Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-26, 16:54 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało

Zespół transplantacyjny [fot. mat. USK w Opolu]
Zespół transplantacyjny [fot. mat. USK w Opolu]
Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. Dzięki temu szansę na uratowanie życia zyskało nawet kilkadziesiąt osób. Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało.
- Sytuacja się poprawia, więcej mówi się o tym w mediach, także osoby, które żyją dzięki przeszczepowi zachęcają do donacji narządów - doktor Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Przygotowujemy średnio jednego dawcę z jednego stanowiska rocznie, czyli łącznie w zeszłym roku przygotowaliśmy 12 dawców narządów, które zostały skutecznie pobrane i przeszczepione. Zazwyczaj prowadzimy pacjentów do pobrania wielonarządowego, tak samo jeżeli chodzi o pozostałe elementy ludzkiego ciała, czyli np. skórę, naczynia. One przygotowywane są jako potencjalnie protezy narządów przeszczepiane w zależności od potrzeb.

- Rodziny nie pytamy o zgodę na pobranie, tylko o to, czy zmarły za życia nie zgłaszał sprzeciwu w kierunku pobrania własnych narządów i użycia ich do przeszczepienia - dodaje doktor Gawor. - Jeżeli takiej rozmowy w rodzinie nie było lub rodzina nie jest pewna, czy taka rozmowa miała miejsce, że zmarły określał swój stosunek do transplantologii, to uznajemy, że pobranie narządów i darowanie ich po śmierci innym ludziom jest darem życia. I tutaj rodzinę przekonujemy, że jest to najbardziej szlachetny z możliwych gestów.

Doktor Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK w Opolu, zwraca uwagę, że zespoły pobierające narządy traktują ludzkie zwłoki z należytym szacunkiem i godnością. Po zakończonym zabiegu przywracają ciało zmarłego pacjenta do stanu sprzed poboru narządów, tak by możliwy był tradycyjny pochówek takiej osoby.
dr Maciej Gawor cz.1
dr Maciej Gawor cz.2
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:45 Pupile "na przełamanie" własnych fobii? Z wizytą na giełdzie terrarystycznej [ZDJĘCIA] Nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, nie trzeba kupować zabawek, a jest okazja poznać ich mało znany świat. Hodowcy pająków, gekonów, żółwi, węży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »