Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-18, 13:41 Autor: Jakub Biel

Strażacy kontra "elektryki". Poznawali specyfikę działania baterii w autobusach elektrycznych [ZDJĘCIA, FILM]

Strażacy poznawali specyfikę działania baterii w autobusach elektrycznych [fot. Adam Dubiński]
Strażacy poznawali specyfikę działania baterii w autobusach elektrycznych [fot. Adam Dubiński]
Opolscy strażacy poznawali tajniki gaszenia autobusów elektrycznych. Na pętli przy ul. Pużaka w Opolu Miejski Zakład Komunikacyjny wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej przeprowadził szkolenie mające poprawić wiedzę i umiejętności strażaków na wypadek konieczności gaszenia autobusu wyposażonego w baterie.
- Pojazdy elektryczne to wciąż nowość. Warto też wiedzieć, na jakiej zasadzie one funkcjonują - mówi Marcin Kik, kierownik działu technicznego w MZK w Opolu. - Do ich zasilania służą paki bateryjne. Co można o nich powiedzieć, kumulują bardzo duże ilości energii. W momencie, kiedy powstanie jakieś zagrożenie, może dojść do spektakularnego uwalniania się tej ilości energii, co powoduje wzrost temperatury i może w newralgicznym przypadku doprowadzić do powstania ognia.

- Uważam, że to bardzo pożyteczna wiedza - mówi mł. ogniomistrz Łukasz Markiewicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Dotychczas mieliśmy do czynienia ze szkoleniami z aut osobowych. Natomiast można zaobserwować w mieście coraz częściej pojawiające się autobusy elektryczne. Stanowią one dla nas zawsze zagrożenie pożarowe, dlatego warto wiedzieć, warto się szkolić z tych elementów, które mogą nam się przydać w pracy, czyli rozmieszczenia tych baterii i w jaki sposób z tym sobie radzić.

W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu strażaków z miejskich jednostek straży pożarnej. Więcej na ten temat w Reporterskim Obrazie Dnia w Radiu Opole po godzinie 15:00.
Marcin Kik
mł. ogn. Łukasz Markiewicz
Strażacy kontra "elektryki". Poznawali specyfikę działania baterii w autobusach elektrycznych

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »