Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-07, 17:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Opolskie na rowery" dojechało do mety. Jest przewodnik, są ścieżki i plany na kolejne lata

Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie na rowery [fot. Agnieszka Stefaniak]
Mamy w regionie 1967 kilometrów zinwentaryzowanych ścieżek rowerowych. 1360 km liczy sieć tras w województwie, z czego na dziś gotowych jest około 600 km. Samorząd województwa podsumował projekt "Opolskie na rowery".
Jedną z głównych jego osi była właśnie pełna inwentaryzacja ścieżek. Zostały one policzone, a istniejące - oznakowane i wprowadzone na mapę województwa. W Ładzy, Mosznej i Boroszowie powstały MOR-y.

- Udało się zbudować 3 miejsca, gdzie rowerzyści co zwiedzają opolskie, jadą dłuższą trasą, mogą się zatrzymać, posilić się i zaplanować dalszy kurs - mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Najdłuższa na dziś, już oznakowana trasa rowerowa, wiedzie z Mosznej przez Białą do Prudnika. To jedna z kluczowych inwestycji realizowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Aktualnie jeszcze na wysokości Mosznej i Dębiny doświetlane są przejścia dla pieszych, a na ścieżce do perfekcji doprowadzany jest asfalt.

- Przyjeżdżają ludzie, którzy jeżdżą na rolkach, spacerują po tych ścieżkach. Najbardziej to widać na alei lipowej, na ścieżce od Białej do Mosznej, gdzie jest bardzo duży ruch - dodaje Mirosław Sokołowski, z-ca dyr. ds. inwestycji w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Opracowana koncepcja nie spocznie na półce. To będzie jeden z dokumentów, do którego sięgać będą samorządy planujące budowę ścieżek rowerowych.

- Chcielibyśmy wejść bezpośrednio w miasta z budową ścieżek rowerowych, które łączyłyby ważne miejsca administracji publicznej i życia codziennego mieszkańców - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa.

Owocem programu "Opolskie na rowery" jest również bezpłatny przewodnik po najlepszych trasach rowerowych Opolszczyzny. Wydawnictwo jest dostępne w wersji papierowej w urzędzie marszałkowskim, można je również ściągnąć ze strony projektu. Jest również aplikacja.

O godzinie 16:00 w namiocie WBP przy Piastowskiej w Opolu zaplanowano spotkanie z rowerzystami, którzy brali udział w konsultacjach dot. ścieżek w regionie. Będzie ono połączone z promocją przewodnika.
Szymon Ogłaza
Mirosław Sokołowski
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej 2023-01-26, godz. 18:49 1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie… » więcej 2023-01-26, godz. 17:30 Na razie nie ma ryzyka zamknięcia chirurgii w Namysłowie. To ocena prezes szpitala 'Do działu kadr nie wpłynęła ani jedna rezygnacja chirurga'. Tak Agnieszka Kruk, prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia, odnosi się do sprawy rzekomego zamknięcia… » więcej 2023-01-26, godz. 17:00 4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową… Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na… » więcej 2023-01-26, godz. 16:54 Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów… » więcej 2023-01-26, godz. 15:15 Chcą pokazać, że można inaczej. Strzelce Opolskie ruszają z kampanią dotyczącą fonoholizmu Z kampanią dotyczącą fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z telefonów komórkowych, niebawem wystartuje gmina Strzelce Opolskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »