Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-01-10, 10:10 Autor: Dorota Kłonowska

Muzeum w Nysie. Wystawa fotografii Tadeusza Parceja

Tadeusz Parcej i Edward Halajko [fot. Muzeum w Nysie]
Tadeusz Parcej i Edward Halajko [fot. Muzeum w Nysie]
[fot. Dorota Kłonowska]
[fot. Dorota Kłonowska]
Zabytkowe, niewielkie kościółki, ich bogate detale architektoniczne i spokojne, dostojne wnętrza - taka wystawa została otwarta w nyskim muzeum. Autorem fotografii jest ceniony opolski fotografik Tadeusz Parcej, a ekspozycja nosi tytuł " Kościoły drewniane Opolszczyzny".
- To nietuzinkowa wystawa, bo na Ziemi Nyskiej już takich drewnianych kościołów nie ma - mówi Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie. Nawet we wczesnym średniowieczu budowano tu świątynie z cegły, lub z kamienia. - Na Opolszczyźnie można jeszcze zobaczyć takie drewniane kościółki jedynie w części północno – zachodniej województwa. One to właśnie zostały uwiecznione na fotografiach Tadeusza Parceja - dodaje.

Wystawa ma jednak nyski akcent lokalny – to zdjęcia kościoła w Kałkowie p.w. Narodzenia NMP i św. Jerzego, którego początki sięgają XIII wieku.

Autor wystawy, Tadeusz Parcej, jest artystą fotografikiem związanym z Opolem. Był fotografem w tamtejszym Teatrze im. Jana Kochanowskiego, współpracownikiem pism artystycznych i wydawnictw książkowych. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Edward Hałajko

Kultura i rozrywka

2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej 2022-09-30, godz. 19:30 Marcin Pałasz, Iza Rabenda, Tomasz Sekielski. Piknik "Powód do spotkań" w WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje w sobotę (01.10) piknik zatytułowany 'Powód do spotkań'. » więcej 2022-09-30, godz. 16:00 Projekt "Rzuć to wszystko i tańcz" w opolskim amfiteatrze Opolska artystka, kryjąca się pod artystycznym pseudonimem Malv Miel, przygotowała artystyczny projekt zatytułowany 'Rzuć to wszystko i tańcz'. Na całość… » więcej 2022-09-30, godz. 13:30 Są jeszcze bilety na sobotni koncert w kluczborskim Kinie Bajka. Publiczność zdecyduje o jego przebiegu Hybryda koncertu muzyki klasycznej i rozrywkowej zapowiada się na sobotni (01.10) wieczór w kluczborskim Kinie Bajka. » więcej 2022-09-30, godz. 11:00 Będzie smacznie, tradycyjnie i w doborowym towarzystwie. Jubileuszowe X Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego w weekend… - To jest ryba z bardzo dużym potencjałem kulinarnym, co inspiruje wielu szefów kuchni - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksandra Czerkawska, dyrektor… » więcej 2022-09-30, godz. 07:15 Dariusz Byczkowski pozostaje na stanowisku dyr. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Decyzją wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego dr Dariusz Byczkowski pozostanie na stanowisku dyrektora Muzeum Piastów… » więcej 2022-09-29, godz. 20:00 W Głubczycach ostatnie próby przed finałowym koncertem ''Opolskie Śpiewa'' W Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach trwają intensywne próby do koncertu finałowego festiwalu ''Opolskie Śpiewa''. W sobotnim (01.10) koncercie weźmie… » więcej 2022-09-29, godz. 19:00 Filharmonia Opolska zdradza program artystyczny w nowym sezonie [ZDJĘCIA] Poznaliśmy szczegółowy program Filharmonii Opolskiej w nowym 71. sezonie artystycznym. A tegoroczny sezon zapowiada się bardzo interesująco. Oprócz koncertów… » więcej 2022-09-29, godz. 17:00 "Dzień Archiwisty". Archiwum zaprasza mieszkańców Opola Archiwum Państwowe w Opolu w najbliższy piątek (30.09) otwiera swoje drzwi z okazji Dnia Archiwisty. Przygotowano szereg zajęć dla dzieci i dorosłych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »