Radio Opole » Gospodarka
2023-03-24, 10:13 Autor: Krzyszto Rapp/Cezary Puzyna

Tomasz Ognisty o podziale gruntów po Top Farms oraz kondycji polskiego rolnictwa

Tomasz Ognisty [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Ognisty [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Obietnica, a jej realizacja - to są dwie różne rzeczy - tak o zapowiedziach ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka mówił dziś (24.03) w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych na Opolszczyźnie.
Chodzi o podział gruntów po firmie Top Farms z Głubczyc. Spółka do końca tego roku będzie musiała oddać do Skarbu Państwa 10 tys. dzierżawionych hektarów. Minister Kowalczyk zapowiedział wczoraj, że połowa tych gruntów trafi po żniwach do rolników indywidualnych z powiatu głubczyckiego. - Teraz czekają nas trudne rozmowy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, tu w Opolu, aby przedstawili tę koncepcję, która została przygotowana przez dyrektorów opolskiego oddziału KOWR w Opolu i przesłana do Warszawy do centrali. Ponieważ z nami tej decyzji o takim podziale 50 na 50 [nie konsultowano - red.]. Nie mówimy, że on jest zły. Ale chodzi o kwestie gruntów - które grunty, w jakim obszarze trafią do rolników indywidualnych, a które mają zostać przekazane do spółki Skarbu Państwa.

Zdaniem Tomasza Ognistego decyzja o podziale 5 tys. hektarów pomiędzy rolników z powiatu głubczyckiego i gmin ościennych jest dobra. Choć zaznaczył, że rolnicy dopytują, dlaczego ma trafić do nich tylko połowa gruntów po TOP Farms, a nie więcej. Kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w głubczyckim "Rolniczaku" w środę 29 marca.

Gość Radia Opole odniósł się także do kwestii kondycji polskiego rolnictwa. Określił ją jako dobrą, choć zastrzegł, że faktycznie jest problem z napływem taniego, ukraińskiego zboża. - Komisja Europejska, pani Ursula von der Leyen podjęła decyzję o zniesieniu cła na produkty z Ukrainy. My jako granica Unii Europejskiej przyjęliśmy cały problem. Problem tych produktów wyprodukowanych po tamtej stronie. Ale co jest najważniejsze, rolnicy ukraińscy na tym nie korzystają, na tym korzystają korporacje, które uprawiają grunty po stronie ukraińskiej.

Zdaniem Tomasza Ognistego, Polska, zamiast krajem tranzytowym, stała się w dużej mierze krajem docelowym dla ukraińskiego zboża, bo nasz kraj nie ma tak dużych zdolności logistycznych. Mamy za mało wagonów, aby przewieźć ziarno dalej na zachód, a nasze porty nie są przystosowane do załadunku tylko rozładunku. - Za chwilę podobny problem będzie dotyczył także owoców miękkich, mąki i innych produktów rolniczych ze wschodu - uważa gość Radia Opole.
Tomasz Ognisty 1
Tomasz Ognisty 2

Gospodarka

2023-05-29, godz. 19:00 Powiat głubczycki wyremontuje kilka odcinków dróg. Prace będą realizowane w czterech gminach Starostwo Powiatowe w Głubczycach przystępuje do kolejnej modernizacji infrastruktury drogowej. Prace będą prowadzone w czterech gminach powiatu. Przebudowie… » więcej 2023-05-29, godz. 14:00 Poznaliśmy zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego w Głubczycach Park rekreacyjny dla psów - to zwycięski projekt tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Nowy obiekt powstanie przy ul. Alei Lipowej. Gmina na ten… » więcej 2023-05-29, godz. 12:30 Warto wiedzieć, jeśli dorabiasz na wcześniejszej emeryturze lub rencie Od czerwca zmieniają się progi bezpiecznego dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. » więcej 2023-05-28, godz. 07:00 Nauczyciele z opolskich placówek specjalnych otrzymają podwyżki Nauczyciele pracujący w placówkach specjalnych w Opolu otrzymają podwyżki. Do tej pory ich dodatek do godziny dydaktycznej wynosił 7 złotych. Od maja będzie… » więcej 2023-05-27, godz. 13:00 NIK sprawdziła, jak samorządy finansują usługi ekspertów Podczas nabywania usług doradczych i eksperckich skontrolowane przez NIK samorządy dopuściły się nieprawidłowości na łączną kwotę 2,7 mln złotych -… » więcej 2023-05-26, godz. 16:15 Komprachcice otrzymały ostatnią transzę rekompensaty od Opola Opole przekazało gminie Komprachcice pół miliona złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację przedszkoli publicznych. » więcej 2023-05-26, godz. 13:20 Błędy we wnioskach o 500 plus jeszcze się zdarzają. Może to opóźnić wypłatę świadczeń Trwa przyjmowanie wniosków o świadczenie 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Do tej pory o to świadczenie wychowawcze aplikowało ponad 90 tysięcy mieszkańców… » więcej 2023-05-25, godz. 18:00 Głuchołazy wprowadzają czasowe zwolnienia podatkowe Gmina Głuchołazy chce przyciągać inwestorów dwuletnim zwolnieniem z podatku od nieruchomości. Z preferencji mogą skorzystać budujący nową nieruchomość… » więcej 2023-05-25, godz. 17:34 KRUS nagradza i wyróżnia. Poznaliśmy zwycięzców konkursu promującego bezpieczeństwo na wsi Młodsi nagrodzeni, dorośli wyróżnieni. Opolski oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego docenił dbających o bezpieczeństwo. Rozstrzygnięto konkursy… » więcej 2023-05-25, godz. 13:15 ZUS: ponad 5 tys. wniosków w konkursie na poprawę BHP 146 wniosków w konkursie na poprawę bezpieczeństwa BHP złożyli do ZUS-u opolscy przedsiębiorcy. W całym kraju o 100 mln złotych walczy ponad 5 tys. fi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »