Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-28, 15:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego [ZDJĘCIA, FILM]

Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Forum Rozwoju Regionalnego [fot. Jarosław Madzia]
Położenie miedzy Dolnym a Górnym Śląskiem, które było jeszcze kilkanaście lat temu "przekleństwem" Opolszczyzny, dziś jest naszym atutem. Takie wnioski płyną z III Forum Rozwoju Regionalnego, które zorganizowano na Politechnice Opolskiej. O kierunkach rozwoju gospodarczego, ale i naukowego regionu w plenerowym studiu Radia Opole rozmawialiśmy z przedstawicielami rządu, samorządu oraz świata nauki.
- Dziś sąsiedztwo metropolii jest dla nas szansą. Niegdyś to było wysysanie naszego rynku, dziś trend jest odwrotny - zauważa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, który patronował forum. - Po przesycie nawet mogę powiedzieć, Opolszczyzna ma swoją okazję, bo przecież nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o położenie w trzecim europejskim korytarzu transportowym, czyli autostrada A4, czyli linia kolejowa, czyli jest na czym budować.

Co jest atutem opolskich terenów w strefach gospodarczych? Goście Radia Opole zwracali uwagę na zaangażowanie stron, ale i konkretne - wyższe niż w innych województwach wsparcie.

- My od kliku lat, dzięki Opolszczyźnie walczymy o projekty z całego świata, bo jest świetnie przygotowana infrastruktura - mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Tylko w tym roku wręczyliśmy 9 decyzji o wsparciu dla nowych przedsiębiorców na kwotę blisko 400 milionów złotych, a rok się jeszcze nie skończył. Często wiele projektów biznesowych jest finalizowanych właśnie w końcówce danego roku, więc mam nadzieję, że będziemy mogli się jeszcze pochwalić kilkoma decyzjami o wsparciu - dodaje Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST PARK.

Inwestorzy z zewnątrz lokują biznesy na Opolszczyźnie, ale również rodzime firmy coraz chętniej przenoszą się do stref gospodarczych. W nowoczesnym rolnictwie, jak przekonywali uczestnicy forum, których gościliśmy w studiu Radia Opole, jesteśmy w krajowej czołówce.

- Są to też sposoby takie, które spełniają oczekiwania konsumentów dzisiaj. Bo mówimy o obniżaniu śladu węglowego czy o wyższym dobrostanie zwierząt. I można powiedzieć, że tutaj na Opolszczyźnie mamy wielu prekursorów tych dwóch technik, które się dzieją - mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

Biznes i rolnictwo potrzebują naukowego wsparcia. To partnerstwo działa na korzyść obu stron. Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, mówił o zaletach "małej" uczelni, działającej w otoczeniu sąsiadów z Gliwic czy Wrocławia.

- Widzimy jak wzrasta rozpoznawalność naszych naukowców w świecie. Z jednej strony w rankingach, ale też z drugiej strony bardzo silną stroną politechniki staje się to, że naukowcy ze świata przyjeżdżają, by u nas realizować swoje badania naukowe.

Dodajmy, że III Forum Rozwoju Regionalnego stało się również okazją do wręczenia odznak resortowych dla zasłużonych dla polskiej gospodarki, rolnictwa, nauki oraz turystyki.
Marcin Ociepa
Janusz Michałek, Piotr Wojtyczka
Krzysztof Ciecióra
Marcin Lorenc
Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego

Wiadomości z regionu

2023-12-11, godz. 19:00 "To tradycja naszej szkoły". W III LO w Opolu świętują dni patronki - Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - pod takim hasłem w III Liceum Ogólnokształcącym w Opolu odbywają się dni patronki… » więcej 2023-12-11, godz. 18:00 ZDW wydał już połowę kwoty przeznaczonej na akcję "Zima" w regionie Ponad 2 miliony złotych - tyle wydał już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu na akcję 'Zima' w naszym regionie. To połowa zabezpieczonej na ten cel kwoty… » więcej 2023-12-11, godz. 17:00 Samorząd kusi przyszłych lekarzy. To już 4. edycja stypendiów regionalnych 2 tysiące złotych brutto przez 9 miesięcy roku akademickiego, aż do zakończenia studiów. Takie wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych przygotował… » więcej 2023-12-11, godz. 16:55 Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w Kluczborku wzrosną. Podwyżki będą jednak mniejsze niż w tym roku Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Kluczbork będą wzrastać. Mieszkańcy zapłacą więcej od kwietnia przyszłego roku. Jednak największą… » więcej 2023-12-11, godz. 16:42 Strażacy ochotnicy z Wyszkowa Śląskiego muszą jeszcze poczekać na obiecany wóz bojowy Po kilku dniach niepewności wyjaśniła się sprawa samochodu dla druhów z nyskiej gminy. I nie są to dobre dla nich wiadomości. » więcej 2023-12-11, godz. 16:14 Za używane ciuchy sfinansują pomoc doświadczającym przemocy. Akcja HumanDoc w Opolu Robiąc świąteczne porządki można pomóc ofiarom przemocy. Zbiórkę używanej odzieży oraz tekstyliów domowych organizuje w Opolu Fundacja HumanDoc. Na… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 II miejsce za film w języku hiszpańskim. Sukces uczniów opolskiej "Dwójki". Nagrali firm po hiszpańsku i zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie. Sukces uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu na zawodach Filmów… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 Obwodnica Namysłowa na ministerialnej liście podstawowej Trakt omijający Namysłów w ciągu DK39 został wpisany na ministerialną listę 'Programu budowy 100 obwodnic'. » więcej 2023-12-11, godz. 15:09 Polał ofiarę benzyną i upuścił na nią zapalonego papierosa. 25 lat więzienia za zabójstwo 25 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 20 latach. Sąd Okręgowy w Opolu skazał 31-letniego Pawła R. za zabójstwo znajomego… » więcej 2023-12-11, godz. 15:00 Mogą zabrać na pokład 120 pasażerów. Przegubowe "elektryki" na ulicach Opola Pierwsze przegubowe autobusy elektryczne opolskiego MZK wyruszyły dzisiaj (11.12) na ulice Opola. Pojawiły się na liniach 5, 9 i 13. Nowe pojazdy mogą przewieźć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »