Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-02, 12:30 Autor: Joanna Gerlich

Dolina Małej Panwi poleca się na majówkę. Każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie

Majówka w Dolinie Małej Panwi [fot. Joanna Gerlich]
Majówka w Dolinie Małej Panwi [fot. Joanna Gerlich]
Majówka w Dolinie Małej Panwi [fot. Joanna Gerlich]
Majówka w Dolinie Małej Panwi [fot. Joanna Gerlich]
Majówka w Dolinie Małej Panwi [fot. Joanna Gerlich]
Majówka w Dolinie Małej Panwi [fot. Joanna Gerlich]
Spływy kajakowe, przejażdżki drezyną czy rowerowe wycieczki i zwiedzanie Muzeum Hutnictwa. Dolina Małej Panwi to atrakcyjny turystycznie teren, na którym można spędzić atrakcyjną majówkę.
Mała Panew, nazywana również opolską Amazonką, to raj dla kajakarzy.

- Zazwyczaj z sezonem startujemy na początku maja, ale przygotowania rozpoczynamy wcześniej – mówi Marcin Ziaja, właściciel firmy zajmującej się spływami. - Przede wszystkim trzeba czyścić rzekę z konarów, żeby była przepływna. Też przy okazji wiadomo jest sprzątanie wszystkich śmieci po zimie, bo to zawsze jednak trochę się tego naniesie. Później już same przystanie, my akurat mamy trzy przystanie prywatne, także jest co robić – dodaje.

Będąc "na kajakach" warto również podjechać do Staniszcz Wielkich, by przejechać się Staniszczańską Koleją Drezynową.

- Do pokonania jest około 6 kilometrów – mówi Katarzyna Smykała, która prowadzi biznes z mężem. - My znajdujemy się po środku tej drogi. Jedziemy 1,5 km w jedną stronę w wąwozie. Obracamy drezynę, ja robię krótkie przeszkolenie, jak się tę drezynę obraca. I znowu przejeżdżając obok dworca jedziemy w drugim kierunku, tam już jedziemy na nasypie kolejowym. Dojeżdżamy do pięknego, metalowego mostu, można się zatrzymać, zrobić zdjęcie pamiątkowe. Obracamy drezynę i wracamy znowu do dworca w Staniszczach Wielkich.

W Ozimku znajduje się siedziba Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”, która od dwóch lat jest również punktem informacji turystycznej

- Na naszym terenie mamy od niedawna questy, czyli gry terenowe, które można przejść samodzielnie - mówi Anna Golec, prezes LGD Kraina Dinozaurów”. - Nie jest potrzebny przewodnik, można zabrać quest w wersji papierowej, albo właśnie zalogować się do naszej aplikacji i zwiedzać daną miejscowość, czy dany obszar w ciekawy sposób. Jest to napisane rymowanką. Chodząc trzeba rozwiązywać różne zagadki i na końcu jest skarb.

Oprócz tego można zwiedzić m.in. Muzeum Hutnictwa w Ozimku. 3 maja będzie czynne od 12.00 do 18:00.
Marcin Ziaja
Katarzyna Smykała
Anna Golec

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »