-1989.
- Wtedy sztuka była mocno zakneblowana, była mocno ukierunkowana politycznie i artyści mieli spory problem, żeby mówić to, co tak naprawdę czują - wyjaśnia Kinga Markowska. - "Poza miastem - Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974-1989" to jest dość długa nazwa wystawy, która przyjeżdża do nas prosto z Opola. Gościła wcześniej w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie [ówczesna - przyp. red.] kierownik działu sztuki Asia Filipczyk i też kuratorka tej wystawy, zapoznała nas z Jindřiche Štreitem, cudownym fotografikiem czeskim, który poza tym, że fotografował życie społeczne w dawnej Czechosłowacji, to stworzył takie miejsce właśnie w Sowińcu (maleńkiej morawskiej wsi, w dawnej szkole, w której otrzymał mieszkanie wraz ze swoją żoną), miejsce dla tych artystów, którzy stawiali opór i chcieli się wypowiadać na tematy niewygodne ówczesnej władzy.

W Głogówku będzie można obejrzeć kolekcję sztuki, jaka powstała na bazie organizowanych przez Jindřicha Štreita wystaw zbiorowych oraz indywidualnych w Sowińcu. Wernisaż, który będzie zarazem spotkaniem autorskim z artystą rozpocznie się w poniedziałek (14.09) o godzinie 19:00 w siedzibie Muzeum Regionalnego przy ul. Słowackiego 1 w Głogówku.

Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia, a samą wystawę będzie można podziwiać do listopada.
Kinga Markowska i Aleksander Devosges Cuber opowiadają o wystawie w programie "O kulturze" (10.09) w Radiu Opole 2 KULTURA

Kultura i rozrywka

2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***