Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-21, 20:22 Autor: Ewelina Laxy

Zagrali spektakl o postrzeganiu niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej

Spektakl "W przestrzeni dwóch światów" [fot. SOK Komprachcice]
Spektakl "W przestrzeni dwóch światów" [fot. SOK Komprachcice]
Spektakl "W przestrzeni dwóch światów" [Ewelina Laxy]
Spektakl "W przestrzeni dwóch światów" [Ewelina Laxy]
Spektakl "W przestrzeni dwóch światów" [fot. SOK Komprachcice]
Spektakl "W przestrzeni dwóch światów" [fot. SOK Komprachcice]
W opolskim Teatrze Lalki i Aktora odbyło się przedstawienie "W przestrzeni dwóch światów". Scenariusz powstał na podstawie wiersza Pawła Bila, nastolatka chorego na adrenoleukodystrofię. Na scenie zaprezentowały się grupy teatralne działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach.
- To dla nas wszystkich ważne wydarzenie - mówi dyrektor placówki, Renata Gliniorz. - Poznaliśmy niesamowitą osobowość tych osób niepełnosprawnych, wytrwałość w dążeniu do celu, potencjał twórczy. Zazdrościć mógłby każdy z nas właśnie tego, czego potrafią osoby niepełnosprawne. W tworzeniu tego spektaklu brało udział wiele osób niepełnosprawnych, które dostarczały swoich prac plastycznych, pracowały ze swoim warsztatem wokalnym.

Spektakl zakończyło wykonanie piosenki "Dzisiejszy świat", która również powstała w oparciu o wiersz Pawła Bila.

Jak dodaje Patrycja Sobańska, wcielająca się w główną rolę niepełnosprawnej malarki, wcielanie się w role osoby niepełnosprawnej było dużym wyzwaniem.

- Było i trudno i nietrudno. Niepełnosprawni inaczej po prostu funkcjonują i my na scenie musimy to pokazać.

- Staramy się pokazać tę współpracę osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Nie ma tutaj jakiejś blokady w głowie, która by sprawiła, że byłaby trudność z tym. My z tymi osobami wielokrotnie współpracowaliśmy, dzisiaj też mamy taką okazję, te osoby też biorą udział w tym spektaklu, są dzisiaj tutaj z nami. Myślę, że to nie jest dla nas problem - dodaje Robert Klimek z SOK-u w Komprachcicach.

Dochód z biletów na spektakl zostanie przekazany na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Spektakl powstał w ramach projektu EDUKO 2016-2018 "Na warsztacie słowa i muzyki - niepełnosprawni w kulturze"
Renata Gliniorz
Patrycja Sobańska, Robert Klimek

Kultura i rozrywka

2021-01-17, godz. 18:21 "To dla nas miejsce szczególne". Chrząstowice remontują i poszerzają izbę muzealną im. Konrada Mientusa To unikatowe w skali regionu miejsce, z eksponatami z początku XX wieku, a nawet z XIX stulecia, będzie miało nowy wygląd. Chodzi o Regionalną Izbę Śląska… » więcej 2021-01-17, godz. 08:44 Kluczborska biblioteka prezentuje zdjęcia pejzaży. Na wystawie trzeba pamiętać o rygorze sanitarnym Wystawę zdjęć pejzaży można oglądać w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. » więcej 2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej 2021-01-12, godz. 16:30 Galeria Sztuki Współczesnej ma nowe propozycje w internecie Tegoroczne ferie zimowe instytucje kultury zamieniły w internetowe spotkania. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu również proponuje różnego rodzaju zajęcia… » więcej 2021-01-12, godz. 12:09 Pokaż swój talent i wygraj bony - proponuje dom kultury w Krapkowicach Propozycja skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek - chociaż realizowana jest w ramach ferii on-line w Krapkowickim Domu Kultury. A mowa o konkursie… » więcej 2021-01-11, godz. 15:45 Opole: odsłonięto tablicę upamiętniającą rzeźbiarza Bena Muthofera Opole upamiętniło kolejnego artystę. Na budynku przy ulicy ks. Jana Dzierżona 7 odsłonięto dzisiaj (11.01) pamiątkową tablicę poświęconą rzeźbiarzowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »