Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-07, 18:12 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko

Konferencja w sprawie budowy szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu [fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja w sprawie budowy szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu [fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja w sprawie budowy szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu [fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja w sprawie budowy szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu [fot.M.Matuszkiewicz]
- Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji radny Sławomir Batko. Zdaniem wiceprzewodniczącego z klubu PiS dzieci powinny mieć miejsce, gdzie będą czuły się bezpiecznie i będą miały odpowiednie nauczanie. Jego starania popiera również burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski.
Przypomnijmy, że podczas styczniowej sesji radni z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego podjęli decyzję o wykreśleniu z budżetu kwoty 100 tysięcy złotych, która była przeznaczona na dokumentację takiej placówki.

- Chcieliśmy dzisiaj przede wszystkim wyrazić szacunek dla rodziców, którzy walczą od wielu miesięcy o to, żeby tego rodzaju szkoła w Opolu powstała, której tak naprawdę brakuje. Jej brak jest tak naprawdę wstydem nas wszystkich. Nie tylko pana prezydenta, ale też nas radnych, bo jest to grupa potrzebująca. Tych dzieci jest bardzo dużo i wymagają oni od nas specjalistycznej opieki - mówi Sławomir Batko, wiceprzewodniczący rady miasta Opola z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Co roku przybywa dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne. My jako niewielki samorząd rozumiemy to i dlatego 4 lata temu stworzyliśmy przedszkole integracyjne, a już niedługo otwarty zostanie Zespół Szkół Specjalnych - dodaje Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

- Nie jest tutaj argumentem to, że nie mam na taką inwestycję pieniędzy, bo nasza inwestycja w przetargu wyniosła 23 miliony złotych. Z czego 18 milionów złotych pochodzi ze źródeł zewnętrznych, czyli samorząd do tego dokłada 5 milionów złotych. Ja zarządzam samorządem, który w budżecie ma 170 milionów złotych, a pan prezydent ma miliard 200 milionów złotych. Jeżeli nas stać na taką inwestycję, to nie wyobrażam sobie, że nie stać na nią Opola.

- My jako rodzice nie mówimy ostatniego słowa i dalej będziemy walczyć o otwarcie szkoły dla naszych dzieci - podkreśla Agata Wyląg, mama dziecka ze spektrum autyzmu.

- Te dzieci się nie odnajdują w szkołach masowych, ponieważ nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do swoich potrzeb. Autyzm to nic innego jak postrzeganie świata w sposób zupełnie inny od naszego. Dlatego te dzieci potrzebują odpowiednich warunków, dlatego my chcemy takiej szkoły, żeby miały tam dostosowane warunki, żeby byli specjaliści ukierunkowani na autyzm, aby wiedzieli, jak mają pracować z tym dzieckiem i poprowadzić je ku dorosłości. Chodzi też o to, aby te dzieci były kiedyś samodzielne.

Do tematu budowy szkoły odniósł się także rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński, który dzisiejszą konferencję radnego Batki nazwał cyniczną grą. Dodał również, że w Opolu od lat przy ulicy Książąt Opolskich działa szkoła specjalna, a przy ulicy Koszyka oraz Jana Bytnara "Rudego" przedszkole integracyjne.

- W PSP nr 5 na osiedlu Armii Krajowej znajdują się również oddziały integracyjne. Posiadamy również Miejskie Centrum Wspierania Edukacji, w skład którego wchodzi między innymi poradnia psychologiczna. W zeszłym roku otworzyliśmy przy ulicy Tarnopolskiej Centrum Integracyjno-Przedszkolne, a bliźniaczy obiekt powstaje przy ulicy Krapkowickiej. Trwają też prace przy adaptacji dla szkoły specjalnej dwóch dodatkowych pięter w budynku przy ulicy Torowej, gdzie starsi uczniowie będą przyuczani do zawodu - mówi rzecznik.
Sławomir Batko
Bartłomiej Stawiarski
Agata Wyląg
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-03-22, godz. 14:40 Trwa policyjna akcja NURD. Piesi i rowerzyści pod szczególną ochroną Po raz kolejny na opolskich drogach, a szczególnie przy przejściach dla pieszych, można spotkać patrole policji. Trwa akcja NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy… » więcej 2023-03-22, godz. 14:20 Trzy auta zderzyły się na DK45. Dwie osoby poszkodowane Trzy samochody zderzyły się w Jełowej na drodze krajowej nr 45 Opole - Kluczbork. Dwie osoby zostały ranne. Lądował LPR. » więcej 2023-03-22, godz. 13:50 Opole: trwa rekrutacja do przedszkoli. Miejsc ponad 1000, a dzieci znacznie więcej Ruszyła rekrutacja do opolskich przedszkoli. W tym roku przygotowano ponad 1000 miejsc. W pierwszej kolejności na miejsce mogą liczyć dzieci 6-letnie, które… » więcej 2023-03-22, godz. 12:30 Kolejne dwie gminy utrzymają 8 linii autobusowych dzięki dotacjom 590 tysięcy złotych przekazał dziś (22.03) wojewoda Sławomir Kłosowski włodarzom dwóch opolskich gmin w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowyc… » więcej 2023-03-22, godz. 12:18 5 osób trafiło do szpitala po eksplozji w Brzegu. Wśród nich są policjanci 5 osób przebywa w szpitalu po wybuchu gazu, do którego doszło dziś (22.03) rano w budynku przy ulicy Żeromskiego w Brzegu. Wśród poszkodowanych jest 2 … » więcej 2023-03-22, godz. 11:45 Marzą o skwerku lub placu zabaw, a tereny w centrum od lat zarastają chaszczami [INTERWENCJA] Zamiast służyć mieszkańcom Śródmieścia w Opolu od lat niszczeją, porastają krzakami i tylko odstraszają. Mowa o terenach po byłych kortach przy ul… » więcej 2023-03-22, godz. 10:04 Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu. Nieoficjalnie: to mogło być celowe działanie 5 osób ucierpiało w pożarze budynku wielorodzinnego w Brzegu przy ulicy Żeromskiego. » więcej 2023-03-22, godz. 09:45 "Trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie". Po kontroli opolskich taksówkarzy - Potwierdziliśmy kilka nieprawidłowości w dokumentacji, ale trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Anna… » więcej 2023-03-22, godz. 08:56 Utrudnienia na opolskim odcinku A4 oraz na krajowej "45" Na 223 kilometrze autostrady doszło do kolizji ciężarówki z samochodem osobowym. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia. » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 Chcą montować gaz, ale muszą czekać na ocieplenie. Trwa przebudowa szkoły w Malni Prace nabrały tempa. Mowa o przebudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, do której gmina Gogolin przymierzała się od wielu lat. Wylano już fundamenty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »