Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-24, 10:45 Autor: Krzysztof Rapp

Robert Biedroń o pakiecie Fit for 55 i kryzysie zbożowym

Robert Biedroń [fot. Marcin Skomudek]
Robert Biedroń [fot. Marcin Skomudek]
- Zmiany, które są zawarte w porozumieniu Fit for 55, które przegłosowano w Parlamencie Europejskim, są korzystne dla Polski. Choćby z tego względu, że mają poprawić jakość powietrza, a Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej - przekonywał dziś (24.04) w Porannej Rozmowie Radia Opole Robert Biedroń, europoseł i współprzewodniczący Nowej Lewicy.
- Nie mamy planety "B". Mamy tę jedyną planetę. Polska jest krajem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i musimy przeprowadzić taką transformację, która doprowadzi do tego, że będziemy żyli w kraju, który będzie czystszy, jeśli chodzi np. o powietrze. I Unia Europejska przekazuje na to ogromne pieniądze. Np. na Fundusz Sprawiedliwości Klimatycznej aż 65 mld euro - mówi Robert Biedroń.

Te pieniądze mają pójść na rozwój zielonej energii i zrekompensować wycofanie się poszczególnych krajów z energetyki opartej choćby na węglu i innych wysoko emisyjnych źródłach kopalnych.

Zdaniem Roberta Biedronia argumenty strony rządowej, że pakiet Fit for 55 nie uratuje świata, bo tylko Unia Europejska bierze na siebie ciężar transformacji klimatycznej, a najwięksi emitenci CO2 czyli Chiny i Stany Zjednoczone robią w tej kwestii niewiele są kłamliwe. - To są wszystko kłamstwa. Ponieważ Stany Zjednoczone właśnie decyzją Joe Bidena podjęły decyzję o utworzeniu jednego z największych na świecie funduszy klimatycznych. Właśnie Stany Zjednoczone mają w niektórych aspektach bardziej ambitne cele klimatyczne niż UE. Tam także odchodzi się od samochodów spalinowych i stawia się bardzo ambitne cele, jeśli chodzi o wprowadzanie samochodów elektrycznych czy przejściowo samochodów hybrydowych. Podobnie robią Chiny - przekonuje europoseł Biedroń.

Gościa Radia Opole zapytaliśmy też, czy zażegnany już został kryzys zbożowy. Zdaniem Roberta Biedronia nie został i winę za to ponoszą politycy partii rządzącej.

- Głód dotyka dziś prawie miliarda ludzi - w Afryce, w Ameryce Południowej ze względu na reperkusje związane z El Niño. I tam ta żywność powinna trafić. Unia Europejska jest w stanie to zrobić. Wykupić za sprawiedliwe pieniądze te produkty i przesłać je tam, gdzie są potrzebne. I to trzeba zrobić. I o to apelowała Lewica i cieszę się, że to się wydarzy. Tylko jest pytanie: dlaczego komisarz Wojciechowski z Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do tej sytuacji i nie wprowadził tych rozwiązań jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy my jako opozycja ostrzegaliśmy, że dojdzie do tego kryzysu - argumentował gość Radia Opole.

Zdaniem Robert Biedronia politycy PiS "przespali" ostatnie kilka miesięcy i dziś polscy rolnicy i producenci rolni płacą za to cenę. Przypomniał, że straty polskich rolników wyceniane są na 10 mld zł.
Robert Biedroń cz.1
Robert Biedroń cz.2
Robert Biedroń cz.3

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »