Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-07, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA]

Debata społeczna fundacji L
Debata społeczna fundacji L'Arche w Opolu [fot. Marcin Boczek]
O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie obawiają się bowiem o przyszłość swoich dzieci i podopiecznych. Alternatywą dla domów pomocy społecznej mają być coraz popularniejsze kameralne domy fundacji L'Arche.
- Naszym celem jest budowa małego rodzinnego domu w Opolu dla osób z niepełnosprawnością - mówi Justyna Nagel z fundacji L'Arche Opole. - Jest taka potrzeba, rodzice o tym mówią, mówią o tym osoby z niepełnosprawnością. I my chcemy głośno o tym opowiadać. O tym, że ta społeczność osób z niepełnosprawnością też dla nas, pozostałych mieszkańców Opola jest bardzo ważna i cenna.

- Martwimy się, co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie. Cały czas się myśli, co będzie z tym chłopakiem, z synem, córką, ze swoim podopiecznym - dodaje Beata Ćwiertnia, jedna z matek.

Fundacja wspólnie z Uniwersytetem Opolskim przeprowadziła w stolicy regionu i w powiecie opolskim badania ankietowe dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Badaliśmy trzy środowiska: domowe, DPS-y i domy L'Arche - mówi prof. Edward Nycz z UO. - Najlepiej, jeżeli popatrzymy się pod kątem właśnie pewnego życia, codzienności życia, realiów tego życia, wypadły domy L'Arche. Wiadomo, że dom rodzinny jest domem rodzinnym i też wypadł bardzo wysoko, ale tu należy pamiętać, że w pewnym momencie rodzice mogą zaniemóc. W tym wypadku DPS-y są taką trochę instytucją totalną. Tam liczy się pewna struktura, wydajność i to jest takie troszeczkę delikatne odhumanizowanie jak życia tych młodych i trochę już starszych ludzi.

Gościem specjalnym debaty była Anna Dymna, aktorka, która od 20 lat jest ambasadorką dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i prezeską fundacji "Mimo Wszystko". - Kontakt z tymi osobami zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości - mówi. - Człowiek się uczy cierpliwości, pokory. Wiadomo, że trzeba mądrze kierować swoim życiem, ale czasami manipulujemy czasem za bardzo. Ci ludzie nas uczą, co jest naprawdę w życiu ważne i co ma najgłębszy sens, oni gdzieś tam mnie uczłowieczają.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił, że dzisiejsza debata pokazała, że mamy zauważalny deficyt opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jednocześnie zadeklarował, że miasto jest otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Justyna Nagel, Beata Ćwiertnia
prof. Edward Nycz
Anna Dymna

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 16:30 Logistyk na... rowerze. Akcja charytatywna w opolskiej brygadzie Blisko 20 rowerów zebrali w pół dnia inicjatorzy akcji Podaruj Rower w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Jedni o inicjatywie dowiedzieli się pocztą pantoflową… » więcej 2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »