Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-14, 12:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kresowiacy oraz ich potomkowie z Prudnika chcą godnego pochówku zamordowanych w Puźnikach

Szczątki Polaków odkryte podczas ubiegłorocznych prac poszukiwawczych w Puźnikach [fot.X-M.Dworczyk]
Szczątki Polaków odkryte podczas ubiegłorocznych prac poszukiwawczych w Puźnikach [fot.X-M.Dworczyk]
Ukraińskie władze zwlekają z wydaniem zgody na przeprowadzenie ekshumacji, badań i godnego pochówku polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Z tej kresowej wioski pochodzą przesiedleni po wojnie mieszkańcy gminy Prudnik. Zbrodni w Puźnikach na Podolu dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. O tej nieistniejącej już miejscowości zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku odnaleziono tam zbiorowy dół zamordowanych Polaków. Prace poszukiwawcze prowadzili specjaliści z Polski i Ukrainy.
- Z przekazów świadków wiemy, że złożono tam blisko 80 ofiar, głównie kobiet i dzieci - mówi pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach.

– Wszystkie dokumenty razem z załącznikami, opisem sytuacji, planami, fotografiami zostało to złożone do Kijowa. Dokumentacja trafiła tam w październiku. Od tego momentu czekamy na wydanie zgody przez taki podmiot, który podlega pod ukraińskie ministerstwo kultury. Chcielibyśmy te szczątki pochować. Zgodnie z ukraińskim prawem musimy wskazać miejsce. Jest to były cmentarz we wsi Puźniki.

Puźniki to od dziewięciu lat jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie odnaleziono szczątki Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Mimo polskich starań, tamtejsze władze nie wydają zgody na poszukiwania w innych lokalizacjach, gdzie, jak się szacuje, spoczywa co najmniej 100 tysięcy naszych rodaków, ofiar rzezi wołyńskiej. Takich problemów raczej nie mają Niemcy prowadzący na Ukrainie ekshumacje żołnierzy Wehrmachtu i formacji SS.
Maciej Dancewicz

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »