Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-27, 08:45 Autor: Joanna Gerlich

Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak

Kozy Mireli Paterok chętnie jedzą choinki [fot. Joanna Gerlich]
Kozy Mireli Paterok chętnie jedzą choinki [fot. Joanna Gerlich]
Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane.
Mirela Paterok z Izbicka razem z mężem prowadzi niewielkie gospodarstwo i zajmuje się hodowlą kóz. Małżonkowie chętnie przygarną każdą choinkę, a najbardziej pożądane są świerki.

- Można je przeznaczyć na smakołyki dla kóz. Zbieramy drzewka i później podajemy im je jako przekąskę, w formie suplementu, na podniesienie odporności – mówi Mirela Paterok. - Można przyjeżdżać, można przywozić, nawet jeśli nas nie ma w domu, można po prostu pod furtką zostawić lub przysłowiowo przez płot podrzucić – dodaje.

Agnieszka Polowczyk z Nadleśnictwa w Strzelcach Opolskich przypomina, że choinki nie można po świętach wywieźć do lasu. - Choć wydawałoby się to rozwiązaniem oczywistym, nie można tego zrobić. Zgodnie z przepisami nie można wywozić śmieci do lasu, a taka choinka, która służyła nam jako drzewko bożonarodzeniowe wywieziona z powrotem do lasu już traktowana jest jako bioodpad – mówi Agnieszka Polowczyk.

- Jeżeli było to drzewko cięte, można przykryć gałązkami obciętymi sekatorem po prostu jakieś swoje roślinki w ogródku, czyli wszystkie byliny. Można te odpady skompostować, ale tutaj już trzeba mieć rozdrabniacz. A jako takie rozwiązanie zupełnie zaskakujące to można z igliwia zaparzyć sobie herbatę – proponuje.

Choinkę zgodnie z harmonogramem można również oddać jako odpad bio lub zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Mirela Paterok
Agnieszka Polowczyk

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:45 Pupile "na przełamanie" własnych fobii? Z wizytą na giełdzie terrarystycznej [ZDJĘCIA] Nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, nie trzeba kupować zabawek, a jest okazja poznać ich mało znany świat. Hodowcy pająków, gekonów, żółwi, węży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »