Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-04, 13:43 Autor: Daniel Klimczak

W Opolu uczczono rocznicę wyborów kontraktowych. Nie zabrakło też antyrządowych haseł

Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Demonstracja na Placu Wolności w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody związane z 34. rocznicą wyborów kontraktowych odbywają się także w naszym regionie. Kilkaset osób zebrało się w południe na opolskim Placu Wolności, aby upamiętnić te wydarzenia, a także protestować przeciwko polityce obecnego rządu.
Jak podkreślano, wybory w 1989 roku były jednym z ważniejszych punktów na drodze do odzyskania przez Polskę wolności. Jeden z organizatorów zgromadzenia, a w przeszłości działacz antykomunistyczny Janusz Wójcik przekonuje, że dziś społeczeństwo musi bronić wywalczonych wówczas wartości.

- Daj Boże, żebyśmy w 25. rocznicę też byli tutaj, ponieważ obawiam się, że dzisiaj możemy mówić, że jest częściowa demokracja. Boję się, że za rok, jeżeli przegramy wybory, to może się okazać, że już w ogóle demokracji nie będzie - wskazywał.

Mieszkańcy regionu, którzy wzięli udział w wydarzeniu powiedzieli Radiu Opole, że w ten sposób chcą walczyć o zmiany, które ich zdaniem są potrzebne w kraju.

- O wolną, demokratyczną, niezależną. Byśmy nigdy nie wyszli z Unii. "Ciepła woda" wiadomo, byłaby i dobrze by było. Żebyśmy zawsze byli wszędzie uśmiechnięci, bez podziałów.

- Mam dość tego, co się dzieje w naszym kraju.

- Nie lubimy tego rządu i prezydenta. Normalnie zabiorą nam przyszłość, wolność i wszystko.

Jesteśmy tu po to, żeby dać jakby kreskę ostateczną temu, co się dzieje w naszym kraju w związku z naszym rządem - słyszymy.

Dodajmy, że podobne wydarzenia odbywają się dziś w całej Polsce. Jednym z największych jest marsz, który także w południe przeszedł ulicami Warszawy. Wzięli w nim udział między innymi liderzy największych partii opozycyjnych; Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, czy Włodzimierz Czarzasty.

Marsz, który odbywa się w Warszawie skrytykował na konferencji prasowej Janusz Kowalski opolski poseł Suwerennej Polski i wiceminister rolnictwa. Relacja z konferencji już wkrótce.
Janusz Wójcik
Uczestnicy demonstracji

Wiadomości z regionu

2023-09-24, godz. 21:15 Kościół w Ścinawie Małej ma zostać wyremontowany. Obietnica wojewody Kościół Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej zostanie wyremontowany - to deklaracja Sławomira Kłosowskiego, wojewody opolskiego, a jednocześnie kandydata do… » więcej 2023-09-24, godz. 19:58 Pożar i ewakuacja w budynku wielorodzinnym w Strzelcach Opolskich Zagrożenie spowodowała bliskość przyłącza gazu. » więcej 2023-09-24, godz. 16:58 Karambol na autostradzie A4 z udziałem siedmiu samochodów. Powstał wielokilometrowy korek W zderzeniu ucierpiało pięć osób. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2023-09-24, godz. 15:54 Weterani szermierki w Opolu. W niedzielę królowała szabla Blisko 100 zawodników stawiło się na IV Grand Prix Polski Weteranów w szermierce, które odbywa się w Opolu. Sobota upłynęła pod znakiem floretu i szabli… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Dwa piętra dla ekspozycji, poddasze dla gości. Jest już plan muzeum Kresów w Brzegu Będzie dużo przestrzeni wystawowej, ale także biblioteka, pracownie konserwatorskie oraz kawiarnia. Gotowy jest program funkcjonalno-użytkowy dla przyszłego… » więcej 2023-09-24, godz. 13:43 Wybory 2023. "Trzecia droga" proponuje koordynatora ds. transportu Cała ustawa o transporcie zbiorowym jest do zmiany - wskazuje Marcin Oszańca, kandydat do sejmu z listy Trzeciej Drogi. Jak mówi, rozproszenie usług transportu… » więcej 2023-09-24, godz. 13:29 "Przyjażń to relacja dwustronna". Niedzielna Loża Radiowa o stosunkach z Ukrainą Sprawa relacji polsko-ukraińskich stała się w ostatnim czasie tematem gorących sporów, ale też i deklaracji składanych w czasie kampanii wyborczej. » więcej 2023-09-24, godz. 13:00 Nietoperze problemem przy remoncie ośrodka "Aleksandrówka" w Jarnołtówku - To jest pierwszy, bardzo ważny krok w kierunku odbudowy - tak starosta nyski, Andrzej Kruczkiewicz mówi o ogłoszonym przetargu na remont 'Aleksandrówki'… » więcej 2023-09-24, godz. 12:43 Do św. Anny podziękować za plony. Dożynki diecezjalne zgromadziły tłumy Delegacje wszystkich 36 dekanatów zjechały na Górę Świętej Anny na doroczne dożynki diecezjalne. Suma dożynkowa w odświętnej oprawie, z udziałem przedstawicieli… » więcej 2023-09-24, godz. 11:00 Szkoła w Ścinawie Małej w końcu cieszy oko Milion 700 tysięcy złotych kosztowała modernizacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ścinawie Małej. W placówce między innymi wykonano elewację z ociepleniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »