Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-23, 10:00 Autor: Bogusław Kalisz

"Przemówienie dodało otuchy Ukraińcom". Dr Tomasz Pawłuszko o wizycie prezydenta USA w Polsce

Tomasz Pawłuszko [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Pawłuszko [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Celem było pokonanie Putina w pojedynku na przemówienia i to się udało. Orędzie prezydenta Rosji przemknęło niezauważone - powiedział w "Porannej Rozmowie Radia Opole" dr Tomasz Pawłuszko, politolog, amerykanista, ekspert ds. polityki zagranicznej i obronności, komentując wizytę amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Polsce.
Jak zauważył rozmówca Radia Opole, 75-lecie NATO będzie obchodzone w przyszłym roku i to znakomita okazja do odnowienia sojuszu, a to się rozpoczyna od wartości, na których oparto funkcjonowanie paktu.

- Bardzo ważna jest symbolika demokratyczna. To, co wygłosił Biden, zwłaszcza w Warszawie, odnosiło się właśnie do tego, czyli podkreślenie, jak bardzo ważne są idee demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. To było przemówienie skierowane nie tylko do Polaków, to było przemówienie globalne, na cały świat. To był sygnał dla reżimu Władimira Putina, że kraje demokratyczne są zjednoczone, że demokracja jest wartością, że wolność jest wartością. Rosyjskie podejście do rozwiązywania konfliktów w Europie nie jest już duże i prawomocne. Ameryka nie pozwoli na na to, żeby Rosją tą wojnę wygrała - dodał.

Jak wskazywał dr Pawłuszko, Joe Biden mówił w Warszawie nie tylko do Polaków, ale do całego świata. Amerykanie powiedzieli stanowcze "Nie" putinowskiej wizji Europy.

Dotychczasowy przebieg wydarzeń na froncie jest też dużym zaskoczeniem dla samych elit Moskwy - zauważył dr Pawłuszko. Ekspert wskazywał też na rosnące znaczenie Polski na arenie międzynarodowej, mówiąc o pewnym przesunięciu akcentów w amerykańskiej polityce zagranicznej. Amerykanista nie ma też wątpliwości, że trwają zakulisowe rozmowy, by sojusz NATO poszerzać o nowe państwa.

Ustalenia po rozmowach Biden - Duda - w kontekście wzmocnienia wschodniej flanki NATO - będą jednym z ważniejszych aspektów zwołanej na piątkowe (24.02) południe Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas dwudniowej wizyty w Polsce amerykański przywódca zapewnił o mocnym wsparciu dla sojuszników w ramach NATO oraz kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.
Tomasz Pawłuszko

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »