Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-04, 13:49 Autor: Justyna Maćkowiak/Bogusław Kalisz

Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni

Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Pożar mieszkania na osiedlu AK fot.Mario
Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną 13:00 w 8-piętrowym bloku. Według nieoficjalnych informacji w mieszkaniu miało dojść do wybuchu gazu.
Na miejscu działa 7 zastępów straży pożarnej, ale jak zapewnia młodszy kapitan Paweł Tomas z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, sytuacja jest już opanowana.

- Zgłoszenie było, że w mieszkaniu nastąpił wybuch, z budynku wyleciały szyby. Po przybyciu rozpoznano niewielkie oznaki pożaru i zadymienia. Jedna osoba jest poszkodowana, przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Osoby, które mieszkały w klatce, ewakuowały się przed przybyciem straży pożarnej. Nadzór budowlany sprawdzi, czy mogą bezpiecznie wrócić do domu - dodał strażak.

Na miejscu są służby ratunkowe, policja oraz pogotowie gazowe.

KW PSP w Opolu informuje, że ranny został mężczyzna. Przekazano go pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego.

AKTUALIZACJA g. 14:15

Według nieoficjalnych informacji doszło do wybuchu gazu z nieszczelnej instalacji kuchenki gazowej.

AKTUALIZACJA g.14:45

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu po sprawdzeniu mieszkania, w którym miało dojść do wybuchu i pożaru, stwierdził, że nie ma zagrożenia, konstrukcja bloku nie została naruszona i mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Lokatorzy jednego pionu pozostaną na razie bez dostaw gazu.

AKTUALIZACJA g.15:30

- Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co w mieszkaniu wybuchło, wiemy natomiast, że do tego wybuchu doszło - mówi st. asp. Michał Strzelczak Komendy Miejskiej PSP w Opolu. -Może o tym świadczyć to, że na ulicy przed blokiem było rozsypane w dużej odległości szkło z szyb tego mieszkania. Jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić jaki czynnik zainicjował ten wybuch. Podaliśmy jeden prąd wody w natarciu na palące się mieszkanie. W dalszej kolejności przewietrzyliśmy całe mieszkanie, sprawdziliśmy atmosferę miernikami wielogazowymi i kamerą termowizyjną.

Obecny na miejscu prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu Arkadiusz Kowara podkreśla, że największym teraz problemem jest brak gazu w mieszkaniach w pionie, gdzie doszło do wybuchu. - Gazownia musi ściągnąć liczniki gazowe w mieszkaniach, taka jest procedura. Jak tego dokonają, my będziemy od poniedziałku robić te czynności niezbędne, czyli próbę szczelności i będziemy występować do gazowni o ponowne założenie liczników. Jeżeli próba wskaże, że trzeba zrobić jakieś działania, to od razu będziemy je wykonywać. Ale wydaje się z tych oględzin, które zrobiły nasze służby, że nie powinno być z tym problemu.

- Mieszkanie po wybuchu zostało zabezpieczone, policja przekaże klucze właścicielowi. Pozostałych mieszkańców nie trzeba ewakuować, mogą użytkować swoje mieszkania spokojnie - dodaje Arkadiusz Kowara.

Postępowanie w celu ustalenia przyczyn tego wybuchu prowadzi opolska policja.

AKTUALIZACJA g. 18:50

Komunikat Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu po pożarze mieszkania w bloku przy ul. Grota Roweckiego 12e:

"Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu informuje, że w związku z pożarem w jednym z mieszkań został wyłączony dopływ gazu w mieszkaniach nr: 4, 102, 202, 302, 402, 502, 602, 702, 802. Pożar został szybko ugaszony przez Straż Pożarną, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wraz z inspektorem nadzoru ze Spółdzielni dokonał sprawdzenia konstrukcji budynku i nie stwierdził żadnych uszkodzeń.

Pogotowie elektryczne Spółdzielni dokonało również sprawdzenia instalacji elektrycznej, która również nie stanowi zagrożenia.Budynek może być bezpiecznie użytkowany.

Przywrócenie dopływu gazu do w/w mieszkań nastąpi po dokonaniu sprawdzenia szczelności instalacji przez służby techniczne na zlecenie Spółdzielni. Celem przywrócenia gazu w mieszkaniach zachodzi konieczność udostępnienia każdego z nich.

Próba szczelności odbędzie się w dniu 06.02.2023 w godz. 8.00 - 16.00. Udostępnienie każdego z w/w mieszkań jest warunkiem przywrócenia dopływu gazu".
Paweł Tomas
Arkadiusz Kowara
st. asp. Michał Strzelczak

Wiadomości z regionu

2023-03-22, godz. 08:00 Chcą montować gaz, ale muszą czekać na ocieplenie. Trwa przebudowa szkoły w Malni Prace nabrały tempa. Mowa o przebudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, do której gmina Gogolin przymierzała się od wielu lat. Wylano już fundamenty… » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 W Głogówku i Strzeleczkach konsultują przebieg obwodnic z mieszkańcami Konsultacje społeczne są kluczowe dla wyznaczenia planowanego przebiegu obwodnic Głogówka i Strzeleczek. Wczoraj (21.03) marszałek Andrzej Buła podpisał… » więcej 2023-03-22, godz. 07:45 Budżet obywatelski. 13 inicjatyw walczy o głosy mieszkańców Gogolina Czytniki e-booków, lodówka społeczna, kurs samoobrony dla kobiet czy organizacja zawodów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży. To tylko niektóre z 13 inicjatyw… » więcej 2023-03-21, godz. 20:40 Odtworzyli dawne mury obronne miasta. Nietypowa akcja z okazji urodzin Ujazdu Jak dawniej wyglądały mury obronne Ujazdu? W mieście zorganizowano dzisiaj (21.03) specjalną akcję, która polegała na ustawieniu się ramię w ramię blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Dotacja jest, radości brak. Ciąg dalszy dyskusji o południowej obwodnicy Nysy Podpisanie umowy o rządową dotację nie zamyka tematu przebiegu obwodnicy południowej Nysy. Urząd marszałkowski, jako inwestor, preferuje wariant obiegający… » więcej 2023-03-21, godz. 19:40 Marsz upamiętniający św. Jana Pawła II przejdzie także w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle dołącza do miast organizujących marsz w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia. Rozpocznie je msza o godzinie… » więcej 2023-03-21, godz. 18:40 "Jest wiosna, to musi być kolorowo". W Namysłowie zachęcano do siania kwiatów Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny namysłowski magistrat zachęcał mieszkańców do wspólnego dbania o pszczoły. Pomóc w tym mają nasiona miododajnych… » więcej 2023-03-21, godz. 18:30 Dzień wagarowicza na motorach, czyli 20. ZSMotka w opolskim "mechaniczniaku" [ZDJĘCIA] Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu spędzili pierwszy dzień wiosny na... motorach. Na szkolnym placu w ramach jubileuszowej 20. ZSMotki pojawiły… » więcej 2023-03-21, godz. 18:05 Zderzenie dwóch osobówek na DW 409. Kierowca skody uciekł [VIDEO] Uderzył w jadący z naprzeciwka samochód, a następnie uciekł. Dyżurny strzeleckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego… » więcej 2023-03-21, godz. 17:40 Witali wiosnę z Odrą Opole. Dzieci z PSP nr 5 w Opolu rywalizowały na piłkarskim torze przeszkód Witali wiosnę na sportowo. Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu wzięły dziś (21.03) udział w akcji 'Pierwszy dzień wiosny z Odrą Opole'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »