Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-08, 10:00 Autor: Jacek Rudnik

Prezes IPN: walka o prawdę historyczną jest dużo trudniejsza niż ta z samymi obiektami radzieckiej propagandy

Likwidacja pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Likwidacja pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Karol Nawrocki [fot. Agnieszka Lubczańska]
Karol Nawrocki [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Najwyższy czas, żeby pozbyć się tych reliktów komunizmu, obiektów, które są pomnikami pogardy dla ofiar, a triumfu sprawców już w 21 wieku - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki o etapowym usuwaniu pomników gloryfikujących Armię Czerwoną w Polsce. W ciągu roku usunięto ich już w całym kraju 28, a pozostało jeszcze drugie tyle.
- Kilka fal upadających sowieckich pomników nastąpiło w Polsce po roku 89, najpierw taka społeczna reakcja na to, co się wydarzyło w momencie transformacji ustrojowej, a następnie w połowie lat 90, ale ten proces rzeczywiście ustał do roku 2016, kiedy Sejm przyjął specjalną ustawę regulująca to, a odpowiada za to IPN - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes IPN dr Karol Nawrocki.

W okresie ponad czterech dekad sowieckich wpływów w Polsce wprowadzano też u nas obchody innych dni nawiązujących do historii Związku Radzieckiego, jak chociażby rewolucja październikowa, ale w przekazie historycznym zabrakło tak niewygodnych dla Związku Radzieckiego faktów jak zbrodnia katyńska, czyli masowe mordy polskich oficerów dokonywane właśnie przez Rosjan czy napaść na Polskę 17 września 1939 roku.

W ocenie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej walka o świadomość i prawdę historyczną jest dużo trudniejsza niż walka z samymi reliktami, obiektami radzieckiej propagandy: - Z jednej strony dajemy (przyp. IPN) środki finansowe na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, z którą muszą się zmierzyć proponując postawienie monumentów prawdziwych bohaterów, albo ofiar sowietów generalnie.

Usunięty właśnie w Głubczycach pomnik był 28 z rozebranych od zeszłego roku, a pozostało jeszcze w całym kraju około 30 monumentów m.in. w Mikolinie w gminie Lewin Brzeski.

- Większość samorządowców w kraju jest zgodna, iż takie relikty komunistycznej rzeczywistości powinny znikać z naszej przestrzeni publicznej - twierdzi Karol Nawrocki.

W najbliższych tygodniach ma zostać usuniętych kolejnych pięć pomników wychwalających Armię Czerwoną, czemu - jak zapewnił gość Radia Opole - towarzyszy duża determinacja IPN, by proces kontynuować.
Karol Nawrocki 01
Karol Nawrocki 02

Wiadomości z regionu

2024-06-01, godz. 09:30 Mieszkańcy regionu znowu muszą być przygotowani na nawałnice Kolejne ostrzeżenie dla Opolszczyzny przed burzami przekazuje biuro prognoz IMGW we Wrocławiu. » więcej 2024-06-01, godz. 09:15 Nie tylko festiwal. Święto województwa, Dni Ziemi Strzeleckiej i Dni Ozimka Ten weekend minie nie tylko pod znakiem festiwalu piosenki w Opolu. W Mosznej odbędzie się Święto Województwa Opolskiej, w Ozimku - dni miasta, a w Strzelcach… » więcej 2024-06-01, godz. 02:02 61. KFPP. Debiuty z Niemenem zwycięskie dla Norberta Wronki [GALERIA ZDJĘĆ] Norbert Wronka został laureatem nagrody im. Anny Jantar dla Debiutantów 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie opolskiego amfiteatru wyśpiewał… » więcej 2024-05-31, godz. 23:05 61. KFPP: Opolanin świętuje w Opolu. 50 lat pracy artystycznej Michała Bajora w pierwszym dniu festiwalu [ZDJĘCIA] Od 'Ogrzej mnie', przez 'Moją miłość największą', po 'Nie chcę więcej'. Ponad godzinne spotkanie z liryką zafundował widzom na swoje muzyczne urodziny… » więcej 2024-05-31, godz. 22:55 61. KFPP. Karolinka jedzie do grodu Kraka. Nagroda "Premier" dla duetu Zabłocki i Mozil [GALERIA ZDJĘĆ] Opolska Karolinka Premier, czyli Nagroda im. Karola Musioła 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej powędrowała do duetu Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil… » więcej 2024-05-31, godz. 20:46 Pieszy Rajd Maluchów będzie pełen atrakcji. Finał na hipodromie w Chocimiu koło Prudnika 42. Rajd Maluchów wyruszy z Prudnika. Turystyczno-rekreacyjna impreza rodzinna organizowana jest z okazji Dnia Dziecka. Zapisało się już blisko 1200 uczestników… » więcej 2024-05-31, godz. 20:45 Strefa festiwalowa w opolskim rynku działa. Przyciąga nie tylko mieszkańców miasta [ZDJĘCIA] Strefa festiwalowa w opolskim rynku to już tradycja festiwalu. Nie inaczej jest w tym roku. To tam mieszkańcy miasta i goście mogą pod chmurką obejrzeć bezpośrednią… » więcej 2024-05-31, godz. 20:20 61. KFPP: Witamy was czule! Startuje święto muzyki w Stolicy Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA, VIDEO] Od koncertu Premier rozpoczyna się 3-dniowe święto polskiej piosenki w Opolu. Piątkowy wieczór także upływa pod znakiem 'trójki', bo w menu trzy konce… » więcej 2024-05-31, godz. 17:46 Festiwal w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa. Rusza zbiórka podpisów Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Wszystko jest możliwe. Jednak potrzebna jest do tego opolska… » więcej 2024-05-31, godz. 17:38 Most Groszowy w Opolu już w festiwalowej odsłonie Tradycją już się stało, że Most Groszowy w Opolu jest muzycznie przystrajany i kilka godzin przed pierwszym koncertem festiwalowym uroczyście otwarty. Tak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »