Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-22, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Wybuch gazu podczas egzekucji komorniczej. Siedem osób poszkodowanych

Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja prasowa po posiedzeniu sztabu kryzysowego [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja prasowa po posiedzeniu sztabu kryzysowego [fot. Daniel Klimczak]
Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
"To cud, że nikt nie zginął" - tak dzisiejszą (22.03) eksplozję w Brzegu komentują służby ratownicze. Rośnie jednak liczba osób, które po wybuchu trafiły do szpitala.
W sprawie zdarzenia obradował wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego. Obecnie hospitalizowanych jest 7 osób, w tym jedno dziecko. 2 osoby przebywają w opolskim USK, 3 zostały przewiezione do placówki w Brzegu, a pozostałe 2 zgłosiły się do niej samodzielnie. Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski informuje, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Nie było ciężkich obrażeń w wyniku tego zdarzenia. Żadna z tych osób nie ma obrażeń, które narażałyby jej życie i zdrowie. W tej klatce schodowej na szczęście nie było tak wiele lokali zamieszkałych. Na 7 z nich, zamieszkałych było tylko 5, w tym najczęściej przez pojedyncze osoby - tłumaczy.

Przedwojenny budynek będzie musiał przejść szczegółowe badania określające skalę zniszczeń. Jak jednak mówi Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Bogdan Zwoliński, już teraz wiadomo, że ucierpiały jego istotne elementy.

- Szkody są tak wielkie, że zagrażają mieszkańcom. Zostały naruszone elementy nośne budynku, jak ściany i stropy nad pomieszczeniem, w którym wybuch nastąpił. W całym budynku zostały powybijane wszystkie szyby - wymienia.

Według wstępnych szacunków usuwanie skutków wybuchu może zająć nawet kilka miesięcy. Do tego czasu część lokatorów nie będzie mogła korzystać ze swoich mieszkań. Burmistrz Jerzy Wrębiak zapewnia, że miasto przygotuje dla nich lokale zastępcze.

- Mamy zdiagnozowane najbardziej potrzebujące osoby, czynimy starania, aby przygotować lokal, który będzie dostosowany do tego, aby umożliwić bezpieczne zamieszkiwanie. Nie jest to łatwe, bo wiemy, że mamy sporo obywateli Ukrainy, uchodźców, ale postaramy się znaleźć zasoby mieszkaniowe - powiedział.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt remontu i skąd wziąć na niego fundusze. Starosta brzeski Jacek Monkiewicz zapowiada, że powiat będzie wspierał zarządcę budynku w pozyskaniu pieniędzy na ten cel.

- Niestety, tutaj jest to przede wszystkim zadanie wspólnoty, natomiast zobaczymy, będziemy starać się o wsparcie finansowe, być może rządowe, bo z tego co wiemy, wspólnota nie jest w stanie sama udźwignąć tego ciężaru, a też nie wiadomo, jak będzie wyglądała kwestia odszkodowania - wyjaśnia.

Przypomnijmy, do wybuchu doszło podczas próby egzekucji komorniczej. Nieoficjalnie mówi się, że eksmitowany mężczyzna spowodował go celowo. Na razie jednak policja ani wojewoda nie komentują tych doniesień.
Sławomir Kłosowski
Bogdan Zwoliński
Jerzy Wrębiak
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2023-06-07, godz. 21:10 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej 2023-06-07, godz. 16:45 "Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA] Mija 25 lat od 'łańcucha nadziei' w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej… » więcej 2023-06-07, godz. 15:44 Opole: zsypy w blokach na os. Armii Krajowej do likwidacji. Rusza kolejny etap Program nie będzie finansowany z funduszu remontowego, a z dotacji miejskich - przekonuje Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu. Chodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »