Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-11-26, 13:07 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zaginione Archiwum odkrywane w legendarnym Studiu M [FILM]

Koncert "Zaginione Archiwum"
Niecodzienną odsłonę muzyki folkowej Śląska Opolskiego zaprezentowali muzycy w Studiu M. Uczestnicy koncertu transmitowanego na antenie Radia Opole mogli usłyszeć i zobaczyć ciekawe instrumenty. Fragmenty oryginalnych nagrań z 1913 roku, unikatowe brzmienie, nowoczesne techniki elektronicznego przetwarzania dźwięku i prezentacja multimedialna dopełniająca całość - na takie atrakcje mogli liczyć goście zgromadzeni na koncercie.
Zaginione Archiwum to nie tylko tytuł piątkowego (25.11) koncertu. Przede wszystkim to nazwa zespołu, w skład którego wchodzą: Anna Dzwonkowska-Pucia (sopran), Mariusz Pucia (klarnet) i Dariusz Kownacki (akordeon).

- Jako zespół Zaginione Archiwum istniejemy ponad miesiąc - mówi Anna Dzwonkowska-pucia, sopranistka. - Zaczęło się niepozornie od koncertu w Rozwadzy, niedaleko Zdzieszowic, w byłym kościółku poprotestanckim. Z racji tego, że Darek (akordeonista) i Mariusz (klarnecista) wcześniej już współpracowali nad innym projektem "Folk jest cool" i dawali szereg koncertów dla szkół, postanowili ten projekt poszerzyć o wokal. W ten sposób mogliśmy koncertować w Rozwadzy i następnie zaproszono nas to radia, do Studia M, żebyśmy mogli się z takim projektem zaprezentować.

Źródłem muzycznej inspiracji dla koncertu były nagrania odnalezione niedawno w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv. Materiał, zawierający nagrania folkloru opolskiego, został zarejestrowany w 1913 roku przez niemieckiego badacza Paula Schmidta. Nie został też do tej pory wydany. Zainteresował się nim dr Mariusz Pucia - entomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wykładowca na kierunku muzykologia. Nagrania stały się podstawą do poszukiwań nowej jakości brzmienia i impulsem to realizacji szerszego projektu.

- Sekrety muzyczne Zaginionego Archiwum to przede wszystkim oryginalne nagrania, które częściowo są słyszalne w czasie koncertu - opowiada Anna Dzwonkowska-Pucia. - Jest akordeon hybrydowy czyli coś zupełnie niespotykanego na normalnej scenie muzycznej. Jest to akordeon, który oprócz tego, że pięknie gra jak każdy tego typu instrument, to ma możliwości generowania różnego rodzaju dźwięków: organów, gitar i tak dalej. Jak syntezator. Tak naprawdę odtwarza takie sample, jakie się tam wgra. Mariusz natomiast gra na klarnecie tradycyjnym i klarnecie mini przypominającym fujarkę. Została wyprodukowana seria próbna tego instrumentu. Wkłada się do tego ustnik z klarnetu i daje bardzo ciekawe brzmienie. Do tego wszystkiego dochodzi mój wokal.

Jak przyznaje wokalistka muzyka to połączenie różnych brzmień. Kryje w sobie zarówno folk, jak i jazz, a wszystko przy usystematyzowanej rytmice.
Uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00 Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym… W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach… » więcej 2021-01-19, godz. 15:00 "...ale to już inna historia" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych '...ale to już inna historia' - to nowe przedsięwzięcie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Od poniedziałku 25 stycznia… » więcej 2021-01-19, godz. 12:45 Miłośnicy fotografii w Kietrzu stanęli przed wyzwaniem zrobienia najpiękniejszego zdjęcia miasta i okolic Odkrywanie na nowo miejsc powszechnie znanych, indywidualne spojrzenie na swoją małą ojczyznę i znalezienie magicznych miejsc, o których mało kto wie - to… » więcej 2021-01-18, godz. 21:02 Wystawa w Galerii Aneks GSW w Opolu Jeszcze dwa dni można oglądać autorską wystawę Malwiny Maleńczuk w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja dostępna jest przez szybę… » więcej 2021-01-18, godz. 19:00 Opolskie "Lalki" niedostępne dla widzów, ale praca aktorska wre Instytucje kultury w dalszym ciągu są nieodstępne dla widzów i słuchaczy, ale w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora trwają produkcje do internetu i próby do… » więcej 2021-01-18, godz. 10:29 TVP3 Opole wyprodukowała film biograficzny o działalności opozycyjnej, pracy aktorskiej i zagadkowej śmierci Jacka… Znamy go m.in. z kultowego w latach 70. XX wieku serialu dla młodzieży 'Stawiam na Tolka Banana'. Po nim stał się idolem swojego pokolenia. Gdyby żył, jutro… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »