Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-08, 20:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa

Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Konferencja "Edukacja włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" w Opolu
Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Większa liczba uczniów ze spektrum autyzmu to także wyzwanie dla placówek oświatowych, które muszą im zapewnić odpowiednie wsparcie. M.in. o współpracy szkół i rodzin, o potrzebach i zmieniających się formach pomocy rozmawiano dziś (08.07) w Opolu podczas konferencji organizowanej wspólnie przez kuratorium oświaty i Uniwersytet Opolski.
- Na przestrzeni 10 lat liczba dzieci, u których stwierdza się potrzebę kształcenia specjalnego ze względu na autyzm wzrosła dziesięciokrotnie - mówi Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki. - W 2011 roku mieliśmy 8 tysięcy dzieci z takim rozpoznaniem w systemie, teraz mamy 80 tysięcy. To duża skala. Pracujemy też nad takim nowym, zintegrowanym modelem wczesnego wspomagania, gdzie te wszystkie resorty, te wszystkie sektory, które w tej chwili adresują swoje działania do małych dzieci i ich rodzin, będą współpracować efektywniej. Po to, żeby rzeczywiście jak najszybciej tego wsparcia udzielić.

- Stajemy przed ogromnym wyzwaniem, wszyscy uczymy się rozumieć to zaburzenie i musimy doskonalić metody pracy mówi - Irena Mudrecka, kierownik katedry pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Opolskiego. - To nie jest prawda, że jesteśmy w stanie opracować jeden system terapeutyczny obowiązujący wszystkich i w każdym miejscu. Każdy autysta jest inny.

- Nie wszędzie są warunki lokalowe, żeby miejsca wyciszeń były odpowiednie. W szkołach też jest różnie. Jedne są bardziej liczne, drugie mniej liczne. Trzeba dobrze poznać tego ucznia, żeby mu pomóc - dodaje Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Marzena Stefanko jest dyrektorem Przedszkola Publicznego Integracyjnego nr 51 w Opolu. - Na przestrzeni 30 lat dzieci ze spektrum autyzmu przybywa lawinowo - zauważa. - To dzieci, które mają problemy, są przebodźcowane, które naprawdę wymagają przede wszystkim dużego zrozumienia nas dorosłych. Nie mamy innego wyjścia jak tylko nieść im pomoc. Im wcześniej z tą pomocą, taką szeroko rozumianą pomocą psychologiczno-pedagogiczną ruszymy, tym większe efekty, tym większa możliwość, że dzieci w szkole na wejściu nie będą miały problemów.

- Edukacja włączająca niestety dopiero raczkuje, ale to jest to, z czym wszyscy w naszym regionie musimy się zmierzyć - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Przez dziesięciolecia była pomijana albo niedostrzegana. A na pewno już niedofinansowana, bo odpowiednie wagi subwencji oświatowej powinny premiować tę edukację włączającą, zwłaszcza w klasach łączonych w szkołach ogólnodostępnych.

Jak podkreśla Elżbieta Neroj z resortu edukacji obecnie w 16 województwach trwają szkolenia dla kadr edukacji włączającej. - Wspólnie z UNICEF-em przygotowujemy projekt szkoleniowy dla nauczycieli specjalistów. W tym roku planujemy także kolejną edycję bezpłatnych studiów podyplomowych - dodaje.
Elżbieta Neroj
Irena Mudrecka, Michał Siek
Marzena Stefanko
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej 2024-11-21, godz. 16:00 Uśmiechy, dobre słowa i medale. Dzień Życzliwości w PSP 24 w Opolu Wiedzą, co to znaczy być miłym i uprzejmym na co dzień. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu obchodzili dziś (21.11) Dzień Życzliwości… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Zabójstwo kobiety w Ozimku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca w Ozimku. Na ławie… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Grodkowski DPS przejdzie remont. Prace nie powinny być uciążliwe dla pensjonariuszy Prawie 850 tysięcy złotych wyda brzeskie starostwo na remont Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. To placówka, która zapewnia opiekę około 50 pensjonari… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »