Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-02, 16:40 Autor: Monika Matuszkiewicz

Będą produkować prąd na dachach bloków? Spółdzielnie idą po dotacje na OZE

Zdjęcie ilustracyjne [fot. facebook/smwopolu]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. facebook/smwopolu]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
OM Chabry w Opolu [fot. Maciej Marciński]
OM Chabry w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Farma fotowoltaiczna, zdjęcie ilustracyjne [fot. Maciej Marciński]
Farma fotowoltaiczna, zdjęcie ilustracyjne [fot. Maciej Marciński]
OM Chabry w Opolu [fot. Maciej Marciński]
OM Chabry w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą się już starać o dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych. Zainstalować je można na przykład na dachu bloku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pokrywa 50 procent kosztów. Opolscy zarządcy zaczynają planować, gdzie takie instalacje się pojawią.
- Zakładanie paneli jest koniecznością, bo obecnie koszty funkcjonowania bloku są bardzo wysokie. My już w zeszłym roku stworzyliśmy taki program efektywności energetycznej - mówi Janusz Turek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Opolu.

- Modelujemy, proponujemy pewne pilotażowe nasze obiekty, na których będziemy montować całe systemy fotowoltaiczne. Natomiast tym drugim obszarem jest cały system fotowoltaiczny dla osób fizycznych, dla naszych mieszkańców, którzy będą mogli tego typu urządzenia montować na balkonach, balustradach.

Zdaniem dr Wojciecha Duczmala z Akademii Nauk Stosowanych WSZiA w Opolu, takie rozwiązanie może przynieść wiele dobrego dla spółdzielni oraz jej lokatorów.

- Przede wszystkim mniej będziemy płacić w zaliczkach za prąd. Wiadomo, że nie będzie możliwe jakby rozliczenie tego w indywidualnych mieszkaniach, ale w blokach jest też przecież światło na klatach schodowych, w piwnicach, na zewnątrz i tu jak najbardziej większość tej produkcji będzie szła bezpośrednio do tych części wspólnych.

Wnioski należy składać do Banku Gospodarstwa Krajowego. - Grant OZE, czyli na Odnawialne Źródła Energii przysługuje na zakup, montaż oraz modernizację takiego źródła energii w danym budynku - wyjaśnia Magdalena Czerska, dyrektor biura w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych BGK.

- Grant OZE wypłacany jest po poniesieniu przez inwestora wydatków, na realizację przedsięwzięcia, które opisał we wniosku. Wniosek wraz z wymaganą listą dokumentów dostępny jest na stronie BGK.

Dodajmy, że budżet "Programu TERMO", z którego są dofinansowywane instalacje, wynosi ponad 448 milionów złotych.
Janusz Turek
dr Wojciech Duczmal
Magdalena Czerska

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 15:03 Coś dla siebie i dla innych, czyli mnóstwo ozdób oraz smakołyków w Betanii Pierwszy charytatywny kiermasz wielkanocny dla hospicjum Betania w Opolu za nami. » więcej 2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »