Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-15, 13:30 Autor: Ireneusz Prochera

Prezydent waha się, RAŚ apeluje do samorządów. Co z ustawą o języku śląskim?

Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawy i języku śląskim. Ruch Autonomii Śląska wzywa na pomoc samorządy, w tym z woj. opolskiego, by pisały do Andrzeja Dudy w tej sprawie.
- Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną, także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie się sejmik śląski, z Opola jeszcze odzewu nie otrzymaliśmy - powiedział Jerzy Gorzelik, przewodniczący zarządu Ruchu Autonomii śląska, odnosząc się do apelu RAŚ do samorządów o poparcie w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Sam prezydent poinformował (15.05), że jeszcze nie podjął decyzji, czy podpisze ustawę o języku śląskim. Senat uchwalił ją tydzień temu. Ustawa cały czas czeka na podpis prezydenta.

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami, naukowcami - powiedział Andrzej Duda w trakcie pobytu w Katarze, gdzie wziął udział w Forum Ekonomicznym.

- Proszę pamiętać, że większość ekspertów jest jednoznacznego zdania, mówię o naukowcach, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach, nawet na obszarze Śląska. Są to po prostu dialekty o charakterze najczęściej lokalnym i taka jest specyfika tego zróżnicowania w Polsce, tej wielokulturowości, bardzo zresztą ciekawej, która jest dzisiaj naszym skarbem - powiedział prezydent.

Zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą, język śląski może być uznany za język regionalny. Aby tak się stało, prezydent musi podpisać ustawę. Zdaniem Jerzego Gorzelika, uchwały samorządów, szczególnie z zachodniej części województwa śląskiego i wschodniej części województwa opolskiego, mogłyby wpłynąć na prezydenta Dudę

- Warto pokazać, że samorządy w tych województwach, gdzie mieszka zdecydowana większość użytkowników języka śląskiego, przywiązane są do pewnych tradycji i wartości kulturowych. No i przede wszystkim dbają także o dobrostan mieszkańców, dla których język śląski jest ważnym, nie tylko instrumentem komunikacji, ale też symbolem tradycji kulturowej, tożsamości.

Jerzy Gorzelik zapewnił, że ustawa i uznanie śląskiego za język regionalny nie jest wstępem do zabiegów o oderwanie Śląska od Polski.

- To jest czas, w którym państwa zachodu, w tym Polska, powinny budować swój autorytet na poszanowaniu godności swoich obywateli, więc także na poszanowaniu różnorodności kulturowej - dodał Jerzy Gorzelik.

Rozmowa z Jerzym Grzelikiem dziś ( 15.05) po godz. 18.00 w Popołudniowym Paśmie Publicystycznym Radia Opole.
Andrzej Duda
Jerzy Gorzelik

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej 2024-05-21, godz. 15:00 Nyski radny sprzeciwia się budowie spalarni odpadów. Chce referendum i debaty Powraca temat nyskiej spalarni odpadów. Sławomir Siwy, radny miejski z klubu Pozytywni, w petycji do władz miasta proponuje ulokowanie inwestycji poza miastem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »