Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-17, 06:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Ilona Wiśniewska o książce "Lud. Z grenlandzkiej wyspy". Spotkanie w WBP

Ilona Wiśniewska [fot. Katarzyna Zawadzka]
Ilona Wiśniewska [fot. Katarzyna Zawadzka]
O książce "Lud. Z grenlandzkiej wyspy" opowiadała w stolicy regionu Ilona Wiśniewska. Reportażystka i fotograf pochodzi z Prószkowa koło Opola. Za kołem podbiegunowym osiedliła się prawie 9 lat temu. Jej trzecia książka o dalekiej Północy opowiada o wyspie Uummannaq, gdzie działa najstarszy dom dziecka na Grenlandii.
Miejscowość liczy 1 300 mieszkańców, a skalista wyspa, na której mieszkają, zajmuje powierzchnię 12 km2. Jak podkreśla autorka, pomimo wielu trudnych doświadczeń, Grenlandczycy bardzo lubią się śmiać.

- Grenlandczycy śmiali się ze mnie i między sobą - mówi Ilona Wiśniewska. - To jest takie piękne doświadczenie, bo ja mieszkam przez tyle lat w Skandynawii, gdzie stosunki między ludźmi są raczej dosyć chłodne. Im dalej na północ Norwegii, tym ludzi są bardziej otwarci, ale mimo to nie ma tej bliskości, jest zachowany duży dystans. Nie ma takiego chichrania się, które było w Uummannaq niemal od razu kiedy kogoś poznałaś. Ta otwartość, ktoś cię ściska, wącha, śmieje się, dotyka i chce wszystko o tobie wiedzieć... To było świetne - dodaje.

Książka "Lud. Z grenlandzkiej wyspy" ukazała się na rynku wydawniczym we wrześniu. Jest nominowana do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Liczne nominacje i nagrody otrzymały także jej wcześniejsze książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen" i "Hen. Na dalekiej Północy".
Ilona Wiśniewska

Kultura i rozrywka

2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00 Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym… W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach… » więcej 2021-01-19, godz. 15:00 "...ale to już inna historia" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych '...ale to już inna historia' - to nowe przedsięwzięcie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Od poniedziałku 25 stycznia… » więcej 2021-01-19, godz. 12:45 Miłośnicy fotografii w Kietrzu stanęli przed wyzwaniem zrobienia najpiękniejszego zdjęcia miasta i okolic Odkrywanie na nowo miejsc powszechnie znanych, indywidualne spojrzenie na swoją małą ojczyznę i znalezienie magicznych miejsc, o których mało kto wie - to… » więcej 2021-01-18, godz. 21:02 Wystawa w Galerii Aneks GSW w Opolu Jeszcze dwa dni można oglądać autorską wystawę Malwiny Maleńczuk w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja dostępna jest przez szybę… » więcej 2021-01-18, godz. 19:00 Opolskie "Lalki" niedostępne dla widzów, ale praca aktorska wre Instytucje kultury w dalszym ciągu są nieodstępne dla widzów i słuchaczy, ale w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora trwają produkcje do internetu i próby do… » więcej 2021-01-18, godz. 10:29 TVP3 Opole wyprodukowała film biograficzny o działalności opozycyjnej, pracy aktorskiej i zagadkowej śmierci Jacka… Znamy go m.in. z kultowego w latach 70. XX wieku serialu dla młodzieży 'Stawiam na Tolka Banana'. Po nim stał się idolem swojego pokolenia. Gdyby żył, jutro… » więcej 2021-01-17, godz. 18:21 "To dla nas miejsce szczególne". Chrząstowice remontują i poszerzają izbę muzealną im. Konrada Mientusa To unikatowe w skali regionu miejsce, z eksponatami z początku XX wieku, a nawet z XIX stulecia, będzie miało nowy wygląd. Chodzi o Regionalną Izbę Śląska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »