Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-04, 10:25 Autor: Dorota Kłonowska

Instytut Jazzu nyskiej PWSZ: Dyplom muszą sobie zagrać, lub wyśpiewać

Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Rozpoczynają się recitale dyplomowe studentów Instytutu Jazzu nyskiej PWSZ. Mury uczelni opuści około 50 studentów, a dodajmy, że instytut kształci wokalistów, instrumentalistów, ale także - od niedawna - realizatorów dźwięku.
Egzaminy tradycyjnie odbędą się w sali teatralnej Nyskiego Domu Kultury i to także okazja dla miłośników jazzu, aby posłuchać dobrej muzyki.

- Zdecydowanie wzrasta zainteresowanie muzyką rozrywkową, a najbardziej jest oblegany kierunek wokalny. Znacznie mniej jest kandydatów na instrumenty dęte - mówi Roman Hudaszek wicedyrektor Instytutu Jazzu.

Instytut przyciąga młodzież nie tylko z całej Polski. Studiują tam także studenci z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Litwy, był też student z pobliskich Czech. O niektórych absolwentach już jest głośno w kręgach muzycznych.

- Taras Bakowski z Ukrainy, znakomity saksofonista, to nasz absolwent, który już jest znany w środowisku jazzowym w Polsce i nie tylko. Teraz studiuje u nas jego brat. Kolejny cudzoziemiec, to Litwin polskiego pochodzenia – Rafał Jackiewicz. Jedni absolwenci kontynuują studia, inni od razu angażują się zawodowo – mówi Roman Hudaszek.

Dodajmy, że recitale dyplomowe rozpoczynają się od wtorku (06.06). Instytut Jazzu nyskiej PWSZ w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 10-lecia, obecnie mury uczelni opuszcza siódmy rocznik.
Roman Hudaszek
Roman Hudaszek

Kultura i rozrywka

2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej 2021-09-18, godz. 19:00 Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech… » więcej 2021-09-18, godz. 16:30 Głubczyce na jazzowo. Dwie formacje studentów akademii muzycznej dadzą w niedzielę darmowy koncert Jazz Music Na Granicy to najnowsza koncertowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. W ramach projektu Śląskie Portamento realizowanego z funduszy… » więcej 2021-09-18, godz. 14:00 Skarby XV-wiecznej muzyki na 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Muzyka renesansowa zabrzmi dziś (18.09) podczas drugiego dnia 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla. W tym roku, z powodu warunków pandemicznych, wydarzenie ograniczone… » więcej 2021-09-18, godz. 11:30 Przybliżą kultury, złagodzą stereotypy i uprzedzenia. Zbliża się 5. edycja Festiwalu Kultur i Języków Świata Wiele spotkań autorskich, bloki filmowe, a także wydarzenia w formie online. W ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu już… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Opolcon znowu przyciąga rzeszę fanów fantastyki. Ruszyła 8. edycja konwentu Wiele prelekcji, gier planszowych, a także spotkań z gośćmi specjalnymi. To wszystko czeka na miłośników fantastyki w ramach konwentu o nazwie ''Opolcon''… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »