Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-17, 11:31 Autor: Katarzyna Plewnia

Ryszard Galla w Radiu Opole: Będę głosem mniejszości w parlamencie

Ryszard Galla [fot. Adam Dubiński]
Ryszard Galla [fot. Adam Dubiński]
Ryszard Galla, mianowany na doradcę Marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych, w Porannej Rozmowie Radia Opole mówił o powierzonych mu nowych obowiązkach.
- Będę głosem mniejszości w parlamencie. Gdy jej przedstawiciela tam zabrakło, mniejszości zadały sobie pytanie, co zrobić, by takiego przedstawiciela jednak w parlamencie mieć. Wygrałem w głosowaniu i 15 maja marszałek Szymon Hołownia wręczył mi nominację - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Galla, nowy doradca marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych, pytany o zakres powierzonych mu zadań.

- My na dziś musimy stworzyć pewne struktury, które na przyszłość będą mogły funkcjonować, więc tutaj mamy z jednej strony pole otwarte, ale dużą odpowiedzialność w stosunku do mniejszości narodowych i etnicznych, jak to po prostu sobie poukładamy. Mam nadzieję, że przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych, szczególnie ci, którzy zasiadają w komisji wspólnej rządu i mniejszości będą tu dla mnie takimi partnerami wskazującymi te obszary tematyczne, które są ich zdaniem bardzo ważne do podjęcia - podkreślił.

Jednym z zadań będzie próba nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. - Ona ma już 20 lat. Prób jej nowelizacji było kilka. Ostatnia w 2015 roku, przeszła procedurę legislacyjną, trafiła na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale nie zdążył jej podpisać, a prezydent Andrzej Duda ustawę zawetował. Tymczasem sporo się wokół zmieniło - dodał gość Radia Opole.

- Polska jest Unii Europejskiej, przeszła w tym czasie 20 lat reformę administracyjną, jest szereg rzeczy, które - moim zdaniem - powinny być ujęte. uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem komisji wspólnej. Dziś pracujemy czy też pracowaliśmy już, a w tej chwili ustawa jest na biurku pana prezydenta o języku śląskim, czyli są zmiany, które następują, więc ileś tam spraw w ślad za tym trzeba będzie regulować - dodał.

- Doradca marszałka Sejmu to funkcja zawodowa, w formie 1/2 etatu - dodał Ryszard Galla.
Ryszard Galla, cz. 1
Ryszard Galla, cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-06-21, godz. 20:01 Został tylko cień szansy. Polska przegrywa z Austrią 1:3 Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Austrią 1:3 w rozgrywanym w Berlinie meczu grupy D mistrzostw Europy. » więcej 2024-06-21, godz. 19:00 Opolanie mogą korzystać z 14 kąpielisk. Zostały sprawdzone przez sanepid W tym roku według danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu dopuszczonych do użytkowania zostało 14 kąpielisk. Przed sezonem woda została… » więcej 2024-06-21, godz. 18:30 Pierwsze zwolnienia w walcowni w Zawadzkiem. "Proces pozyskania inwestora trwa" Grupa pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem otrzymała wypowiedzenia. Trafiły one do osób, które obecnie przebywają na dłuższych zwolnieniach chorobowych… » więcej 2024-06-21, godz. 18:10 Młody mężczyzna utonął na kąpielisku Bolko w Opolu Tragedia nad opolskim akwenem. Na kąpielisku Bolko utonął niespełna 18-letni mężczyzna. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci. » więcej 2024-06-21, godz. 18:00 Śledczy sprawdzają, czy w opolskiej fundacji Ex Bono dochodziło do prania pieniędzy Czy w opolskiej fundacji Ex Bono dochodziło do prania pieniędzy? Jak informuje TVN24, Główny Inspektor Informacji Finansowej przesłał zawiadomienie o podejrzeniu… » więcej 2024-06-21, godz. 16:30 Zamiast gospodarki leśnej promowano partię polityczną. "To patologia, niegospodarność i oszustwo" Regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, w tym dyrekcja z Katowic, pod którą podlegają opolskie lasy, były szczególnie zaangażowane w kampanię wyborczą… » więcej 2024-06-21, godz. 15:45 Marcin Ociepa apeluje o budowę drogi ekspresowej. "To jest wyzwanie na miarę kierunku lekarskiego" Poseł OdNowy Marcin Ociepa zapowiada walkę o budowę w regionie drogi ekspresowej przebiegającej z południa na północ. Trasa miałaby przebiegać między… » więcej 2024-06-21, godz. 15:00 Bez nich wojsko nie funkcjonuje. Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej 10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje swoje 25-lecie. To właśnie ćwierć wieku temu NATO potrzebowało wyspecjalizowanej jednostki wojskowej, która wykona… » więcej 2024-06-21, godz. 14:30 Zanieczyszczenia w kanale Lutnia. Przedsiębiorcy z Przywór apelują o kontrolę [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach koło Opola? To pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki, łowiska pstrągowego, którzy… » więcej 2024-06-21, godz. 13:10 "Można się w końcu wyspać". Uczniowie rozpoczęli wakacje [ZDJĘCIA] Podręczniki schowane, plecaki w szafach, świadectwa w rękach. Uczniowie rozpoczęli długo wyczekiwane wakacje. Przed nimi ponad 2 miesiące odpoczynku od ławek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »