Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-17, 17:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Uchodźców ubywa, ale ci, którzy zostali dobrze czują się w Głuchołazach

Uchodźcy z Ukrainy w głuchołaskim ośrodku wypoczynkowym Banderoza [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uchodźcy z Ukrainy w głuchołaskim ośrodku wypoczynkowym Banderoza [zdj. Jan Poniatyszyn]
370 uchodźców z Ukrainy otrzymuje pomoc w gminie Głuchołazy. Zaangażowani są w to mieszkańcy, samorządowcy oraz państwo. W regionie jest to największe skupisko uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy. Najwięcej ich przebywa w tamtejszym ośrodku wypoczynkowym Banderoza. Pobyt ten finansuje wojewoda.
- Są tu głównie osoby ze wschodniej Ukrainy z terenów, gdzie toczą się walki – mówi Jacek Laskowski, właściciel Banderozy. - To są obszary Ługańska, Doniecka i Chersonia. Część osób była z Kijowa, obwodu tarnopolskiego i lwowskiego, ale one już wróciły do siebie. Mieliśmy tutaj nawet ponad 500 osób. W tej chwili jest ich ponad 300. To są uchodźcy, którzy właściwie nie mają, gdzie wrócić. Nawet nie ze względu na to, że nie ma u nich wody czy prądu. Tam jest bezpośrednie zagrożenie życia.

W Głuchołazach schronienie znalazły przede wszystkim uciekające przed wojną matki z dziećmi oraz starsze osoby. Jedną z nich jest Uljana, którą na południe Opolszczyzny los rzucił z dwojgiem dzieci: - Na Ukrainie zostali moi rodzice i mąż, który walczy na wojnie. Nic dobrego tam nie jest. Bardzo dobrze nam się mieszka w Banderozie. Czujemy się, jak w domu. Mam tutaj pracę. Mamy nadzieję, że wojna się szybko skończy i wrócimy do siebie. A tutaj będziemy przyjeżdżać pracować.

Przybyszom z Ukrainy wydatnie pomaga również gmina. - W naszych szkołach mamy 52 uczniów i 28 dzieci w przedszkolach – mówi burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. - Dalej utrzymujemy punkt zamieszkania i pomocy dla uchodźców w budynku dawnej szkoły. Przebywa tam między 25 a 30 osób. W ramach projektu z pieniędzy samorządu województwa wykonujemy remont dwóch mieszkań dla uchodźców. Oczywiście, są to lokale na czas oznaczony.

Jedenasty miesiąc trwa agresja Rosji na Ukrainę. Początkowo w gminie Głuchołazy znalazło schronienie blisko 1200 uchodźców wojennych zza wschodniej granicy. Najwięcej z nich było zakwaterowanych w tamtejszych ośrodkach wypoczynkowych. Blisko 200 osób przyjęli pod swój dach mieszkańcy w prywatnych domach.
Jacek Laskowski
Uljana z Ukrainy
Edward Szupryczyński

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »