Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-08, 20:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa

Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Większa liczba uczniów ze spektrum autyzmu to także wyzwanie dla placówek oświatowych, które muszą im zapewnić odpowiednie wsparcie. M.in. o współpracy szkół i rodzin, o potrzebach i zmieniających się formach pomocy rozmawiano dziś (08.07) w Opolu podczas konferencji organizowanej wspólnie przez kuratorium oświaty i Uniwersytet Opolski.
- Na przestrzeni 10 lat liczba dzieci, u których stwierdza się potrzebę kształcenia specjalnego ze względu na autyzm wzrosła dziesięciokrotnie - mówi Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki. - W 2011 roku mieliśmy 8 tysięcy dzieci z takim rozpoznaniem w systemie, teraz mamy 80 tysięcy. To duża skala. Pracujemy też nad takim nowym, zintegrowanym modelem wczesnego wspomagania, gdzie te wszystkie resorty, te wszystkie sektory, które w tej chwili adresują swoje działania do małych dzieci i ich rodzin, będą współpracować efektywniej. Po to, żeby rzeczywiście jak najszybciej tego wsparcia udzielić.

- Stajemy przed ogromnym wyzwaniem, wszyscy uczymy się rozumieć to zaburzenie i musimy doskonalić metody pracy mówi - Irena Mudrecka, kierownik katedry pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Opolskiego. - To nie jest prawda, że jesteśmy w stanie opracować jeden system terapeutyczny obowiązujący wszystkich i w każdym miejscu. Każdy autysta jest inny.

- Nie wszędzie są warunki lokalowe, żeby miejsca wyciszeń były odpowiednie. W szkołach też jest różnie. Jedne są bardziej liczne, drugie mniej liczne. Trzeba dobrze poznać tego ucznia, żeby mu pomóc - dodaje Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Marzena Stefanko jest dyrektorem Przedszkola Publicznego Integracyjnego nr 51 w Opolu. - Na przestrzeni 30 lat dzieci ze spektrum autyzmu przybywa lawinowo - zauważa. - To dzieci, które mają problemy, są przebodźcowane, które naprawdę wymagają przede wszystkim dużego zrozumienia nas dorosłych. Nie mamy innego wyjścia jak tylko nieść im pomoc. Im wcześniej z tą pomocą, taką szeroko rozumianą pomocą psychologiczno-pedagogiczną ruszymy, tym większe efekty, tym większa możliwość, że dzieci w szkole na wejściu nie będą miały problemów.

- Edukacja włączająca niestety dopiero raczkuje, ale to jest to, z czym wszyscy w naszym regionie musimy się zmierzyć - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Przez dziesięciolecia była pomijana albo niedostrzegana. A na pewno już niedofinansowana, bo odpowiednie wagi subwencji oświatowej powinny premiować tę edukację włączającą, zwłaszcza w klasach łączonych w szkołach ogólnodostępnych.

Jak podkreśla Elżbieta Neroj z resortu edukacji obecnie w 16 województwach trwają szkolenia dla kadr edukacji włączającej. - Wspólnie z UNICEF-em przygotowujemy projekt szkoleniowy dla nauczycieli specjalistów. W tym roku planujemy także kolejną edycję bezpłatnych studiów podyplomowych - dodaje.
Elżbieta Neroj
Irena Mudrecka, Michał Siek
Marzena Stefanko
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-03-21, godz. 12:00 Napadli i okradli seniorkę. Teraz mogą spędzić za kratkami nawet 10 lat [ZDJĘCIA, FILM] Do 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom, którzy napadli na 67-letnią mieszkankę gminy Lasowice Wielkie. » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Blokada założona niesłusznie? Mieszkaniec Opola vs straż miejska [INTERWENCJA] 'Dostaję blokadę na samochód, bo strażnicy miejscy nie znają przepisów' - skarży się mieszkaniec Opola. Mężczyzna niemal codziennie parkuje na skwerku… » więcej 2023-03-21, godz. 10:40 Rok na budowę i otwarcie w czerwcu. Centrum dla niepełnosprawnych w Krapkowicach 6 miejsc całodobowych i 7 miejsc opieki dziennej będzie mieć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych w Krapkowicach. » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 "Każda partia chciałaby zachować swoją tożsamość i indywidualność". Piotr Sitnik o szerokiej koalicji - Na razie mamy tylko listę wspólnych spraw, nasi przedstawiciele dyskutują z PSL-em o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności zrobić w przypadku przejęcia… » więcej 2023-03-21, godz. 08:00 Głuchołazy: trwają konkursy na dyrektorów trzech podstawówek Konkursy zdecydują, kto będzie zarządzał trzema publicznymi szkołami podstawowymi w gminie Głuchołazy. Decyzje mają zapaść do końca marca. Dotychczasowym… » więcej 2023-03-21, godz. 07:15 Dużo zachorowań na grypę. Nieleczona powoduje groźne powikłania Grypa nie odpuszcza. Widać to między innymi w przychodniach POZ oraz na szpitalnych oddziałach zakaźnych, gdzie od kilku tygodni przybywa pacjentów. Chorują… » więcej 2023-03-20, godz. 21:00 ''Łączymy teorię z praktyką''. Dni otwarte w głubczyckim ''Rolniczaku'' Blisko 400 uczniów będzie w przyszłym roku szkolnym uczęszczać do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Jedna z najlepszych placówek… » więcej 2023-03-20, godz. 20:30 Hejt, używki i wygórowane ambicje rodziców. Profilaktyka przez spektakl w Łubnianach Tylko trzy dni potrwają przygotowania do wystawienia spektaklu profilaktycznego 'Sekret'. Dzisiaj (20.03) przeprowadzono casting, podczas którego wyłoniono… » więcej 2023-03-20, godz. 19:55 Opole: powstała nowa koncepcja przebudowy ul. Ozimskiej Nie na środku jezdni, a po obu stronach ulicy. Tak ma wyglądać zazielenienie ulicy Ozimskiej w Opolu. Najpierw ratusz chciał zasadzić drzewa pośrodku drogi… » więcej 2023-03-20, godz. 19:35 Rozebrana linia kolejowa utrudnia rozbudowę kanalizacji w gminie Namysłów Namysłów ma ambitne plany dotyczące rozbudowy kanalizacji. W ciągu najbliższych lat gminna spółka chce doprowadzić sieć do wszystkich miejscowości. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »