Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-14, 17:26 Autor: Wiktoria Palarczyk

Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu

Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
W prudnickim kinie Diana przedstawiono trzeci tom "Wielkiej księgi opozycji na pograniczu". Blisko 600-stronnicowe opracowanie zawiera materiały dotyczące m.in. Praskiej Wiosny z perspektywy Śląska Opolskiego, operacji "Dunaj" czy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Autorami artykułów są Zbigniew Bereszyński, Jakub Forystek, Krzysztof Stachowski, Julian Golak oraz nasz redakcyjny kolega Ireneusz Prochera.
- Chcemy zwrócić uwagę na kilka wydarzeń na pograniczu wspólnych dla naszych narodów - mówi dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk. - Rokiem, który spinał wydarzenia w Polsce i Czechosłowacji był '68. W Polsce protesty studenckie w marcu, które objęły również opolski ośrodek akademicki, a w Czechosłowacji Praska Wiosna, stłumiona przy użyciu niestety również polskich wojsk. Były to także jednostki stacjonujące na terenie województwa opolskiego. Te dwa wątki tematyczne sprzęgły się ze sobą i w tej publikacji zostało to pokazane - zauważa.

Julian Golak, prezes stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka zwraca w książce uwagę na osoby, które walczyły o wolność na pograniczu. - Jeden z takich wielkich kurierów jest przeze mnie wspominany. Nazywa się Jan Broczkowski z Lądka Zdroju, który osobiście przerzucił przez granicę materiały nielegalne aż trzydzieści trzy razy. Jest to absolutnie historyczna postać. Dziś to mało znany człowiek, żyjący skromnie, ciężko chory. Moją ideą było wyciągnięcie z niepamięci ludzi, którzy rzeczywiście dla wolności i Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zrobili niezwykle dużo - podkreśla.

Jednym z autorów artykułów jest również Ireneusz Prochera z Radia Opole. - Ci, którzy uważnie słuchają naszej stacji pewnie pamiętają, że w kolejną rocznicę Operacji "Dunaj" na antenie Radia Opole pojawiał się dosyć długi, bo trwający prawie miesiąc cykl pięciominutowych odcinków. Opowiadałem w nich Państwu o różnych aspektach związanych z tą nieszczęsną operacją. Na podstawie tych odcinków powstał artykuł, który znalazł się w książce - mówi redaktor Prochera.

"Wielka Księga Opozycji na Pograniczu" z podtytułem "Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989" powstała pod redakcją Radosława Roszkowskiego. Wydawcą zbioru dostępnego zarówno w języku polskim jak i czeskim jest Starostwo Powiatowe w Prudniku.
Zbigniew Bereszyński
Julian Golak
Ireneusz Prochera

Kultura i rozrywka

2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00 Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym… W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach… » więcej 2021-01-19, godz. 15:00 "...ale to już inna historia" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych '...ale to już inna historia' - to nowe przedsięwzięcie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Od poniedziałku 25 stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »