Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-06, 16:04 Autor: Monika Matuszkiewicz

Coraz więcej małych pacjentów trafia do szpitala z wirusem RSV

Coraz więcej dzieci choruje na wirus RSV [fot. Envato]
Coraz więcej dzieci choruje na wirus RSV [fot. Envato]
Wirus RSV w natarciu. W ostatnim czasie przybywa dzieci nim zakażonych. Niestety często objawy są tak silne, że potrzebna jest hospitalizacja, w tym także na OIOM-ie. RSV, przypomnijmy, to wirus atakujący górne i dolne drogi oddechowe, głównie u dzieci do 5 lat. Obecnie na pediatrii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na 27 leczonych pacjentów 10 z nich ma wirus RSV.
- Mamy bardzo dużo dzieci z infekcją RSV. Jeśli chodzi o liczbę łóżek, to na razie nie jest jeszcze źle, bo mamy kilka wolnych - mówi prof. Agata Chobot, kierownik oddziału i kliniki pediatrii w USK w Opolu. - Przeważają dzieci najmłodsze i one też najciężej te infekcje przechodzą. Być może te dzieci starsze też chorują, ale nie aż tak, że muszą do nas trafiać. Natomiast te najmłodsze chorują dość ciężko, niektóre wymagają wsparcia nawet na OIOM-ie.

- Staramy się robić tak, że jeśli pacjent poczuje się lepiej, to wypisujemy go do domu i tam kontynuuje on leczenie. Ten wirus utrzymuje się długo, a objawy są przeróżne - dodaje prof. Chobot.

- Dzieci mogą gorączkować, ale nie muszą. Natomiast tutaj najtrudniejszym objawem, z którym rodzice się zgłaszają, to jest intensywny kaszel i duszność u dziecka. To jest też to, co w razie czego wymaga hospitalizacji, czyli duszność, trudności w karmieniu, bo jeżeli dziecko ma duszność, to też ma trudności w oddychaniu w trakcie jedzenia i gorzej będzie jadło oraz piło. To wymaga leczenia w szpitalu. Jeżeli to jest tylko kaszel czy katar, to takie dziecko nie wymaga leżenia w szpitalu i infekcje może przechodzić w domu. Czasami dołączą się też inne dolegliwości z innych narządów, na przykład biegunka.

Sprawdziliśmy również, jak wygląda sytuacja w statystykach w opolskim sanepidzie. Jak poinformowała nas Małgorzata Gudełajtis, w tej chwili wirusy się nakładają i jest wzmożony okres zachorowań na choroby układy oddechowego, do którego zalicza się wirus RSV. Jednak sanepid nie prowadzi ścisłego monitoringu wirusa RSV i nie wiadomo, ile osób jest zakażonych.

Więcej o wirusie RSV i sytuacji w opolskich placówkach powiemy w jutrzejszym magazynie Reporterskie Tu i Teraz po godzinie 15:00.
prof. Agata Chobot 1
prof. Agata Chobot 2

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się tam 3 pojazdy Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »