Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-08-09, 11:55 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie!

"Heuriger" w Głogówku z udziałem Aleksandry Bugaj © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Heuriger" w Głogówku z udziałem Aleksandry Bugaj © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Hotel "Salve" [fot. Marcin Skomudek]
Hotel "Salve" [fot. Marcin Skomudek]
Ogród Hotelu "Salve" [fot. materiały Muzeum Regionalnego w Głogówku / FB]
Ogród Hotelu "Salve" [fot. materiały Muzeum Regionalnego w Głogówku / FB]
Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal "Śląskie Lato Muzyczne", który zwykle pokrywał się częścią letnich koncertów w Głogówku. Decyzję organizatorzy musieli podjąć najpóźniej na przełomie marca i kwietnia. W najbliższy poniedziałek (10.08) odbędzie się jednak tradycyjny "Heuriger" organizowany od lat przez Muzeum Regionalne w Głogówku.
Należy jednak podkreślić, że choć "Heuriger" nawiązuje do austriackiej tradycji związanej z winobraniem, to głogówecki odpowiednik oznacza przede wszystkim spotkanie przy muzyce w luźnej i przyjaznej atmosferze. Tym razem podczas letniego koncertu plenerowego organizowanego przez Muzeum Regionalne w Głogówku nie będzie muzyki klasycznej ani jazzu, za to pojawią się niecodzienne aranżacje utworów Astora Piazzolli, Carlosa Gardela, ale też Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.

- Ten koncert będzie troszeczkę nawiązywał do koncertu zeszłorocznego - wyjaśnia Aleksander Devosges Cuber, dyrektor muzeum. - Będziemy mogli usłyszeć tanga argentyńskie, ale również transkrypcje lub aranżacje własne, wykonane przez Olę Bugaj razem z Grupo Gardel i tam usłyszymy również piosenkę aktorską polską i francuską. Myślę, że to będzie bardzo interesujące i w troszeczkę innym klimacie, niż poprzednie dwa [lipcowe - przyp. red.] koncerty. To będzie też taki prolog do tego, co nas czeka w tym roku na Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się we wrześniu.

Dodajmy, że wspólnie z wokalistką i skrzypaczką Aleksandrą Bugaj wystąpi Grupo Gardel w składzie: Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Ewa Tomaszewska (fortepian) i Mirosław Mały (kontrabas). Wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole odbędzie się w ogrodzie Hotelu "Salve" w Głogówku, przy zachowaniu powszechnie obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Początek koncertu w poniedziałek (10.08) o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny.
Aleksander Devosges Cuber
Rozmowa z Katarzyną Ewą Sokołowską na temat odwołanego Międzynarodowego Kursu Muzycznego i Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne"

Kultura i rozrywka

2020-09-28, godz. 15:15 Opolska aktorka zagrała na scenie Instytutu Grotowskiego Grupa aktorów z różnych teatrów przygotowała spektakl 'Orfeusz i Eurydyka' według scenariusza i w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Znana z mitologii opowieść… » więcej 2020-09-28, godz. 10:13 Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA] Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny… » więcej 2020-09-28, godz. 08:00 Muzeum Ziemi Kozielskiej laureatem ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" Muzeum Ziemi Kozielskiej docenione w kraju. Projekt rewitalizacji wzgórza zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja… » więcej 2020-09-27, godz. 14:40 Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję… » więcej 2020-09-27, godz. 09:54 Święto kina w Opolu. W piątek startuje 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, w tym roku w formie hybrydowej Od 2 października stolica polskiej piosenki zamieni się na tydzień w stolicę filmową. Rusza 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Dla miłośników kina przygotowano… » więcej 2020-09-26, godz. 09:00 Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym… » więcej 2020-09-25, godz. 18:45 Krakowska poezja zagościła w Opolu Krakowska poetka, animatorka kultury i autorka tekstów piosenek spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Małgorzata Michalska… » więcej 2020-09-25, godz. 14:00 Kina narzekają na brak widzów. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa i letnia pogoda Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotował zestawienie, według którego w lipcu w polskich kinach było aż o 90% mniej widzów niż w roku ubiegłym. Sierpień… » więcej 2020-09-25, godz. 11:45 Studio piosenki Metro w Opolu czeka na wokalistów i zaprasza na przesłuchanie Działające w Opolu studio piosenki Metro w najbliższą sobotę czeka na przyszłych wokalistów. Celem przesłuchania jest wyłonienie utalentowanych wokalnie… » więcej 2020-09-25, godz. 11:11 Resoraki wystąpiły w Studiu M [GALERIA] Pochodzący z Wrocławia zespół Resoraki wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Grupa zaprezentowała materiał ze swoich dwóch płyt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***