Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-02-22, 14:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju

Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kartki wykonane podczas warsztów w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kartki wykonane podczas warsztów w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kartki wykonane podczas warsztów w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kartki wykonane podczas warsztów w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Ekumeniczny zespoł parafialny z Pokoju podczas próby [fot. materiały organizatora]
Ekumeniczny zespoł parafialny z Pokoju podczas próby [fot. materiały organizatora]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego z Namysłowa. Roczny chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu I, a na jego leczenie potrzeba w sumie ponad 9 milionów złotych.
W ślad za innymi mieszkańcami powiatu namysłowskiego, do pomocy postanowili włączyć się także członkowie ekumenicznego zespołu parafialnego działającego przy zabytkowym kościele Księżnej Zofii w Pokoju.

- Koncert jest przewodnim motywem, jeśli chodzi o wsparcie dla Frania - wyjaśnia ksiądz Eneasz Kowalski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju. - Wystąpi zespół działający od dwóch lat przy parafii ewangelickiej w Pokoju, a także zespół Voice Quartet czyli dziewczyny śpiewające z Chróścic. Zostanie przeprowadzona zbiórka na leczenie małego Frania, będzie sprzedaż ciasta, a także kartek, które teraz są robione.

Uczestniczki warsztatów twórczych organizowanych przy parafii przez Katarzynę Kowalską wykonały już ponad 40 kartek okolicznościowych (np. urodzinowych czy ślubnych). Panie upieką także ciasto, część osób chce oprócz kartek zaofiarować własne rękodzielnicze wyroby.

- Czujemy się solidarni z Franiem - wyjaśnia Katarzyna Kowalska. - Bardzo nam zależy, żeby udało mu się pojechać na leczenie do Stanów Zjednoczonych, dlatego angażujemy się jak potrafimy.

- Chcemy uratować Frania i jego serduszko małe - wyjaśniają uczestniczki warsztatów. - Myślę, że to miłe spędzenie czasu, a oprócz tego możemy zrobić coś dobrego. Mam nadzieję, że kartki na koncercie będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Koncert charytatywny, w trakcie którego będzie można także nabyć wspomniane kartki czy ciasta domowej roboty, odbędzie się w ostatnią sobotę lutego (29.02). Początek koncertu o godzinie 16:30 w ewangelickim kościele Księżnej Zofii w Pokoju. Jak zaznaczają organizatorzy, na koncercie dominować będzie muzyka pasyjna, ale z pewnością nie zabraknie atrakcji. Cały czas pojawiają się bowiem kolejne pomysły na uatrakcyjnienie wydarzenia, by uzyskać jak największe wsparcie dla małego Frania. Więcej na ten temat w środowej (26.02) audycji "Dobry moment", a szerzej na temat koncertu i działalności parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju w czwartkowej (27.02) audycji "O kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Ksiądz Eneasz Kowalski, Katarzyna Kowalska, uczestniczki warsztatów

Kultura i rozrywka

2021-05-11, godz. 21:25 WBP w Opolu: pierwsze w tym roku spotkanie autorskie z udziałem publiczności Gościem kolejnej odsłony akcji „Zaczytane Opolskie” był ceniony dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk. To laureat m.in. Literackiej Nagrody Nike. Jego książki… » więcej 2021-05-11, godz. 15:30 Opolskie zaczyta się na wiosnę i jesień. Dużo spotkań autorskich przed nami! Trwa akcja 'Zaczytane Opolskie'. Biblioteki w całym regionie odwiedzają twórcy literatury prezentując swoje książkowe premiery. W tym roku inicjatywa gości… » więcej 2021-05-10, godz. 21:50 W weekend 13. Noc Muzeów w Opolu. Opolskie instytucje zapraszają "Mimo wszystko" stacjonarnie i online 'Mimo wszystko' - to hasło tegorocznej 13. Nocy Muzeów w Opolu. W ten sposób opolskie placówki kulturalne sygnalizują, że choć w reżimie sanitarnym, to… » więcej 2021-05-10, godz. 20:59 Wiele sensacyjnych doniesień o Lewie Nieludzkim. Tomasz Różycki gościem MBP w Opolu Tomasz Różycki był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poeta, eseista, pisarz i tłumacz opowiedział o swojej najnowszej książce 'Ijasz'. » więcej 2021-05-10, godz. 13:00 "Ijasz" w bibliotece. Tomasz Różycki opowie o nowej książce Tomasz Różycki będzie dziś (10.05) gościem spotkania online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie o najnowszej książce 'Ijasz', która łączy… » więcej 2021-05-10, godz. 10:32 Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć… Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie… » więcej 2021-05-08, godz. 17:00 Nie ma szans na tegoroczne Dni Kluczborka. Lipcowe Dni Olesna pod znakiem zapytania, ale jest jeszcze szansa Nie będzie tegorocznych Dni Kluczborka. W Oleśnie władze czekają na rozwój sytuacji epidemiologicznej. » więcej 2021-05-07, godz. 16:56 Muzyka H.M. Góreckiego w hołdzie Ślązakom poległym w powstaniach Koncert upamiętniający 100. rocznicę III powstania śląskiego przygotowała dla melomanów Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Z uwagi na obowiązujące… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 "Zahuczały góry, zaszumiały lasy". Premiera singla zespołu Zakuka 'Zahuczały góry, zaszumiały lasy' - to tytuł singla zespołu Zakuka, który w czwartek (6.05) ma swoją premierę. Autorami i wykonawcami piosenki, która… » więcej 2021-05-06, godz. 10:39 Robert Więckiewicz zagra "Behawiorystę". Poznaliśmy obsadę serialu, który będzie kręcony w Opolu W tytułową rolę byłego prokuratora i eksperta z zakresu komunikacji niewerbalnej, który będzie tropił groźnego przestępcę, wcieli się Robert Więckiewicz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »