Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-07, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA]

Debata społeczna fundacji L
Debata społeczna fundacji L'Arche w Opolu [fot. Marcin Boczek]
O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie obawiają się bowiem o przyszłość swoich dzieci i podopiecznych. Alternatywą dla domów pomocy społecznej mają być coraz popularniejsze kameralne domy fundacji L'Arche.
- Naszym celem jest budowa małego rodzinnego domu w Opolu dla osób z niepełnosprawnością - mówi Justyna Nagel z fundacji L'Arche Opole. - Jest taka potrzeba, rodzice o tym mówią, mówią o tym osoby z niepełnosprawnością. I my chcemy głośno o tym opowiadać. O tym, że ta społeczność osób z niepełnosprawnością też dla nas, pozostałych mieszkańców Opola jest bardzo ważna i cenna.

- Martwimy się, co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie. Cały czas się myśli, co będzie z tym chłopakiem, z synem, córką, ze swoim podopiecznym - dodaje Beata Ćwiertnia, jedna z matek.

Fundacja wspólnie z Uniwersytetem Opolskim przeprowadziła w stolicy regionu i w powiecie opolskim badania ankietowe dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Badaliśmy trzy środowiska: domowe, DPS-y i domy L'Arche - mówi prof. Edward Nycz z UO. - Najlepiej, jeżeli popatrzymy się pod kątem właśnie pewnego życia, codzienności życia, realiów tego życia, wypadły domy L'Arche. Wiadomo, że dom rodzinny jest domem rodzinnym i też wypadł bardzo wysoko, ale tu należy pamiętać, że w pewnym momencie rodzice mogą zaniemóc. W tym wypadku DPS-y są taką trochę instytucją totalną. Tam liczy się pewna struktura, wydajność i to jest takie troszeczkę delikatne odhumanizowanie jak życia tych młodych i trochę już starszych ludzi.

Gościem specjalnym debaty była Anna Dymna, aktorka, która od 20 lat jest ambasadorką dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i prezeską fundacji "Mimo Wszystko". - Kontakt z tymi osobami zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości - mówi. - Człowiek się uczy cierpliwości, pokory. Wiadomo, że trzeba mądrze kierować swoim życiem, ale czasami manipulujemy czasem za bardzo. Ci ludzie nas uczą, co jest naprawdę w życiu ważne i co ma najgłębszy sens, oni gdzieś tam mnie uczłowieczają.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił, że dzisiejsza debata pokazała, że mamy zauważalny deficyt opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jednocześnie zadeklarował, że miasto jest otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Justyna Nagel, Beata Ćwiertnia
prof. Edward Nycz
Anna Dymna

Wiadomości z regionu

2023-03-22, godz. 14:20 Trzy auta zderzyły się na DK45. Jedna osoba poszkodowana Trzy samochody zderzyły się w Jełowej na drodze krajowej nr 45 Opole - Kluczbork. Jedna osoba została ranna. Lądował LPR. » więcej 2023-03-22, godz. 13:50 Opole: trwa rekrutacja do przedszkoli. Miejsc ponad 1000, a dzieci znacznie więcej Ruszyła rekrutacja do opolskich przedszkoli. W tym roku przygotowano ponad 1000 miejsc. W pierwszej kolejności na miejsce mogą liczyć dzieci 6-letnie, które… » więcej 2023-03-22, godz. 12:30 Kolejne dwie gminy utrzymają 8 linii autobusowych dzięki dotacjom 590 tysięcy złotych przekazał dziś (22.03) wojewoda Sławomir Kłosowski włodarzom dwóch opolskich gmin w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowyc… » więcej 2023-03-22, godz. 12:18 5 osób trafiło do szpitala po eksplozji w Brzegu. Wśród nich są policjanci 5 osób przebywa w szpitalu po wybuchu gazu, do którego doszło dziś (22.03) rano w budynku przy ulicy Żeromskiego w Brzegu. Wśród poszkodowanych jest 2 … » więcej 2023-03-22, godz. 11:45 Marzą o skwerku lub placu zabaw, a tereny w centrum od lat zarastają chaszczami [INTERWENCJA] Zamiast służyć mieszkańcom Śródmieścia w Opolu od lat niszczeją, porastają krzakami i tylko odstraszają. Mowa o terenach po byłych kortach przy ul… » więcej 2023-03-22, godz. 10:04 Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu. Nieoficjalnie: to mogło być celowe działanie 5 osób ucierpiało w pożarze budynku wielorodzinnego w Brzegu przy ulicy Żeromskiego. » więcej 2023-03-22, godz. 09:45 "Trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie". Po kontroli opolskich taksówkarzy - Potwierdziliśmy kilka nieprawidłowości w dokumentacji, ale trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Anna… » więcej 2023-03-22, godz. 08:56 Utrudnienia na opolskim odcinku A4 oraz na krajowej "45" Na 223 kilometrze autostrady doszło do kolizji ciężarówki z samochodem osobowym. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia. » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 Chcą montować gaz, ale muszą czekać na ocieplenie. Trwa przebudowa szkoły w Malni Prace nabrały tempa. Mowa o przebudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, do której gmina Gogolin przymierzała się od wielu lat. Wylano już fundamenty… » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 W Głogówku i Strzeleczkach konsultują przebieg obwodnic z mieszkańcami Konsultacje społeczne są kluczowe dla wyznaczenia planowanego przebiegu obwodnic Głogówka i Strzeleczek. Wczoraj (21.03) marszałek Andrzej Buła podpisał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »