Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-24, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kolejny jubileusz na Uniwersytecie Opolskim. 60 lat chemii i 5-lecie farmacji

Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Uniwersytecka chemia świętuje 60-lecie, a kierunek farmacji 5-lecie. Na Uniwersytet Opolski zjechali studenci niemal wszystkich roczników, a także profesorowie, którzy z Wydziałem Chemii i Farmacji są związani od lat. Świętowanie tych dwóch ważnych dla uczelni jubileuszów trwa od rana. Rozpoczęto je od prelekcji zaproszonych gości, a zakończą się wieczorem zwiedzaniem wydziału i wspólnym spotkaniem.
- Dzisiejszy dzień jest szczególny i świętujemy go z udziałem licznych gości - mówi profesor Jacek Lipok, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Opolskiego.

- To nasi znakomici przyjaciele, często sąsiedzi, bo to także ościenne ośrodki akademickie. To także prezydium Polskiego Towarzystwa Chemicznego, które gości w Opolu i gdzie też odbędzie się jego specjalne posiedzenie. Jest też obecny nasz doktor honorowy i wiele osób, które razem z nami ten dzień świętuje i celebruje.

Jak podkreślił dr hab. Dawid Siodłak, dyrektor Wydziału Chemii i Farmacji UO, choć kierunek farmacji jest stosunkowo nowy, to bardzo prężnie się rozwija.

- Wysiłki zmierzające do utworzenia kierunku farmacja wyszły z wydziału chemii. Wykorzystaliśmy tutaj potencjał i wieloletnią pracę chemików, zarówno bazę materialną, jak i kadrę, żeby dokonać pewnej synergii tych dwóch kierunków o kluczowym znaczeniu, w naszym przekonaniu, dla Opolszczyzny. Od 60 lat kształcimy studentów z regionu dla regionu.

- Muszę powiedzieć, że nasz instytut rozwijał się niezwykle dynamicznie - podkreśla profesor Piotr Wieczorek, dyrektor Instytutu Chemii UO.

- Począwszy od lat 70., kiedy to wychowaliśmy własną kadrę, która realizuje badania z całego zakresu chemii, od chemii teoretycznej, po sprawy praktyczne. W tym zakresie możemy się pochwalić jakimiś osiągnięciami. Jesteśmy klasyfikowani w kategorii A, to jest ta najwyższa. Mamy pełne uprawnienia akademickie, a od 1989 roku prawa do doktoryzowania, a od 2013 prawa habilitowania. Mieliśmy też ponad 50 grantów.

Wydział Chemii i Farmacji na Uniwersytecie Opolskim współpracuje z lokalnymi, jak i krajowymi firmami.
profesor Jacek Lipok
dr hab. Dawid Siodłak
profesor Piotr Wieczorek

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW [AKTUALIZACJA] Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »