Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-07, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA]

Debata społeczna fundacji L
Debata społeczna fundacji L'Arche w Opolu [fot. Marcin Boczek]
O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie obawiają się bowiem o przyszłość swoich dzieci i podopiecznych. Alternatywą dla domów pomocy społecznej mają być coraz popularniejsze kameralne domy fundacji L'Arche.
- Naszym celem jest budowa małego rodzinnego domu w Opolu dla osób z niepełnosprawnością - mówi Justyna Nagel z fundacji L'Arche Opole. - Jest taka potrzeba, rodzice o tym mówią, mówią o tym osoby z niepełnosprawnością. I my chcemy głośno o tym opowiadać. O tym, że ta społeczność osób z niepełnosprawnością też dla nas, pozostałych mieszkańców Opola jest bardzo ważna i cenna.

- Martwimy się, co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie. Cały czas się myśli, co będzie z tym chłopakiem, z synem, córką, ze swoim podopiecznym - dodaje Beata Ćwiertnia, jedna z matek.

Fundacja wspólnie z Uniwersytetem Opolskim przeprowadziła w stolicy regionu i w powiecie opolskim badania ankietowe dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Badaliśmy trzy środowiska: domowe, DPS-y i domy L'Arche - mówi prof. Edward Nycz z UO. - Najlepiej, jeżeli popatrzymy się pod kątem właśnie pewnego życia, codzienności życia, realiów tego życia, wypadły domy L'Arche. Wiadomo, że dom rodzinny jest domem rodzinnym i też wypadł bardzo wysoko, ale tu należy pamiętać, że w pewnym momencie rodzice mogą zaniemóc. W tym wypadku DPS-y są taką trochę instytucją totalną. Tam liczy się pewna struktura, wydajność i to jest takie troszeczkę delikatne odhumanizowanie jak życia tych młodych i trochę już starszych ludzi.

Gościem specjalnym debaty była Anna Dymna, aktorka, która od 20 lat jest ambasadorką dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i prezeską fundacji "Mimo Wszystko". - Kontakt z tymi osobami zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości - mówi. - Człowiek się uczy cierpliwości, pokory. Wiadomo, że trzeba mądrze kierować swoim życiem, ale czasami manipulujemy czasem za bardzo. Ci ludzie nas uczą, co jest naprawdę w życiu ważne i co ma najgłębszy sens, oni gdzieś tam mnie uczłowieczają.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił, że dzisiejsza debata pokazała, że mamy zauważalny deficyt opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jednocześnie zadeklarował, że miasto jest otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Justyna Nagel, Beata Ćwiertnia
prof. Edward Nycz
Anna Dymna

Wiadomości z regionu

2024-04-21, godz. 15:05 Miss Tiffani od Lalanki najpiękniejszym czworonogiem pierwszego dnia wystawy psów w Mosznej Miss Tiffani od Lalanki zdobywczynią tytułu Best in Show podczas sobotniej Krajowej Wystawy Psów Rasowych w Mosznej. Dziś (21.04) drugi dzień zawodów i wybór… » więcej 2024-04-21, godz. 14:08 Masz w domu zwierzęta? Szukaj kwiatów, które są dla nich bezpieczne Kilkaset gatunków kwiatów można znaleźć na Festiwalu Roślin w Toyota Park w Opolu. Monstery, kaktusy, filodendrony czy kalatee - to tylko niektóre z gatunków… » więcej 2024-04-21, godz. 14:06 "Robimy to dla wszystkich". Akcja sprzątania ogrodu w centrum miasta Powstanie ogródka społecznego - taki cel postawili przed sobą przedstawiciele Fundacji HumanDoc, którzy zaprosili mieszkańców do sprzątania terenu znajdującego… » więcej 2024-04-21, godz. 14:04 Frekwencja wyborcza w regionie. KBW w Opolu podało dane 11,92 procent - to średnia frekwencja wyborcza zanotowania o godzinie 12:00 w drugiej turze wyborów na terenie województwa opolskiego - podaje Delegatura Krajowego… » więcej 2024-04-21, godz. 14:00 Dogrywka wyborcza w toku. Głosują m.in. mieszkańcy Tarnowa Opolskiego [ZDJĘCIA] Trwa druga tura wyborów samorządowych. W 23 gminach województwa opolskiego wyborcy ponownie wybrali się do urn, aby zagłosować na wójta, burmistrza czy… » więcej 2024-04-21, godz. 13:57 Od poniedziałku kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową ronda w Zimnicach Małych na DK45 Wraz z nowym tygodniem będzie obowiązywać kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z budową ronda w Zimnicach Małych na DK 45. Jak informuje Generalna… » więcej 2024-04-21, godz. 12:38 Spokojna niedziela wyborcza. Policja nie musiała do tej pory interweniować Druga tura wyborów samorządowych na Opolszczyźnie przebiega bardzo spokojnie - informuje opolska policja. Opolscy policjanci od wczesnych godzin porannych czuwają… » więcej 2024-04-21, godz. 11:50 Kierujący próbował uniknąć zderzenia z sarną, doszło do dachowania Mamy utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 414 w Smolarni. Przed 11:00 dachował tam samochód osobowy. » więcej 2024-04-21, godz. 11:02 Nasięźrzał w Stobrawskim Parku Krajobrazowym jest bezpieczny. Zadbali o to pracownicy Przebudowa jednej z dróg na terenie Stobrawskiego Paku Krajobrazowego zagrażała roślinom. Pracownicy jednostki musieli przesadzić ponad 300 nasięźrzałów… » więcej 2024-04-21, godz. 08:40 Ruszyła wyborcza dogrywka. Wszystkie lokale w regionie otwarto o godzinie 07:00 Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. - Nie ma informacji, by były jakieś zakłócenia - przekazał Radiu Opole Rafał Tkacz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »