Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-11, 10:50 Autor: Krzysztof Rapp

"Wrogie działania Rosji będą się nasilać". Bartosz Maziarz gościem Radia Opole

Bartosz Maziarz
Bartosz Maziarz
- W Europie rozgrywa się wojna hybrydowa i trwa ona co najmniej od 10 lat, od czasu aneksji Krymu i Donbasu przez Rosję. I należy się spodziewać coraz większej liczby sabotaży i wrogich działań - przekonywał dziś (11.06) w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, ekspert w kwestiach bezpieczeństwa.
Zapytaliśmy naszego gościa o cel takich wrogich działań.

- Cel polityczny, czyli wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw UE, skłócenie wewnętrzne Unii. Bo im słabsza Unia Europejska, tym mocniejsza Rosja. To jest naczelny cel Federacji Rosyjskiej. I tym bardziej państwa UE i NATO nie powinny ulegać tego typu presji, bo na to właśnie liczą służby rosyjskie. Liczą na to, że społeczeństwa Zachodu zwyczajnie się przestraszą i politycy zaczną ustępować - argumentuje dr Maziarz.

Gość Radia Opole uważa, że służby specjalne krajów europejskich i tak prawdopodobnie zapobiegają większości aktów sabotażu, ale niestety żadne służby nie potrafią wyeliminować takich groźnych sytuacji całkowicie.

Zapytaliśmy także o wprowadzenie strefy buforowej na granicy z Białorusią i nowe regulacje dotyczące użycia broni przez służby, które tej granicy bronią. Zdaniem naszego gościa to dobre posunięcia.

- To w chwili obecnej jest chyba jedyna skuteczna metoda, żeby bardzo mocno ograniczyć przepływ tych migrantów. I należy tu przypomnieć, że to nie chodzi tylko o migrantów. Musimy być świadomi tego, że te działania są motywowane, czy zainicjowane przez służby rosyjskie i białoruskie. To nie są przypadki, że ci ludzie mogą być uzbrojeni, że dochodzi do różnego rodzaju prowokacji, bo migranci w ten sposób nie postępują - przekonuje dr Maziarz.

Gość Radia Opole zastrzegł jednocześnie, że Rosjanie tylko czekają na to, żeby polskim pogranicznikom i innym służbom przygranicznym puściły nerwy. Ewentualne używanie przez nich broni może być pretekstem do eskalacji działań, a na to Polska czy inne kraje nadbałtyckie nie mogą sobie pozwolić.
dr Bartosz Maziarz cz.1
dr Bartosz Maziarz cz.2

Wiadomości z regionu

2024-06-24, godz. 19:30 Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA] Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 Pasieczna w Opolu do remontu. Utrudnienia aż do września Kolejne remonty na opolskiej Pasiece. Od wtorku (25.06) rozpocznie się przebudowa ul. Pasiecznej pomiędzy ulicami Jana Dobrego a Konsularną. W ramach robót… » więcej 2024-06-24, godz. 18:10 Złote algi. Wizja lokalna Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Sytuacja jest stabilna, a parametry wody w Odrze pod względem złotych alg mają akceptowalny poziom - informuje biuro prasowe Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego… » więcej 2024-06-24, godz. 18:00 Niewidomi będą strzelać z broni laserowej. Integracyjny Piknik Rodzinny w Turawie Zajęcia z hipoterapii, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy, gry i zabawy, a nawet strzelanie z broni laserowej - takie atrakcje czekają na uczestników… » więcej 2024-06-24, godz. 17:00 "Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy… » więcej 2024-06-24, godz. 16:39 Wypadki na opolskich drogach. W Niwnicy lądował LPR Niespokojnie na opolskich drogach. Po południu doszło do kilku groźnych wypadków. » więcej 2024-06-24, godz. 16:00 Poseł Konfederacji obawia się podwyżek za wodę i ścieki. WiK Opole odpowiada - Niedługo mieszkańców całego kraju dotkną drastyczne podwyżki opłat za wodę i ścieki - tak mówił dziś (24.06) konferencji prasowej poseł Konfederacji… » więcej 2024-06-24, godz. 15:30 Dawcy z ujemnymi grupami krwi poszukiwani. Topnieją zapasy w RCKIK w Opolu Topnieją zapasy wszystkich ujemnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jak informują pracownicy centrum, latem mniej dawców… » więcej 2024-06-24, godz. 15:00 Nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Ozimkiem a Nową Schodnią Ścieżka rowerowa pomiędzy wyspą Rehdanz’a w Ozimku a ul. Opolską w Nowej Schodni jest już gotowa. Nowa droga dla jednośladów ma długość prawie 3 … » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 „Wszystkie dzieci są już przyjęte”. Nowe miejsca w żłobku w Głuchołazach W Głuchołazach nie ma już oczekujących na przyjęcie do żłobka. Problem rozwiązała przebudowa części budynku przy al. Jana Pawła II. Dotychczas było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »