Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-01, 10:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

W XXI wieku HIV to nie wyrok. Pamiętajmy nie tylko od święta!

[fot. envato.com]
[fot. envato.com]
Wczesna diagnostyka daje szansę na normalne życie. Problem pojawia się, gdy pacjent o zakażeniu dowiaduje się zbyt późno. Dziś - 1 grudnia - przypada Światowy Dzień AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności, za którym stoi wirus HIV.
W naszym regionie żyje 535 nosicieli HIV, z czego 103 osoby chorują już na AIDS. To dane gromadzone od 1985 roku, gdy w Polsce wprowadzono centralną rejestrację.

- Dziś diagnostyka to podstawa - mówi Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, przy którym działa punkt dla osób, które chcą się przebadać. Działa popołudniami w środy i piątki.

- Jeżeli ktoś jest dodatni to następnego dnia jest już przyjmowany u nas w poradni. Następnie ma odpowiednie badania wykonane i jest leczony. Terapia antyretrowirusowa jest całkowicie bezpłatna dla pacjenta - wyjaśnia Błudzin.

W sobotę (3.12) studenci kierunku medycznego z Opola wspólnie z działaczami organizacji społecznych organizują spotkanie na temat zagrożeń, profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS właśnie. Spotkanie odbędzie się w auli Collegium Medicum w Opolu, przy Oleskiej 48. Będzie wykład i panel dyskusyjny. Początek spotkania o godzinie 14.

Od 1985 roku na AIDS w naszym regionie zmarło 40 osób.
Wiesława Błudzin

Wiadomości z regionu

2023-02-09, godz. 07:00 Prudnik: paradoksalnie niekorzystne trendy demograficzne sprzyjają rodzicom maluchów Spadek urodzeń i ubytek ludności powodują, że podczas nadchodzącego naboru nie zabraknie miejsc w prudnickich przedszkolach. Liczba dzieci kwalifikujących… » więcej 2023-02-08, godz. 21:45 Gorąca dyskusja na spotkaniu o obwodnicy Lędzin. "Rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna" Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się popołudniowe spotkanie informacyjne w sprawie planowanej budowy obwodnicy Lędzin obok Opola. » więcej 2023-02-08, godz. 20:30 Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki… » więcej 2023-02-08, godz. 20:05 Radio Opole wśród nagrodzonych. Wojewoda przyznał statuetki za "Patriotyzm w Myśli i Działaniu" Radio Opole docenione. Po raz pierwszy w historii wojewoda opolski podsumował wydarzenia, projekty i inicjatywy patriotyczne zrealizowane w ubiegłym roku przez… » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Namysłów wybuduje kompleks sportowy. Będzie na nim miejsce dla piłkarzy i nie tylko Namysłów przymierza się do kolejnej inwestycji w sport. Tym razem tamtejszy magistrat chce zbudować kompleks boisk przy ulicy Braterskiej. » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Opaski dla seniorów. Komprachcice chcą rozszerzyć system teleopieki Komprachcicki 'Korpus Wsparcia Seniorów' będzie rozszerzony. Kolejnych kilkadziesiąt opasek bezpieczeństwa chce rozdać w tym roku wśród osób starszych… » więcej 2023-02-08, godz. 19:00 Pod Brzegiem zatruły się dwa bieliki. Nie wiadomo, czy to celowe działanie W ostatnich dniach pod Brzegiem odnaleziono dwa chore bieliki. Ptaki się zatruły. Na razie nie można stwierdzić, że było czyjeś celowe działanie. » więcej 2023-02-08, godz. 18:30 Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich od lat pielęgnuje tradycję skubania pierza Skubać pierze każdy może. Udowodniają to panie ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, które zaangażowane są w pielęgnowanie tej tradycji. » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 W środku bez problemu, na zewnątrz przeszkadza zima. Remont SOSW w Kluczborku Na etapie prac wykończeniowych jest remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku. » więcej 2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »