Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-22, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

"Trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie". Po kontroli opolskich taksówkarzy

Akcja kontroli taksówek w Opolu fot. Mario
Akcja kontroli taksówek w Opolu fot. Mario
Anna Łysy [fot. Kamila Bucyk]
Anna Łysy [fot. Kamila Bucyk]
- Potwierdziliśmy kilka nieprawidłowości w dokumentacji, ale trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Anna Łysy, zastępca Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Podczas nocnej, weekendowej (17/18.03) akcji kontroli taksówkarzy policja oraz inspekcja transportu drogowego w Opolu sprawdzała legalność taksometrów, wymagane licencje, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących.
Nieprawidłowości dotyczyły co piątego skontrolowanego taksówkarza, a chodziło głównie o to, że nie byli zgłoszeni do urzędu miasta. - Organ licencyjny, czyli ten, który nadaje uprawnienia tym przedsiębiorcom taksówkowym, nie wiedział o tym, czy ci kierowcy posiadają wymagane badania psychologiczne, lekarskie, czy mają zaświadczenie o niekaralności, co w kontekście przewożonych pasażerów jest bardzo istotne. Zastrzeżenia dotyczyły głównie taksówkarzy, którzy świadczą usługi poprzez aplikacje - przyznał gość Radia Opole. - Aplikacje działają na zasadzie sieciówek, czyli mamy przedsiębiorcę, który ma działalność w różnych miastach i tam po kilkanaście, kilkadziesiąt taksówek, którymi realizuje te przewozy. Głównie w tych aplikacyjnych przewozach mamy do czynienia z kierowcami, którzy nie są obywatelami polskimi, tutaj ta rotacja jest zdecydowanie większa.

Ostatnia kontrola była prowadzona także we współpracy ze strażą graniczną, która sprawdzała legalność pobytu w Polsce kierowców - cudzoziemców. W tym aspekcie nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią wszystkich obowiązków muszą się liczyć z konsekwencjami. - Z naszego punktu widzenia to jest 500 zł za niezgłoszenie zmiany do licencji, natomiast z punktu widzenia organu licencyjnego mogą być poważniejsze konsekwencje, bo może to skutkować nawet utratą licencji - wyjaśnia Anna Łysy.
Anna Łysy cz. 1
Anna Łysy cz. 2
Anna Łysy cz. 3

Wiadomości z regionu

2023-06-02, godz. 10:15 Próby obciążeniowe mostów na S11. Trwa analiza badań Próby obciążeniowe na trzech mostach na S11 przeprowadził wykonawca nowej drogi. Obciążone pojazdy ciężarowe ustawiono na moście nad rzeką Stobrawa oraz… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 Dyrektor OCRM: nasi ratownicy medyczni są najlepiej wykształceni na świecie - Nie odstajemy od reszty Europy, a wręcz przeciwnie. Jeżeli chodzi o polskich ratowników medycznych, są najlepiej wykształconymi na świecie - ocenił w… » więcej 2023-06-02, godz. 09:41 Nyscy diabetycy kolejny raz "poszli po zdrowie" 3, 5 i 7 kilometrów - z takimi dystansami zmierzyło się ponad 150 osób, które w ramach III Marszu Po Zdrowie spotkało się w Siestrzechowicach. Impreza zorganizowana… » więcej 2023-06-02, godz. 08:30 Opole: od poniedziałku rusza bezpłatne szczepienie przeciwko HPV Opole przygotowuje się do powszechnego szczepienia przeciwko HPV. Od poniedziałku (05.06) rodzice dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogli zarejestrować je na… » więcej 2023-06-02, godz. 08:00 Ruszył Strzelecki Budżet Obywatelski. Czas na złożenie projektu do końca czerwca Mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie mogą już zgłaszać projekty, które chcieliby zrealizować w ramach Strzeleckiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Czas na… » więcej 2023-06-02, godz. 07:30 Bardzo sucho w lasach, a na horyzoncie nie ma deszczu. Wysokie ryzyko pożaru Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe panuje w lasach całej Polski. Nie inaczej jest w naszym województwie - dla przykładu wokół Opola ściółka ma wilgotność… » więcej 2023-06-02, godz. 06:20 "Przygoda z tatą". Opolskie rodziny znów wezmą udział w grze terenowej Integracja, zacieśnianie więzi z dziećmi i dobra zabawa będą ponownie towarzyszyć grze miejskiej w Opolu pod hasłem 'Przygoda z tatą'. To inicjatywa sportowa… » więcej 2023-06-01, godz. 21:00 Mogą odetchnąć pełną piersią. Tężnia w Nysie już działa Mieszkańcy Nysy doczekali się pierwszej tężni solankowej. Ta została właśnie oficjalnie uruchomiona. To obiekt w kształcie prostokąta o wymiarach 15 na… » więcej 2023-06-01, godz. 21:00 Koniec utrudnień i objazdów - ul. Gliwicka w Kędzierzynie-Koźlu już przejezdna Kierowcy mogą już oficjalnie korzystać z wyremontowanej ul. Gliwickiej w Kędzierzynie-Koźlu. Po wielu miesiącach utrudnień w ruchu wszystko wraca do no… » więcej 2023-06-01, godz. 20:45 Nocne utrudnienia na A4. Drogowcy zamkną łącznice na węźle Brzeg Uwaga kierowcy, będą utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Dzisiaj w nocy (01-02.06) zamknięte zostaną łącznice na węźle autostradowym Brzeg. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »