Radio Opole » Gospodarka
2023-03-23, 13:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Deklaracja ministra Kowalczyka. 5 tysięcy hektarów firmy Top Farms ma w tym roku trafić do rolników

Minister Kowalczyk na spotkaniu z rolnikami w Kietrzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Minister Kowalczyk na spotkaniu z rolnikami w Kietrzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Od spotkania z rolnikami w kombinacie rolnym w Kietrzu rozpoczęła się dzisiejsza wizyta Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na Opolszczyźnie. Głównym tematem był podział gruntów wyłączonych z areału firmy Top Farms.
Spółka z Głubczyc w myśl obowiązującej ustawy będzie musiała oddać do końca 2023 roku do Skarbu Państwa 10 tys. dzierżawionych hektarów.

Minister rolnictwa potwierdził, że umowa z Top Farmsem nie zostanie przedłużona, a w tym roku po żniwach do rolników indywidualnych ma trafić 5 tys. ha gruntów głubczyckiej firmy.

29 marca w Zespole Szkół Centrum Rolniczego w Głubczycach zaplanowano kolejne spotkanie w tej sprawie. Opolski odział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ma wówczas przedstawić rolnikom koncepcję podziału gruntów zaproponowaną przez ministra Kowalczyka.

- Rozmowy rozpoczynamy od nowa, ale już wiemy, że światełko w tunelu jest coraz jaśniejsze. Te 5 tys. hektarów do podziału na dziś, to już jest bardzo duży sukces. - mówi Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych na Opolszczyźnie

Dodajmy, że goszczący dzisiaj na Opolszczyźnie minister Kowalczyk odwiedzi Nysę.

AKTUALIZACJA: jak przekazał na Facebooku wojewoda opolski, "w związku z pilną naradą związaną z sytuacją na rynku zbóż i zapowiadanymi mechanizmami wsparcia spotkanie z Premierem Henrykiem Kowalczykiem w Nysie zostało odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce".
Tomasz Ognisty

Gospodarka

2023-06-06, godz. 20:35 Rynek w Baborowie zmienia swój wygląd. Kończy się pierwszy etap prac Dobiega końca pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Do tej pory została wymieniona sieć wodociągowa i gazowa oraz kanalizacja deszczowa. Powstały również… » więcej 2023-06-06, godz. 17:38 Olesno wyremontuje 7 ulic gminnych. Inwestycje za 3 mln złotych Umowy na przebudowę siedmiu ulic w gminie Olesno podpisał dzisiaj (06.06) burmistrz Sylwester Lewicki z dwiema firmami wykonawczymi. » więcej 2023-06-05, godz. 18:02 Brzeg chce wyremontować most na miejską wyspę. Dziś strach po nim chodzić Most na Kępę Młyńską w Brzegu z szansą na remont. Miasto liczy, że w sfinansowaniu inwestycji pomoże budżet państwa. » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 Bezpieczniej i komfortowo. Ulica Leśna w Ciepielowicach oddana do użytku Mieszkańcy Ciepielowic w gminie Dąbrowa mogą już korzystać z nowo wyremontowanej ulicy Leśnej. Droga poprawi dojazd do posesji, ale przede wszystkim ułatwi… » więcej 2023-06-05, godz. 12:24 W Zawadzkiem powstanie nowe osiedle. Najpierw jednak gmina wybuduje drogę Osiedle domów jednorodzinnych ma powstać w Zawadzkiem przy ul. Stawowej. Gmina podpisała już umowę z wykonawcą, który zajmie się budową drogi w tym r… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00 Przebudowa DK46 w pobliżu Kamienicy. Droga może być otwarta już w wakacje Trwa przebudowa 4,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 46 na styku województw dolnośląskiego i opolskiego nieopodal miejscowości Kamienica. Inwestycja… » więcej 2023-06-02, godz. 20:00 Jedni oferowali, drudzy szukali. W Nysie odbyły się Targi Pracy PARTNER 2023 Możliwość spotkania się z pracodawcami, okazja do rozmowy, a nawet wstępne rozmowy kwalifikacyjne. Tak wyglądały Targi Pracy PARTNER, które odbyły się… » więcej 2023-06-02, godz. 17:03 Brzeg przeznaczy milion złotych na poprawę jakości powietrza Mieszkańcy Brzegu będą mogli otrzymać wsparcie finansowe do wymiany okien i drzwi. Miasto wyda na ten cel milion złotych. » więcej 2023-06-01, godz. 20:00 Wiemy, dlaczego remont DW414 trwał tak długo. Trasa oficjalnie otwarta 16 miesięcy trwała rozbudowa 2,5 kilometra drogi wojewódzkiej 414 między Prószkowem a Przysieczą. Teraz oficjalnie oddano do użytku jezdnię poszerzoną… » więcej 2023-06-01, godz. 10:55 W Kędzierzynie-Koźlu wystartował Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą już zgłaszać projekty Wystartowała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy przez cały miesiąc mogą zgłaszać swoje pomysły, które później będą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »