Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-06-26, 08:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Katarzyna Kowalska zostanie duchownym kościoła ewangelickiego. To będzie pierwsze nabożeństwo ordynacyjne w Pokoju

ks. Eneasz Kowalski i Katarzyna Kowalska [fot. materiały parfii / FB]
ks. Eneasz Kowalski i Katarzyna Kowalska [fot. materiały parfii / FB]
Katarzyna Kowalska [fot. archiwum prywatne K.K.]
Katarzyna Kowalska [fot. archiwum prywatne K.K.]
ks. Eneasz Kowalski i Katarzyna Kowalska [fot. materiały parfii / FB]
ks. Eneasz Kowalski i Katarzyna Kowalska [fot. materiały parfii / FB]
Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Niecodzienne wydarzenie odbędzie się najbliższą sobotę (27.06) w miejscowości Pokój. W tamtejszym, zabytkowym kościele ewangelickim Księżnej Zofii, odbędzie się nabożeństwo ordynacyjne. Takie sytuacje są rzadkością, w Pokoju zdarzy się to po raz pierwszy, jednak dodatkowa wyjątkowość wynika z faktu, że będzie to kobieta - mgr teologii Katarzyna Kowalska.
- W końcu spełni się moje wielkie marzenie i po 14 latach od ukończenia przeze mnie studiów teologicznych będę miała zaszczyt zostać wyświęconą na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - mówi Katarzyna Kowalska. - Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu.

Jak przyznaje przyszła duchowna, a prywatnie żona księdza Eneasza Kowalskiego, proboszcza tamtejszej parafii, święcenia nie wpłyną znacząco na dotychczasowy zakres obowiązków. Pozwoli to natomiast zastąpić innych duchownych np. w sezonie urlopowym.

- Ja i tak w parafii działam odkąd jesteśmy małżeństwem [z ks. Eneaszem - przyp. red.] i odkąd jesteśmy razem na parafii - wyjaśnia Kowalska. - Natomiast taka ordynacja na duchownego daje mi dodatkowe uprawnienia. Ja już od dłuższego czasu mam prawo prowadzić sama nabożeństwa, ponieważ mam misję kanoniczną od biskupa. Jednak jako osoba świecka mogę prowadzić tylko nabożeństwa słowa, bez spowiedzi i komunii świętej. Ordynacja daje mi uprawnienia do tego, żeby prowadzić nabożeństwa pełne.

Dodajmy, że pierwotnie ordynacja diakonacka Katarzyny Kowalskiej miała się odbyć w Pokoju pod koniec marca, jednak z uwagi na sytuację pandemiczną, została przesunięta. Ostatecznie wydarzenie, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, odbędzie się 27 marca o godzinie 13:00 w Kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju.
Katarzyna Kowalska i ks. Eneasz Kowalski

Kultura i rozrywka

2021-09-17, godz. 12:00 45. OKT: dziś premiera przedstawienia "Amator 2020" naszego rodzimego teatru Teatr Opole w koprodukcji z Teatrem Śląskim w Katowicach przy okazji 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa' przedstawi opolską premierę przedstawienia… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Jury 23. Oleskiego Konkursu Fotograficznego do końca października czeka na zdjęcia amatorów Można już zgłaszać zdjęcia do 23. Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Jak co roku, mogą wziąć w nim udział ludzie z całej Polski. » więcej 2021-09-16, godz. 21:10 Opo Festival zamiast Opole Songwriters Festival. Pierwsze koncerty w ścisłym centrum miasta już w piątek i sobotę Przed nami pierwszy weekend z Opo Festival, czyli klubową wersją Opole Songwriters Festival. Jednym z głównych celów jest promocja muzyki alternatywnej. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Sto fotografii sprzed stu lat na wystawie w opolskim skansenie Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na otwarcie wystawy, która jest pokłosiem badań historycznych i wywołania stu fotografii utrwalonych na szklanych kliszach przez… » więcej 2021-09-16, godz. 16:30 Muzyka organowa zabrzmi w Nowej Cerekwi w ramach międzynarodowego festiwalu Kurs mistrzowski z udziałem wybitnego czeskiego organisty, zakończony koncertem, odbędzie się w piątek (17.09) w Nowej Cerekwi, w ramach 6. Międzynarodowego… » więcej 2021-09-16, godz. 14:00 45. OKT: wystawa fotograficzna towarzysząca konfrontacjom [ZDJĘCIA] W tym roku Opolskie Konfrontacje Teatralnie nie wychodzą poza Teatr Opole. Wyjątkiem jest wystawa fotograficzna na placu Teatralnym. » więcej 2021-09-16, godz. 13:00 Gmina Pokój: jesienna odsłona festiwalu weberowskiego już w ten weekend Przed nami 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju w jesiennej odsłonie. Podobnie jak rok temu, chcąc uniknąć… » więcej 2021-09-16, godz. 10:52 Ewa Lipska w Ogrodzie Literatury MBP. Odsłonięcie rzeźby zadedykowanej poetce Ewa Lipska ma swoją rzeźbę w Ogrodzie Literatury Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pracę wykonaną przez Roberta Suchińskiego poetka odsłoniła osobiście… » więcej 2021-09-16, godz. 09:02 Poplenerowa wystawa w Galerii Nad Odrą [ZDJECIA] W Galerii Nad Odra można oglądać poplenerową wystawę projektu 'Moszna - widok z niemiecką historią w tle'. Plener na początku czerwca zorganizowała Fundacja… » więcej 2021-09-16, godz. 09:00 Czy beton nas uszczęśliwia? Jan Mencwel o książce "Betonoza" opowie w klubokawiarni społecznej OPO Czy 'zalewanie' miejskich placów betonem można nazwać rewitalizacją? To pytanie w książce 'Betonoza - jak się niszczy polskiej miasta' stawia Jan Mencwel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »