Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-07, 16:49 Autor: Jakub Biel

PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia

Konferencja PSL w sprawie KOWR [fot. Jakub Biel]
Konferencja PSL w sprawie KOWR [fot. Jakub Biel]
Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu kieruje lider PSL na Opolszczyźnie Marcin Oszańca. Polityk zastanawia się, czy zwolnienie ze stanowiska dotychczasowego dyrektora KOWR Henryka Kuriaty nie jest związane bezpośrednio z tą sprawą.
- Opolska ziemia najwyższej klasy stoi odłogiem, bo niekompetentni ludzie nie są w stanie przeprowadzić prostego przetargu – mówi o gruntach po przedsiębiorstwie Top Farms Marcin Oszańca, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Opolszczyźnie. - Dlaczego ten przetarg został unieważniony? Jakie stały za tym przesłanki? Dlaczego nikt o tym nie informuje opinii publicznej? Dlaczego nikt o tym nie informuje przede wszystkim zainteresowanych rolników?

Dodatkowo opolski lider PSL-u zastanawia się, dlaczego doszło do zmiany w kierownictwie opolskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i pyta, czy roszady nie są powiązane ze sprawą przetargu na grunty w Głubczycach.

- Czy prawdą jest, że w tej sprawie zostało zgłoszone na prokuraturę zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, bo takie sygnały do nas docierają, że to było głównym powodem zmian kadrowych.

Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu potwierdził, że były już dyrektor opolskiego oddziału KOWR Henryk Kuriata złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z pracowników oddziału i sprawa ma dotyczyć przetargu na grunty w powiecie głubczyckim.

- Zgłoszone nieprawidłowości miały dotyczyć możliwości dzierżawy więcej niż jednego z 19 gruntów będących elementem przetargu – powiedział Stanisław Bar.

- Miało to wpływ na wynik postępowania, bowiem uczestnik postępowania przetargowego, który został wyłoniony jako kandydat na dzierżawcę, nie może brać udziału w przetargu na kolejną nieruchomość z tego samego postępowania przetargowego.

Poprosiliśmy o stanowisko w tej sprawie przedstawicieli KOWR w Opolu i zostaliśmy odesłani do Biura Prasowego KOWR w Warszawie. Na zadane pytania na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Do sprawy wrócimy.
Marcin Oszańca
Marcin Oszańca
Stanisław Bar

Wiadomości z regionu

2023-09-24, godz. 19:58 Pożar i ewakuacja w budynku wielorodzinnym w Strzelcach Opolskich Zagrożenie spowodowała bliskość przyłącza gazu. » więcej 2023-09-24, godz. 16:58 Karambol na autostradzie A4 z udziałem siedmiu samochodów. Powstał wielokilometrowy korek W zderzeniu ucierpiało pięć osób. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2023-09-24, godz. 15:54 Weterani szermierki w Opolu. W niedzielę królowała szabla Blisko 100 zawodników stawiło się na IV Grand Prix Polski Weteranów w szermierce, które odbywa się w Opolu. Sobota upłynęła pod znakiem floretu i szabli… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Dwa piętra dla ekspozycji, poddasze dla gości. Jest już plan muzeum Kresów w Brzegu Będzie dużo przestrzeni wystawowej, ale także biblioteka, pracownie konserwatorskie oraz kawiarnia. Gotowy jest program funkcjonalno-użytkowy dla przyszłego… » więcej 2023-09-24, godz. 13:43 Wybory 2023. "Trzecia droga" proponuje koordynatora ds. transportu Cała ustawa o transporcie zbiorowym jest do zmiany - wskazuje Marcin Oszańca, kandydat do sejmu z listy Trzeciej Drogi. Jak mówi, rozproszenie usług transportu… » więcej 2023-09-24, godz. 13:29 "Przyjażń to relacja dwustronna". Niedzielna Loża Radiowa o stosunkach z Ukrainą Sprawa relacji polsko-ukraińskich stała się w ostatnim czasie tematem gorących sporów, ale też i deklaracji składanych w czasie kampanii wyborczej. » więcej 2023-09-24, godz. 13:00 Nietoperze problemem przy remoncie ośrodka "Aleksandrówka" w Jarnołtówku - To jest pierwszy, bardzo ważny krok w kierunku odbudowy - tak starosta nyski, Andrzej Kruczkiewicz mówi o ogłoszonym przetargu na remont 'Aleksandrówki'… » więcej 2023-09-24, godz. 12:43 Do św. Anny podziękować za plony. Dożynki diecezjalne zgromadziły tłumy Delegacje wszystkich 36 dekanatów zjechały na Górę Świętej Anny na doroczne dożynki diecezjalne. Suma dożynkowa w odświętnej oprawie, z udziałem przedstawicieli… » więcej 2023-09-24, godz. 11:00 Szkoła w Ścinawie Małej w końcu cieszy oko Milion 700 tysięcy złotych kosztowała modernizacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ścinawie Małej. W placówce między innymi wykonano elewację z ociepleniem… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Niedzielny poranek dla karpia? Wędkarstwo w regionie nie śpi Z nadzieją na 'taaaką rybę' bladym świtem na zbiorniku Śródlesie 2 w Opolu stawił się komplet wędkarzy. 27-mioro miłośników i miłośniczek 'moczenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »