Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-26, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową [ZDJĘCIA]

Sesja rady miasta Opola, 26 stycznia 2023 [fot. Maciej Marciński]
Sesja rady miasta Opola, 26 stycznia 2023 [fot. Maciej Marciński]
Sesja rady miasta Opola, 26 stycznia 2023 [fot. Maciej Marciński]
Sesja rady miasta Opola, 26 stycznia 2023 [fot. Maciej Marciński]
Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na ten cel zapisano 300 tysięcy złotych. Natomiast w wieloletniej prognozie finansowej - już dużo więcej, bo w 2024 roku na ten cel zostanie przeznaczone milion 700 tysięcy złotych, a w 2025 roku - 2 miliony złotych. Łącznie to 4 miliony złotych.
- Od wielu lat prowadzone są starania o tę trasę. To jest bardzo duży krok w tej sprawie - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To oznacza, że będziemy ogłaszali przetarg na przygotowanie dokumentacji. Oczywiście, ona musi być potem jeszcze raz poparta oceną wpływu trasy na środowisko, więc to jeszcze nie przesądza tego, że ta trasa jest możliwa do wykonania. Bez tego dzisiejszego kroku nie moglibyśmy pójść dalej.

Jednym z przeciwników wpisania kosztów związanych z dokumentacją "średnicówki" do budżetu na ten rok był Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych PO.

- W zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie w sprawie trasy średnicowej, na którym nikt z pracowników prezydenta nie powiedział nam, że ta uchwała będzie procedowana teraz, że będzie teraz projekt średnicówki. Bardziej była dyskusja w tym kierunku, że ten projekt będziemy procedować na sesji lutowej i będziemy jeszcze o nim rozmawiać. Ta dyskusja nie zakończyła się konkretami, tylko bardziej wieloma znakami zapytania. Między innymi o to, jak ta trasa finalnie będzie przebiegała.

- My już od kilku miesięcy mówimy, że pan prezydent tak zadłużył miasto, że ta trasa średnicowa nie powstanie. Nie ma skąd już brać pieniędzy - dodaje Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS.

- Na spotkaniu pani prezydent na moje pytanie, z jakich pieniędzy będzie ona finansowana - czy z rządowych, czy europejskich - odpowiedziała, że będą to europejskie środki. Poprosiłem również, aby wskazała program, z którego w ogóle moglibyśmy je czerpać. To pani prezydent nie umiała wskazać, więc to jasno pokazuje, że nie ma pomysłu na finansowanie.

Dodajmy, że za przyjęciem korekty budżetu na ten rok głosowało 13 radnych, 6 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Natomiast za wpisaniem tych wydatków w wieloletnią prognozą finansową głosowało 13 radnych, 5 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.
Arkadiusz Wiśniewski
Przemysław Pospieszyński
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2023-03-27, godz. 06:30 Wielkanocne klimaty w Strzelcach Opolskich. Za nami jarmark i konkurs kroszonkarski Prawie 40 osób wzięło udział w niedzielnym konkursie kroszonkarskim w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Równocześnie na placu Żeromskiego odbywał się jarmark… » więcej 2023-03-26, godz. 19:15 Opony, lodówki, telewizory to częste śmieci sprzątane nad jeziorami Mimo regularnych akcji sprzątania wałów przy jeziorach turawskich, co roku opolscy wędkarze zbierają tam kilka ton śmieci. Jakub Roszuk ichtiolog i dyrektor… » więcej 2023-03-26, godz. 15:45 Dotlenieni RUN - zawody biegowe w strefie przemysłowej Skarbimierza i sadzenie drzew Strefa przemysłowa w Skarbimierzu już po raz drugi stała się areną zmagań sportowców. Jej ulicami przebiegli dziś (26.03) uczestnicy imprezy DotlenieniRUN… » więcej 2023-03-26, godz. 15:03 Coś dla siebie i dla innych, czyli mnóstwo ozdób oraz smakołyków w Betanii Pierwszy charytatywny kiermasz wielkanocny dla hospicjum Betania w Opolu za nami. » więcej 2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »