Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-11, 15:09 Autor: Witold Wośtak

Polał ofiarę benzyną i upuścił na nią zapalonego papierosa. 25 lat więzienia za zabójstwo

Paweł R. [fot. Adam Wołek]
Paweł R. [fot. Adam Wołek]
25 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 20 latach. Sąd Okręgowy w Opolu skazał 31-letniego Pawła R. za zabójstwo znajomego Mariusza Ś.
Ta historia rozegrała się 15 lutego tego roku w Radoszowicach obok Niemodlina. Punktem zapalnym kłótni miała być wybita szyba w domu denata. Feralnego dnia najpierw doszło do szarpaniny podczas libacji. Po wyjściu na zewnątrz oskarżony kilka razy uderzył znajomego, pozostawił go leżącego, poszedł po kanister z benzyną i wrócił. Wówczas oblał Ś. i upuścił na niego palącego się papierosa.

Wyrok jest taki, o jaki wnosił prokurator Przemysław Sendal z Prokuratury Rejonowej w Opolu. - Kluczowa kwestia, czy oskarżony rzucił papieros celowo czy przypadkowo - podkreśla.

- Oskarżony sam twierdził, że idąc po kanister z benzyną, chciał jedynie nastraszyć pokrzywdzonego. Tym samym oskarżony wiedział, że rozlanie cieczy łatwopalnej w okolicy źródła ognia, jakim jest papieros, może doprowadzić do jego zapłonu. W ocenie oskarżyciela te wszystkie okoliczności wskazują, iż było to zachowanie intencjonalne, celowe i z góry zaplanowane.

Anna Iwanicka, oskarżyciel posiłkowy i siostra denata, przekonywała, że dożywocie to jedyna słuszna kara dla Pawła R.

- Zamordował mojego brata ze szczególnym okrucieństwem, ponieważ takie jest spalenie przytomnego człowieka. Oblał mojego brata benzyną, zbił go i podpalił przytomnego, czym skazał go na niewyobrażalne cierpienie przed śmiercią. Oskarżony zgotował tak okrutny los człowiekowi, który praktycznie w życiu nie zrobił mu krzywdy. Jedyną winą mojego brata było to, że okazał się łatwą ofiarą, która nie potrafiła obronić się.

Mecenas Marta Kubica, obrońca oskarżonego, wnioskowała o wyrok dla R. w oparciu o artykuł 155. Kodeksu Karnego, czyli nieumyślne spowodowanie śmierci.

- Ja nie jestem w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, w czym prokurator upatruje celowości upuszczenia papierosa i jaki ma na to dowód. Oskarżony działał w sposób przypadkowy, dość nieostrożny i chaotyczny, ale z całą pewnością jego zamiarem nie było doprowadzenie do ostatecznego zgonu.

Sam oskarżony również zabrał głos.

- Chcę powiedzieć, że czuję skruchę i bardzo żałuję tego, co stało się. Gdybym mógł cofnąć czas, na pewno w ogóle nie doszłoby do tego zdarzenia.

Poza tym Paweł R. jest zobowiązany zapłacić 40 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla siostry denata. Wyrok jest nieprawomocny.
Przemysław Sendal
Anna Iwanicka
Marta Kubica
Paweł R.

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 13:11 Wypadek polskiego busa w Niemczech. Kilka osób zostało rannych Dziewięć osób zostało rannych w Niemczech w wypadku z udziałem polskiego busa. Nad ranem na autostradzie A4 samochód wjechał w tył ciężarówki. » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. Zyskała też Sparta Krzywizna Ponad 2 miliony złotych kosztują remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. » więcej 2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej 2024-03-03, godz. 11:30 Ruszyła akcja "Stop pożarom traw". Wypalanie nieużytków jest groźne i zakazane Na przełomie zimy i wiosny powraca coroczny problem wypalania traw. Strażacy apelują, aby tego nie robić. Rozpoczęli też akcję 'Stop pożarom traw', w której… » więcej 2024-03-03, godz. 08:00 Dwa wahadła na remontowanej DK45. Zmiany już od wtorku Jak zapowiada GDDKiA od wtorku (5.03) wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu na remontowanej krajówce nr 45, między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. Na… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Nie lubisz psów i kotów? W CWK można wybierać pośród jaszczurek, patyczaków i żółwi Jaszczurki, węże, kameleony, gekony czy żółwie można oglądać lub kupić przez weekend w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Trwają tam Targi Terrarystyczne… » więcej 2024-03-02, godz. 21:42 Charytatywny wymiar sportu. Kibice zbierali pieniądze dla "Betanii" W trakcie spotkania 22. kolejki Fortuna 1. Ligi między Odrą Opole a Wisłą Kraków odbyła się akcja charytatywna opolskiego klubu i hospicjum 'Betania' w… » więcej 2024-03-02, godz. 17:44 Giełda minerałów w Opolu. "Kluczowa jest wiara, że one wpływają na nasz organizm" Meteoryty, kamienie szlachetne, ale też wróżby. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwa dwudniowa Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniało… » więcej 2024-03-02, godz. 16:00 Pisanki czy kroszonki? Tradycje są różne, ale konkurs wojewódzki uwzględnia obie kategorie Rysowanie czy skrobanie? 80 osób, przede wszystkim pań, wzięło udział w 32. Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej 'Opolskie Kroszonki i Pisanki'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »