Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-01, 18:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia"

Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot. WSB w Opolu]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot. WSB w Opolu]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Seniorzy razem z wykładowcami rozmawiali o swoim dobrostanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie pytania szukano odpowiedzi dziś (01.12) w WSB w Opolu podczas konferencji "Dobrostan w wieku senioralnym". Wydarzenie to jest wpisane w nowy projekt uczelni, który ma być odpowiedzią na potrzeby środowisk współpracujących z seniorami.
- Grupa seniorów emancypuje się i to widać, że jest coraz więcej osób, zwłaszcza pań, które dbają o siebie - mówi prof. dr hab. Artur Fabiś, wykładowca na WSB w Dąbrowie Górniczej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Gerontologów Społecznych.

- Dla mnie też taką oznaką emancypacji jest też dążenie do ciągłego rozwoju, także duchowego, czy też dobrostanu psychicznego. Myślę, że jest coraz lepiej, ale mamy jeszcze sporo do zrobienia. Jest jeszcze w wielu środowiskach potrzeba zaakceptowania starości takiej, jaka ona jest. Poza tym trzeba obalić pewne stereotypy. W wielu środowiskach jest też potrzebne takie wsparcie zewnętrzne.

- Jeśli chodzi o nasze społeczeństwo, to do poprawy jest jeszcze bardzo dużo. Niestety seniorów przybywa i trzeba zacząć zmieniać to myślenie - dodają seniorzy.

- Wiele jest do zrobienia w organizacjach pozarządowych, samorządowych, państwowych na tym szczeblu też centralnym. Musimy wiedzieć, że średnia wieku będzie rosła, ale jak zajmować się tym osobami starszymi, bo nie ma tych rodzin wielopokoleniowych. Muszą być jakieś ośrodki pomocy, takie społeczne. - Natomiast mnie przeraża jedno. W naszym kraju kompletnie nie potrafimy korzystać z niesamowitej mocy intelektu naszych seniorów.

Dodajmy, że uczelnia jest partnerem merytorycznym projektu. Ma on również charakter regionalny i realizowany będzie na terenie całej Opolszczyzny oraz w województwie dolnośląskim.
prof. dr hab. Artur Fabiś
Seniorzy

Wiadomości z regionu

2023-02-05, godz. 17:44 Dziecko poparzyło się gorącym napojem. Akcja LPR w Głuchołazach Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w niedzielne przedpołudnie w Głuchołazach. Maszynę skierowano na miejsce, bo potrzebny były szybki… » więcej 2023-02-05, godz. 14:07 "Herody" znowu w Lewinie Brzeskim. Na scenie 11 zespołów [ZDJĘCIA] Po pandemicznej przerwie na deski domu kultury w Lewinie Brzeskim wróciły 'Herody'. To najstarszy przegląd zespołów kolędniczych organizowany w naszym regionie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Rodziny zastępcze pilnie potrzebne! Opolskie pilnie potrzebuje rodzinnych domów dziecka. W regionie działają 23 takie placówki a potrzeba ich nawet dwa razy tyle. Tak wynika z wyliczeń Regionalnego… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Studenci nyskiej uczelni pomogą w Niemodlinie przy rewitalizacji Niemodliński rynek będzie poligonem doświadczalnym dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To owoc porozumienia gminy z szefostwem wydziału… » więcej 2023-02-05, godz. 10:00 Tygrysica w opolskim zoo chętniej na wybiegu Można już bez trudności oglądać tygrysicę amurską Umę w pawilonie dużych kotów opolskiego ogrodu zoologicznego. » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Kaczki, gęsi i łyski dłużej pod ochroną przed myśliwymi Radni wojewódzcy skrócili okres polowań na krzyżówki, cyraneczki, czernice, łyski i gęsi o dwa tygodnie na wybranych terenach obszaru Natura 2000. Na ostatniej… » więcej 2023-02-05, godz. 08:00 Nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej w Opolu? Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wyniki naboru na granty z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Między innymi od tego zależy… » więcej 2023-02-05, godz. 07:30 Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci" Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji 'Kraina Zdrowia Dzieci' w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania… » więcej 2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »