Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-14, 17:26 Autor: Wiktoria Palarczyk

Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu

Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Zaprezentowano trzeci tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
W prudnickim kinie Diana przedstawiono trzeci tom "Wielkiej księgi opozycji na pograniczu". Blisko 600-stronnicowe opracowanie zawiera materiały dotyczące m.in. Praskiej Wiosny z perspektywy Śląska Opolskiego, operacji "Dunaj" czy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Autorami artykułów są Zbigniew Bereszyński, Jakub Forystek, Krzysztof Stachowski, Julian Golak oraz nasz redakcyjny kolega Ireneusz Prochera.
- Chcemy zwrócić uwagę na kilka wydarzeń na pograniczu wspólnych dla naszych narodów - mówi dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk. - Rokiem, który spinał wydarzenia w Polsce i Czechosłowacji był '68. W Polsce protesty studenckie w marcu, które objęły również opolski ośrodek akademicki, a w Czechosłowacji Praska Wiosna, stłumiona przy użyciu niestety również polskich wojsk. Były to także jednostki stacjonujące na terenie województwa opolskiego. Te dwa wątki tematyczne sprzęgły się ze sobą i w tej publikacji zostało to pokazane - zauważa.

Julian Golak, prezes stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka zwraca w książce uwagę na osoby, które walczyły o wolność na pograniczu. - Jeden z takich wielkich kurierów jest przeze mnie wspominany. Nazywa się Jan Broczkowski z Lądka Zdroju, który osobiście przerzucił przez granicę materiały nielegalne aż trzydzieści trzy razy. Jest to absolutnie historyczna postać. Dziś to mało znany człowiek, żyjący skromnie, ciężko chory. Moją ideą było wyciągnięcie z niepamięci ludzi, którzy rzeczywiście dla wolności i Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zrobili niezwykle dużo - podkreśla.

Jednym z autorów artykułów jest również Ireneusz Prochera z Radia Opole. - Ci, którzy uważnie słuchają naszej stacji pewnie pamiętają, że w kolejną rocznicę Operacji "Dunaj" na antenie Radia Opole pojawiał się dosyć długi, bo trwający prawie miesiąc cykl pięciominutowych odcinków. Opowiadałem w nich Państwu o różnych aspektach związanych z tą nieszczęsną operacją. Na podstawie tych odcinków powstał artykuł, który znalazł się w książce - mówi redaktor Prochera.

"Wielka Księga Opozycji na Pograniczu" z podtytułem "Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989" powstała pod redakcją Radosława Roszkowskiego. Wydawcą zbioru dostępnego zarówno w języku polskim jak i czeskim jest Starostwo Powiatowe w Prudniku.
Zbigniew Bereszyński
Julian Golak
Ireneusz Prochera

Kultura i rozrywka

2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***