Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-08, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy niepełnosprawni mogą korzystać z dopłat do wynajmu lub kupna mieszkania

Podpisanie umów w sprawie programów dla niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów w sprawie programów dla niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Nagrodzone prace w konkursie "Sztuka Osób Niepełnosprawnych" [fot. Witold Wośtak]
Nagrodzone prace w konkursie "Sztuka Osób Niepełnosprawnych" [fot. Witold Wośtak]
Nagrodzone prace w konkursie "Sztuka Osób Niepełnosprawnych" [fot. Witold Wośtak]
Nagrodzone prace w konkursie "Sztuka Osób Niepełnosprawnych" [fot. Witold Wośtak]
Dobiega końca podpisywanie umów na dwa programy między opolskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a starostami z całego województwa.
Pierwszy program mówi o trzech latach dopłat do wynajmu mieszkania dla niepełnosprawnych kończących edukację i chcących rozpocząć samodzielne życie. Drugi to Samodzielność - Aktywność - Mobilność, czyli dopłata przy kupnie mieszkania wolnego od barier architektonicznych.

Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału PFRON, mówi, że samodzielność mieszkaniowa jest jedną z największych potrzeb niepełnosprawnych.

- Trudność dojścia do nich ze względu na sytuację rynkową przesądziła, że zdecydowano się na wprowadzenie pewnych ułatwień w postaci dopłat do zakupu mieszkania dostosowanego oraz dopłat dla absolwenta przy wynajmie dostosowanego mieszkania.

Mirosław Birecki, starosta kluczborski, podpisał porozumienie dzisiaj (08.12). Jego zdaniem, programy mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

- Myślę, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele osób jest niepełnosprawnych i jak wiele z nich ma znaczny stopień niepełnosprawności. To są często osoby zamknięte w czterech ścianach i mam nadzieję, że takie programy pomogą im nieco wyjść na zewnątrz i przede wszystkim pomogą w lepszym starcie.

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski, liczy na zainteresowanie dopłatami do wynajmu, ale jak dodaje - zdaje sobie sprawę, że dostępność mieszkań na najniższych piętrach jest ograniczona.

- Druga forma wsparcia, czyli zamiana mieszkania, również może cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jestem jednak bardziej optymistycznie nastawiony na tę pierwszą formę, bo z zamianą na parter czy pierwsze piętro faktycznie może być problem. Trudno jest natomiast wyrokować dzisiaj i mam nadzieję, że również w tym zadziałamy na rzecz niepełnosprawnych.

Na pierwszym piętrze Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego można natomiast oglądać nagrodzone prace plastyczne w regionalnym etapie konkursu "Sztuka Osób Niepełnosprawnych".

- Nic, tylko życzyć naszym artystom, żeby ich prace osiągnęły sukces nie tylko w regionie, ale wybiły się i zostały docenione również na arenie krajowej. Po pierwsze te prace budzą emocje, a po drugie budzą przynajmniej mój podziw co do artyzmu - to rzeczywiście najwyższy poziom - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.
Łukasz Żmuda
Mirosław Birecki
Jacek Monkiewicz
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-02-05, godz. 17:44 Dziecko poparzyło się gorącym napojem. Akcja LPR w Głuchołazach Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w niedzielne przedpołudnie w Głuchołazach. Maszynę skierowano na miejsce, bo potrzebny były szybki… » więcej 2023-02-05, godz. 14:07 "Herody" znowu w Lewinie Brzeskim. Na scenie 11 zespołów [ZDJĘCIA] Po pandemicznej przerwie na deski domu kultury w Lewinie Brzeskim wróciły 'Herody'. To najstarszy przegląd zespołów kolędniczych organizowany w naszym regionie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Rodziny zastępcze pilnie potrzebne! Opolskie pilnie potrzebuje rodzinnych domów dziecka. W regionie działają 23 takie placówki a potrzeba ich nawet dwa razy tyle. Tak wynika z wyliczeń Regionalnego… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Studenci nyskiej uczelni pomogą w Niemodlinie przy rewitalizacji Niemodliński rynek będzie poligonem doświadczalnym dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To owoc porozumienia gminy z szefostwem wydziału… » więcej 2023-02-05, godz. 10:00 Tygrysica w opolskim zoo chętniej na wybiegu Można już bez trudności oglądać tygrysicę amurską Umę w pawilonie dużych kotów opolskiego ogrodu zoologicznego. » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Kaczki, gęsi i łyski dłużej pod ochroną przed myśliwymi Radni wojewódzcy skrócili okres polowań na krzyżówki, cyraneczki, czernice, łyski i gęsi o dwa tygodnie na wybranych terenach obszaru Natura 2000. Na ostatniej… » więcej 2023-02-05, godz. 08:00 Nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej w Opolu? Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wyniki naboru na granty z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Między innymi od tego zależy… » więcej 2023-02-05, godz. 07:30 Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci" Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji 'Kraina Zdrowia Dzieci' w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania… » więcej 2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »