Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-11-26, 13:07 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zaginione Archiwum odkrywane w legendarnym Studiu M [FILM]

Koncert "Zaginione Archiwum"
Niecodzienną odsłonę muzyki folkowej Śląska Opolskiego zaprezentowali muzycy w Studiu M. Uczestnicy koncertu transmitowanego na antenie Radia Opole mogli usłyszeć i zobaczyć ciekawe instrumenty. Fragmenty oryginalnych nagrań z 1913 roku, unikatowe brzmienie, nowoczesne techniki elektronicznego przetwarzania dźwięku i prezentacja multimedialna dopełniająca całość - na takie atrakcje mogli liczyć goście zgromadzeni na koncercie.
Zaginione Archiwum to nie tylko tytuł piątkowego (25.11) koncertu. Przede wszystkim to nazwa zespołu, w skład którego wchodzą: Anna Dzwonkowska-Pucia (sopran), Mariusz Pucia (klarnet) i Dariusz Kownacki (akordeon).

- Jako zespół Zaginione Archiwum istniejemy ponad miesiąc - mówi Anna Dzwonkowska-pucia, sopranistka. - Zaczęło się niepozornie od koncertu w Rozwadzy, niedaleko Zdzieszowic, w byłym kościółku poprotestanckim. Z racji tego, że Darek (akordeonista) i Mariusz (klarnecista) wcześniej już współpracowali nad innym projektem "Folk jest cool" i dawali szereg koncertów dla szkół, postanowili ten projekt poszerzyć o wokal. W ten sposób mogliśmy koncertować w Rozwadzy i następnie zaproszono nas to radia, do Studia M, żebyśmy mogli się z takim projektem zaprezentować.

Źródłem muzycznej inspiracji dla koncertu były nagrania odnalezione niedawno w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv. Materiał, zawierający nagrania folkloru opolskiego, został zarejestrowany w 1913 roku przez niemieckiego badacza Paula Schmidta. Nie został też do tej pory wydany. Zainteresował się nim dr Mariusz Pucia - entomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wykładowca na kierunku muzykologia. Nagrania stały się podstawą do poszukiwań nowej jakości brzmienia i impulsem to realizacji szerszego projektu.

- Sekrety muzyczne Zaginionego Archiwum to przede wszystkim oryginalne nagrania, które częściowo są słyszalne w czasie koncertu - opowiada Anna Dzwonkowska-Pucia. - Jest akordeon hybrydowy czyli coś zupełnie niespotykanego na normalnej scenie muzycznej. Jest to akordeon, który oprócz tego, że pięknie gra jak każdy tego typu instrument, to ma możliwości generowania różnego rodzaju dźwięków: organów, gitar i tak dalej. Jak syntezator. Tak naprawdę odtwarza takie sample, jakie się tam wgra. Mariusz natomiast gra na klarnecie tradycyjnym i klarnecie mini przypominającym fujarkę. Została wyprodukowana seria próbna tego instrumentu. Wkłada się do tego ustnik z klarnetu i daje bardzo ciekawe brzmienie. Do tego wszystkiego dochodzi mój wokal.

Jak przyznaje wokalistka muzyka to połączenie różnych brzmień. Kryje w sobie zarówno folk, jak i jazz, a wszystko przy usystematyzowanej rytmice.
Uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2021-06-13, godz. 10:00 Gniewomir Tomczyk nagrywa koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. "To miejsce jest magiczne" [ZDJĘCIA] Gniewomir Tomczyk wraz z zespołem nagrywa koncert w Studiu M imienia SBB w siedzibie Radia Opole. Wydarzenie będzie promować trzecią autorską płytę perkusisty… » więcej 2021-06-13, godz. 09:45 Przed nami wyczekiwana inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji 36. festiwalu Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej… » więcej 2021-06-12, godz. 19:57 Opolanie wysłuchali najpiękniejszych polskich piosenek w Filharmonii Opolskiej [ZDJECIA] Koncert 'Uciekaj moje serce' przyciągnął miłośników piosenki w różnym wieku. Na scenie wystąpili soliści z towarzyszeniem zespołu Take Style i Orkiestry… » więcej 2021-06-12, godz. 19:00 "Muzyczna trzynastka" zainspiruje w czerwcu dwoma koncertami organowymi w opolskiej katedrze Łukasz Sadło, absolwent Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wystąpi w niedzielę… » więcej 2021-06-12, godz. 18:30 5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM] Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać 'dniem opolskim', bo na festiwalu goszczą twórcy związani… » więcej 2021-06-12, godz. 15:15 Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników… » więcej 2021-06-12, godz. 13:00 Święto książki trwa. Koncert Zakuka ze względu na pogodę zwieńczy trzeci dzień 5. Festiwalu Książki w Opolu Drugi dzień 5 Festiwalu Książki miał zwieńczyć koncert zespołu Zakuka. Ze względu na warunki atmosferyczne koncert zostaje przeniesiony na jutro. Tym to… » więcej 2021-06-12, godz. 10:45 Opolskie Spotkania Fantastyczne w sobotę opanują Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu W ubiegłym roku ze względu na pandemię organizatorzy, Opolski Klub Fantastyki, musieli odwołać święto fantastyki w Opolu. Sobota (12.06) to dzień, w którym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:30 Ostatnie w tym sezonie przedstawienie w Ekostudiu Teatr Ekostudio kończy sezon artystyczny w sobotę (12 czerwca). Na zakończenie zobaczymy spektakl w reżyserii Andrzeja Czernika ukazujący rodziny śląskie… » więcej 2021-06-12, godz. 07:52 Tegoroczne prace dyplomowe można zobaczyć w Aneksie [ZDJĘCIA] W Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej możemy zobaczyć przez szybą i w ograniczonej liczbie osób wewnątrz, prace tegorocznych dyplomantów Liceum Plastycznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »