Radio Opole » Gospodarka
2023-01-26, 12:00 Autor: Joanna Gerlich

W Strefie Aktywności Gospodarczej w Ujeździe powstaje farma fotowoltaiczna

Gmina Ujazd mocno stawia na fotowoltaikę - mówi burmistrz Hubert Ibrom [fot. archiwum gminy]
Gmina Ujazd mocno stawia na fotowoltaikę - mówi burmistrz Hubert Ibrom [fot. archiwum gminy]
Na fotowoltaikę mocno stawia gmina Ujazd. Niedawno na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej jedna z firm ruszyła z budową pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej. W przyszłości łączna moc całego kompleksu ma wynosić 17 MW.
Ceny energii to ważny temat dla każdego. Zarówno samorządowcy, jak i osoby prywatne, obawiają się, że po odmrożeniu stawek, te drastycznie wzrosną.

- Jeżeli będzie duży wzrost kosztów prądu, to żaden samorząd nie jest w stanie tego zatrzymać, nawet najbogatszy, dlatego bardzo mocno idziemy w kierunku poprawy energetyki – mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Jesteśmy członkiem klastra energetycznego, jesteśmy na etapie tworzenia spółdzielni elektrycznej, ale też bardzo mocno wspieramy inicjatywy prywatne w kooperacji publiczno-prywatnej powstawania farm fotowoltaicznych.

Jak mówi burmistrz, w tym roku na strefie powstaną farmy fotowoltaiczne na ponad 10 MW i gmina będzie odbierać prąd w co najmniej 20%.

- Mamy też ciekawy projekt rozszerzenia tej farmy fotowoltaicznej, ale czekamy na zgodę odbiorcy, bo tak naprawdę to są dwa główne klocki, jeśli chodzi o fotowoltaikę czy OZE – mówi Hubert Ibrom.

- To lokalizacja, którą mamy genialną z głównym punktem zasilania oddanym do użytku i odbiorcy. My odbiorców mamy zarówno wśród przedsiębiorców na SAG, jak i osób prywatnych. Chcemy to wszystko skoordynować, jesteśmy na dobrej drodze i zrobimy wszystko, żeby do końca roku ta energia była jak najczystsza i jak najtańsza – dodaje burmistrz.

W marcu na strefie ma ruszyć kolejny etap budowy kompleksu farm fotowoltaicznych.
Hubert Ibrom cz1.
Hubert Ibrom cz. 2

Gospodarka

2023-03-29, godz. 18:00 Jak zarządzać kapitałem ludzkim w firmie? Konferencja w Oleśnie Przedsiębiorcy z powiatu oleskiego wiedzą już, jak zarządzać kapitałem ludzkim oraz jak pozyskiwać pieniądze na rozwój przedsiębiorstwa. Dziś (29.03)… » więcej 2023-03-29, godz. 16:00 Praca, staż lub praktyka. Duże zainteresowanie Akademickimi Targami na Politechnice 74 firmy z 20 branż prezentowały się podczas Akademickich Targów Pracy Politechniki Opolskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano w wersji stacjonarnej pierwszy… » więcej 2023-03-29, godz. 13:30 Nowe miejsca pracy w Nysie. Duże przedsiębiorstwo otwiera zakład produkcyjny Duże polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją odzieży militarnej wkracza do Nysy. W uruchomionym zakładzie produkcyjnym na początek zatrudnienie… » więcej 2023-03-29, godz. 10:03 "Rolnicy chcą się rozwijać". Antoni Konopka o dzierżawie gruntów, które wrócą do Skarbu Państwa - Widoczny jest olbrzymi głód ziemi, rolnicy chcą się rozwijać, a do tego jest konieczne powiększanie gospodarstw - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Blisko 40 zabytków w regionie z dotacją na remont i konserwację Milion 200 tysięcy złotych - tyle pieniędzy z budżetu województwa opolskiego trafi na remont i konserwację zabytków w regionie. W tym roku do urzędu marszałkowskiego… » więcej 2023-03-28, godz. 21:00 "Opolskie inspiracje gospodarcze" o formach wsparcia oferowanych przez urzędy pracy Opolscy przedsiębiorcy szkolili się z form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy. Mowa o stażach dla osób wchodzących na rynek pracy czy pokryciu kosztów… » więcej 2023-03-28, godz. 18:30 Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców tematem spotkania w Nysie Idea dobrowolnej składki na ZUS dla przedsiębiorców - to jeden z tematów omówionych podczas dzisiejszego (28.03) spotkania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw… » więcej 2023-03-28, godz. 15:30 Kolonowskie: ponad 3 mln zł kosztował remont ważnego dla mieszkańców budynku To jedna z większych inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach w gminie Kolonowskie. Remont Miejskiego Centrum Kulturalno-Sportowego kosztował ponad 3 mln… » więcej 2023-03-28, godz. 13:30 Wzrosła liczba osób przechodzących na emeryturę. Powód - waloryzacja świadczeń Z wyliczeń opolskiego ZUS wynika, że w styczniu i lutym 2023 roku mieszkańcy regionu złożyli w opolskich placówkach ZUS 1708 wniosków o emeryturę. Dla… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Była rzeźnia, będzie hotel. Ruszył remont zabytkowego budynku w Nysie Zagrażał bezpieczeństwu ludzi i groził zawaleniem. Mowa o zabytkowym budynku rzeźni w Nysie. Obiekt przejęty przez inwestora doczekał się remontu, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »