Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-25, 10:00 Autor: Jakub Biel

Dym i sadza z kominów piekarni zmorą mieszkańców Paczkowa

Dym z komina [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dym z komina [fot. Agnieszka Pospiszyl]
- Przez ten dym nie da się normalnie funkcjonować - skarżą się mieszkańcy paczkowskiego rynku. Z takim problemem do redakcji Radia Opole zgłosili się mieszkańcy centrum Paczkowa, którzy narzekają na sadzę i dym wydobywające się z kominów tamtejszych piekarni.
- Wszystko mam w sadzy. Okna nie mogę otworzyć, bo za chwilę mam ją w domu - mówi mieszkanka paczkowskiego rynku, która chce pozostać anonimowa.

- W samym rynku jest piekarnia. Duży komin i z tego nocą, przede wszystkim nocą, wydobywają się straszne smugi dymu. Czarnego dymu takiego, że nie do wytrzymania. Nie można w ogóle otworzyć, przy upałach bardzo dużych chciałoby się spać przy otwartych oknach, a nie ma takiej możliwości, ponieważ ta sadza wpada do środka, do mieszkania, no i to wdychamy.

- Problem zanieczyszczeń na naszym rynku, wydobywających się nie tylko z piekarni, jest nam znany – mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- Troszeczkę rozkładamy ręce, ze względu na to, że liczne kontrole i próby interwencji ze strony Urzędu Miejskiego w Paczkowie spaliły na panewce, gdyż zarówno jedna, jak i druga piekarnia ma piece, które przechodzą za każdym razem kontrole Urzędu Dozoru Technicznego.

- Funkcjonujemy od dziesięcioleci i nigdy skarg nie było – mówi Agata Bułka, pracownik piekarni. - Nikt nie ma zastrzeżeń do nas. Palimy tylko węglem i drzewem. Nie ma się do czego przyczepić, nie każą nam zamykać. Wręcz przeciwnie, mówią, że wszystko jest w porządku, tak jak powinno być.

Właściciele piekarni podkreślają, że nie stać ich na wymianę pieców na gazowe, ponieważ ich produkcja nie jest masowa i uzyskiwany dochód nie pozwala na tak dużą inwestycję.
mieszkanka Paczkowa
Artur Rolka
Agata Bułka

Wiadomości z regionu

2023-09-30, godz. 19:30 Wybory 2023. Kandydatki Nowej Lewicy o koniecznym wsparciu dla psychiatrii i psychologii Psychiatria i psychologia dziecięca były tematem konferencji prasowej dwóch opolskich kandydatek do Sejmu z Komitetu Wyborczego Nowa Lewica. » więcej 2023-09-30, godz. 19:30 Odra Opole nie zwalnia tempa. ''Niebiesko-czerwoni'' pokonali GKS Katowice i umocnili się na pozycji lidera W rozegranym na stadionie przy ul. Oleskiej meczu 10. kolejki rozgrywek Fortuna 1. Ligi piłkarze Odry Opole wygrali z GKS-em Katowice 1:0. Zwycięską bramkę… » więcej 2023-09-30, godz. 18:44 Gigantyczne dynie wisienką na torcie świętowania 25-lecia powiatu krapkowickiego Dynie wielkich rozmiarów powróciły do Krapkowic. Na stadionie w Otmęcie trwa w ten weekend impreza nazwana 'OKR.25', a jej częścią jest coroczny Festiwal… » więcej 2023-09-30, godz. 18:09 Golfiści rywalizowali w Kamieniu Śląskim o puchar OIG. To również memoriał Jarosława Kozubskiego Około 40 graczy wzięło udział w turnieju golfowym o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej na polach Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim. Impreza została… » więcej 2023-09-30, godz. 17:10 Myśliwska ambona przygniotła mężczyznę. Interweniował LPR 54-letni mężczyzna został ranny po tym, gdy przewróciła się na niego drewniana myśliwska ambona. Do tego zdarzenia doszło w miejscowości Szydłowice w… » więcej 2023-09-30, godz. 17:00 "Opole tętni dobrem". Poprzez bieganie chcą promować ideę krwiodawstwa Promocja honorowego krwiodawstwa będzie przyświecać niedzielnemu (01.10) biegowi pod hasłem 'Opole Tętni Dobrem'. - Wokół jezior na opolskiej Malinie trzeba… » więcej 2023-09-30, godz. 16:45 Wybory 2023. Marcin Ociepa zaprezentował swój honorowy komitet poparcia 50 osób liczy Honorowy Komitet Poparcia Marcina Ociepy, kandydata Zjednoczonej Prawicy do Sejmu. W jednym z hoteli stolicy regionu opolski wiceminister obrony… » więcej 2023-09-30, godz. 15:45 Wystartował 13. Opolski Festiwal Fotografii. Hasło przewodnie to "Echa" Ruszył 13. Opolski Festiwal Fotografii. Stolicę regionu odwiedzają twórcy z całej Polski. Na wydarzenie składają się wystawy, które można oglądać między… » więcej 2023-09-30, godz. 15:40 Opole: po weekendzie rusza remont wiaduktu na ul. Reymonta. Będzie wahadło W poniedziałek (2.10) rozpocznie się remont nawierzchni na wiadukcie na ulicy Reymonta. Będzie zmiana organizacji ruchu. » więcej 2023-09-30, godz. 12:45 Z Opola do Głuchołaz. XI "Opolski Ekspres Dęty" w trasie [ZDJĘCIA, FILM] Jedenasty raz na tory naszego województwa wyjechał 'Opolski Ekspres Dęty'. O 10:00 muzyczny pociąg wyruszył ze stacji Opole Główne do przystanku Głuchołazy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »