Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-19, 14:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Mamy swój domek". Dom Dziennego Pobytu w Chrząstowicach "przejęty" przez seniorów [ZDJĘCIA]

Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie domu dziennego pobytu w Chrząstowicach [fot. Maciej Marciński]
Seniorzy z Chrząstowic od dziś (19.01) mają nowe miejsce spotkań. Oddano do użytku Dom Dziennego Pobytu. To właśnie tam będą mogli realizować swoje pasje. W planach są szkolenia, wykłady czy warsztaty.
Budynek, w którym otwarto placówkę nie powstał od zera, a został zaadaptowany. Zbudowano go w 1926 roku i należał do jednej z mieszkanek wsi. W 2008 roku spadek po zmarłej przejęła gmina i postanowiła go wyremontować.

- Seniorzy mają tam do dyspozycji parę pomieszczeń - mówi Florian Ciecior, wójt Chrząstowic.

- Jest taka sala do ćwiczeń, tam też są zamontowane drabinki. Nie ukrywam, że jeszcze pewne doposażenie będzie trzeba dokupić. Jest również sala, gdzie można się wyciszyć, przeprowadzić rozmowy z psychologiem, bo takie zajęcia także się odbywają. Mamy też dobrze wyposażoną kuchnię i myślę, że nie jedna gospodyni chciałaby taką mieć. Seniorzy będą mogli z tego korzystać. Cała przestrzeń jest również przystosowana do osób niepełnosprawnych.

- Najważniejszym celem jest to, żeby seniorzy mieli gdzie wyjść z domów, aby mogli się aktywizować, spotykać i rozmawiać - dodaje Barbara Szczęsny, animator osób starszych w gminie Chrząstowice.

- W naszej ofercie dla seniorów są zajęcia edukacyjne, ruchowe, wyjazdy, wycieczki oraz spotkania integracyjne z lokalną społecznością. Mamy też zajęcia kulinarne oraz warsztaty różnego typu.

Sami seniorzy przyznają, że dla nich taki Dom Dziennego Pobytu to nie tylko budynek, ale przede wszystkim miejsce, w którym będą mogli fajnie spędzić czas wolny.

- Razem w kuchni będziemy gospodarzyć, piec, gotować, przygotowywać makarony, pierniki. Jest też sala do ćwiczeń, manualnych rzeczy. Bardzo mnie to cieszy. - Chciałbym, aby były jakieś odczyty, spotkania z pisarzami, zabawy. Mamy kuchnie też elegancką. - Ucieszyliśmy się, że będziemy mieć swój domek. Możemy tu spędzać miło czas, wyjść z domu między ludzi, pogadać.

Przebudowa budynku kosztowała blisko 970 tysięcy złotych, z czego 850 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Florian Ciecior
Barbara Szczęsny
Seniorzy

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 19:15 Opony, lodówki, telewizory to częste śmieci sprzątane nad jeziorami Mimo regularnych akcji sprzątania wałów przy jeziorach turawskich, co roku opolscy wędkarze zbierają tam kilka ton śmieci. Jakub Roszuk ichtiolog i dyrektor… » więcej 2023-03-26, godz. 15:45 Dotlenieni RUN - zawody biegowe w strefie przemysłowej Skarbimierza i sadzenie drzew Strefa przemysłowa w Skarbimierzu już po raz drugi stała się areną zmagań sportowców. Jej ulicami przebiegli dziś (26.03) uczestnicy imprezy DotlenieniRUN… » więcej 2023-03-26, godz. 15:03 Coś dla siebie i dla innych, czyli mnóstwo ozdób oraz smakołyków w Betanii Pierwszy charytatywny kiermasz wielkanocny dla hospicjum Betania w Opolu za nami. » więcej 2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »