Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-07, 18:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dom Matki i Dziecka w Opolu Grudzicach przeszedł kompleksowy remont [ZDJĘCIA]

Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Zakończył się remont Domu Matki i Dziecka w Opolu. O tym, że placówka wymaga rozbudowy, mówiło się od 2011 roku. Po tzw. baraku, w którym przeciekał dach i pękały ściany, nie ma już śladu. Powstały nowoczesne sale i pracownie, a sam budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainwestowano też w nowoczesne panele fotowoltaiczne i ekologiczne rozwiązania.
- Było to nasze wielkie marzenie, ponieważ w starym budynku nie mieliśmy szans już funkcjonować - mówi Beata Balicka-Grabowska, dyrektor biura Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. - Dom został rozbudowany o prawie drugą taką samą część jaka była. Są tutaj sale terapeutyczne, sale gimnastyczne, wyposażenie typu pralnia, suszarnia, które służą naszym mieszkankom na co dzień. Mamy też sale wykładowe, sale edukacyjne. Zrobiła nam się teraz większa przestrzeń.

- Zawsze mi się marzyło, żeby było coś takiego, żeby mamy i dzieci mogły poćwiczyć. Mamy m.in. piłki gimnastyczne, które przekazała nam położna, bieżnię sponsorowaną przez pracowników banku, materac czy maty do ćwiczeń - dodaje siostra Marianna, Ewa Lyga, dyrektor Domu Matki i Dziecka w Opolu.

W placówce mieszka zwykle ponad 20 matek i dzieci. Jedną z nich jest pani Kataryna, która w 8. miesiącu ciąży uciekała z ogarniętej wojną Ukrainy. - Jechałam do Polski z jedną walizką, nic nie miałam ze sobą. Urodziłam już w tym domu 1 kwietnia. Mój syn ma na imię Oskar i mieszkamy już tutaj ponad 8 miesięcy. To dla nas duża pomoc, ale bardzo chcę wrócić do Ukrainy, ale jeszcze się boimy, bo tam jest bardzo niebezpiecznie.

Remont był możliwy dzięki dofinansowaniu i pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji to 3 miliony 400 tysięcy złotych, z czego 900 tysięcy to wkład własny fundacji.

W przyszłym roku Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia będzie świętować 30-lecie działalności. Przez ten czas schronienie w Domu Matki i Dziecka w Opolu znalazło 1700 kobiet ze swoimi pociechami.
Beata Malicka-Grabowska, siostra Marianna
Pani Kataryna

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się tam 3 pojazdy Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »